Bývalý hráč Sparty Jiří Kabyl pořádá velký turnaj pro kategorii U13 už devátým rokem. Tradičně se do něj od základních kol zapojily týmy ve všech dvanácti okresech Středočeského kraje a dokonce i několik mimookresních. Do finálového klání se jich probojovalo celkem 24 a tradičně se sešly v Horních Počaplech, které disponují skvělým areálem. Šestnáct nejlepších postoupilo do vyřazovacích bojů, když ve skupinách byla suverénní družstva Roztok, Zákolan, Komárova a D. Břežan, která získala shodně 9 bodů. "My se naopak museli nejdřív rozehřát. Prohráli jsme s Komárovem a postoupili až na skóre," popisoval kritickou situaci Unhoště její trenér František Kozel starší.

Jeho tým pak už ale nezaváhal. Poradil si také s tým Roztok u Prahy, který hrál výborně a byl jedním z hlavních favoritů. Nečekala se ani porážka Dolních Břežan s Kostomlaty/Stratovem, ale do finále si proklestily cestu dva celky z Kladenska.

V semifinále totiž Unhošť zdolala Městec 3:0 a Zákolany porazily 1:0 Komárov. "Zákolany jsme využili i do našeho programu, kdy jejich hráči předvedli ostatním mančaftům dovednostní kouzla a s míčem toho opravdu umí hodně. Nakonec měli i blízko k celkovému triumfu," popisoval hlavní organizátor turnaje Jiří Kabyl.

Zápas o 3. místo a finále se hrály současně, současně také nastupovala všechna družstva společně za znělky Ligy mistrů. Bronz získal Městec po výhře 2:1 s Komárovem.

Finálový boj byl ještě napínavější, Zákolany vedly do posledních okamžiků 1:0, Unhošť se snažila o vyrovnání a to přišlo 5 vteřin před koncem z kopačky Kozla mladšího! V následných penaltách byli střelci v prvních třech sériích úspěšní, ve čtvrté sérii oba brankáři penaltu chytili a rozhodla pátá série. Unhošť dala gól, naopak Zákolany vystřelily mimo a obrovská radost byla na straně družstva TJ Unhošť. "Neskutečná radost, kluci si to užili naplno," usmíval se František Kozel starší a chválil svou partu za obrovské fyzické vypětí. "Ve vedru odehráli sedm zápasů, 120 minut, někteří bez jediného střídání. Obrovská pochvala celému týmu," byl hrdý Kozel, jehož týmu fandil i někdejší hokejový mistr světa Libor Procházka, protože v mužstvu měl svoje kluky Matyáše a Tobiáše.

Rozhodující momenty Kába Cupu 2023 a radost vítězné Unhoště | Video: František Kozel

Brankář Unhoště Luděk Zumr byl vyhlášen nejlepším na svém postu v celém turnaji, nejlepším střelcem se stal Martin Oliva z Tuchlovic (9 branek) a nejlepším hráčem syn zákolanského kouče Ivan Novák mladší.

V doprovodných soutěžích si vystřelil 15 míčů pro celé družstvo hráč Mirovic, 15 triček pro hráče a sud piva pro sebe trenér Městce Králové. V charitativní dražbě získali pořadatelé 55 000 korun pro dvouletého Ondráška s kogenitální myopatií a maligní hypertemií, když byly draženy dresy Fiorentiny (A. Barák), Slavie (D. Jurásek) a Sparty (T. Čvančara) a také kšiltovka kouče Slavie Jindřicha Trpišovského. "Pro každého, kdo si dres nebo kšiltovku vydražil, zajistí Kába cup í setkání s tím, kdo nám dres nebo kšiltovku věnoval," slíbil Jiří Kabyl.

A ještě pár statistických zajímavostí. Ve finále padlo 181 gólů, v celém 9. ročníku Kába Cupu střelci vstřelili 631 gólů, turnaje se zúčastnilo rekordních 66 družstev (62 ze středních Čech, po jednom z okresu Písek, Rokycany, Pardubice a Havlíčkův Brod). Areál v Horních Počaplech v průběhu dne zaplnilo zhruba 800 hráčů a diváků.

A na závěr ještě sestava šťastných vítězů TJ Unhošť:

Luděk Zumr - František Kozel ml., David Braun - kapitán, Tobiáš a Matyáš Procházkové, Václav Švejcar, Dominik Piešťanský, Štěpán Švarc, Šimon Már, Šimon Hrmo, Přemysl Horký.