Čtvrtý dotaz zněl: Kluby obvykle nabízejí rozhodčím povolený úplatek – pohoštění. Kde vám nejvíce chutná?

Muži s píšťalkou byli až na výjimky spokojeni – fenoménem občerstvení na okresních stadionech je klobása se sodovkou. Často jejich odpovědi korespondovaly s předchozí otázkou – který klub na okrese nabízí nejlepší zázemí pro rozhodčí.

Nejčastěji zmiňovaným klubem byl lišanský SK, na který si vzpomněli hned čtyři dotázaní. „Občerstvení je všude stejné – klobása. Světlou a úžasnou výjimkou jsou Lišany a Hředle. V Lišanech nám vaří neskutečné večeře přímo v areálu, také se tu říká, že jet pískat do Lišan je za odměnu,“ nemohl si vynachválit pohostinnost lišanského oddílu jeden z panelistů.

„Zažil jsem dvakrát pohoštění v Lišanech a vůbec si nemohu stěžovat,“ přidává se druhý.

Spokojeni jsou arbitři také ve Hředlích. Traverza, která ještě vloni hrála krajskou I. B třídu a nyní vládne okresnímu přeboru, zazněla třikrát. „Hředle po zápase zvou do hospody na večeři a jelikož tam vaří velmi šikovná paní, tak je to taky vždy vynikající,“ liboval si dotázaný soudce.

Kolega souhlasí: „Největší bašta bývá určitě ve Hředlích. Tam je moc dobrá klobása a celkově tam vaří dobře.“

Celkem dvakrát zazněly Lány, které si dobře vedly také v předešlé otázce zázemí. „Ve vyšších soutěžích je normální, že dostanete večeři. V okresních soutěžích jsou na tom nejlépe Lány, které se o rozhodčí starají a dostanete zde řízek s hranolky. Dobře jsou na tom ještě Jesenice. Všude jinde vám dají párek nebo klobásu.“

Na Jesenici a dále pak na Kroučovou nedá dopustit další z rozhodčích. „Je fajn, když přijedete na zápas a je tam jen obložený talíř. To je třeba v Kroučové, kde je i ovoce a to se mi líbí. I v Jesenici je to dobré, dostanete pití i klobásu, ale nejlepší je to v Kroučové. Když pak pískáte celý podzim a všude dostáváte klobásy, tak vám pak lezou i ušima,“ přiznal nejmenovaný arbitr.

Obloženou mísu dává před zápasem kromě Kroučové také Olympie Rakovník.

Jediným klubem III. třídy, na který si sudí vzpomněli v dobrém, jsou Roztoky. „Pro mě je to velmi ošemetná otázka, nerad bych někoho urazil. Pohoštění není povinnost pořádajícího klubu. Za svou kariéru jsem snědl několik kilo klobás, párků, baget apod. V posledních letech pohoštění tohoto typu s díky odmítám, spokojím se se zajištěním pitného režimu. Případně uvítám jakoukoliv inovaci. Z tohoto důvodu volím klub TJ Roztoky,“ podělil se o své pocity muž s píšťalkou.

Jeden ze sudích naopak jmenoval klub, kde je tomu zcela naopak. „Zatím snad jen v Lubné jsem nedostal nic se slovy, že už nezbylo a i o pití si člověk musí říct sám. Jinak je to všude vesměs v pohodě – kafe, limo, čaj bez problémů.“

Poslední z dotázaných rozhodčích žádný konkrétní fotbalový oddíl nezmínil. „Soutěžní řád nařizuje občerstvení pro rozhodčí jako povinné. Chutná mi všude tam, kde se ke mně po utkání chovají slušně a s respektem, ale pečené husy nikde nedostáváme,“ usmíval se.