Poprvé za 19 let se hrál Viola cup v novém formátu, a to pouze dvoudenním, kterému si přizpůsobil i nový hrací systém. Dvanáct mužstev se sešlo ke dvoudennímu klání. V sobotu se hrálo ve dvou skupinách po šesti účastnících a první tři týmy z každé skupiny si vybojovaly přímý postup do čtvrtfinále. Neúspěšné celky měly v neděli v pravé poledne možnost reparátu a střetly se o poslední dvě zbylá čtvrtfinálová místa.

Už sobotní zápasy nabídly zajímavou podívanou. Vzhledem k tomu, že se překvapivě nepřihlásil loňský vítěz Juventus Beer, byly favority FC Fokeful a Elektro Viola, překvapit mohl opět loňský finalista – Redoby team, který měl však pouze jednoho hráče na střídání. Na poslední chvíli odřekly účast Roztoky, které nahradily Slabce.

Devatenáctý ročníky Viola cupu odstartoval duel mezi Elektro Violou a Čistou Ducks. Elektrikáři zvítězili jednoznačně 8:0 a také v dalších zápasech skupiny A potvrzovali roli favorita a do čtvrtfinále postoupili z prvního místa. Druhou místenku do play off si vybojoval stálý účastník Viola cupu FC Úlehle, mužstvo tvořené většinou hráči FK Kněževes. O třetím postupové místě z této skupiny musel rozhodnout poslední zápas. Hlubany si to rozdaly s Lubnou a konečná remíza 4:4 stačila Hlubanům k přímému postupu do play off.

Výsledky skupiny A
Elektro Viola – Čistá Ducks 8:0, FC Úlehle – FK Hlubany 3:1, FC Janov – Baník Lubná 0:2, Elektro Viola – FK Hlubany 4:2, FC Janov – Čistá Ducks 1:2, FC Úlehle – Baník Lubná 5:2, FC Janov – FK Hlubany 0:2, Elektro Viola – FC Úlehle 3:1, Baník Lubná – Čistá Ducks 2:0, FC Úlehle – FC Janov 2:2, FK Hlubany – Čistá Ducks 5:4, Elektro Viola – Baník Lubná 7:0, FC Úlehle – Čistá Ducks 3:2, Elektro Viola – FC Janov 7:0, Baník Lubná – FK Hlubany 4:4.

Tabulka skupiny A
1. Elektro Viola ⋌15
2. FC Úlehle ⋌10
3. FK Hlubany (14:15) ⋌7
4. Baník Lubná (10:16) ⋌7
5. Čistá Ducks ⋌3
6. FC Janov⋌ 1

V odpolední skupině B se jako první představily předloňský vítěz FC Fokeful a Senec. Favorit s nováčkem ze Sence nezaváhal, stejně jako ve zbývajících zápasech skupiny. O zbylá postupová místa bojovaly do poslední chvíle čtyři týmy. V posledním utkání remizoval FC Palurdo se Slabci 1:1 a remíza stačila Palurdu, za nějž se mnohokrát vyznamenal brankář Lišan Zdeněk Řepka, k druhému místu. Třetí nakonec skončily Senomaty, které se zajistily přímý postup do čtvrtfinále i díky tomu, že ve vzájemném souboji s Redoby teamem zvítězily 3:2 a právě vzájemná bilance rozhodla o jejich postupu.

Výsledky skupiny B
FC Fokeful – Senec 5:2, Redoby team – Slabce 1:0, SK Senomaty – FC Palurdo 0:3, FC Fokeful – Slabce 7:0, SK Senomaty – Senec 6:2, Redoby team – FC Palurdo 1:1, SK Senomaty – Slabce 1:1, FC Fokeful – Redoby team 2:1, FC Palurdo – Senec 4:2, Redoby team – SK Senomaty 2:3, Slabce – Senec 3:2, FCFokeful – FC Palurdo 4:2, Redoby team – Senec 7:0, FC Fokeful – SK Senomaty 5:0, FC Palurdo – Slabce 1:1.

Tabulka skupiny B
1. FC Fokeful ⋌15
2. FC Palurdo ⋌8
3. SK Senomaty ⋌7
4. Redoby team ⋌7
5. Slabce ⋌5
6. Senec ⋌0

Nedělní pokračování odstartovaly týmy, které skončily na čtvrté až šesté příčce a v novém systému soutěže dostaly ještě jednu šanci vybojovat si čtvrtfinále. Definitivní stopku dostaly týmy Slabec a Sence. Oba celky byly sice blízko dalšího pokračování v turnaji, ale ve svých zápasech měly i trochu smůly a za své výkony se rozhodně stydět nemusí.

Výsledky skupiny C
FC Janov – Slabce 1:0, Baník Lubná – FC Janov 2:2, Baník Lubná – Slabce 3:3

Tabulka skupiny C
1. FC Janov ⋌4
2. Baník Lubná ⋌2
3. Slabce ⋌1

Výsledky skupiny D
Senec – Čistá Ducks 3:4, Redoby team – Senec 3:1, Redoby team – Čistá Ducks 6:1

Tabulka skupiny D
1. Redoby team ⋌6
2. Čistá Ducks ⋌3
3. Senec ⋌0

V zápasech o poslední dvě postupová místa do play off se nejprve utkaly Janov s Čistou. V 5. minutě vedla Čistá po krásné brance Starka 0:1, necelé 3. minuty před koncem srovnal po rozehraném přímém kopu Kinter. Mužstva poté hrála prakticky bez obran a duel dospěl až do prodloužení, které rozhodl Bradáč a zajistil Janovu čtvrtfinále.
Druhý zápas mezi Redoby teamem a Čistou měl jednoznačný průběh, již ve 3. minutě byl stav 3:0 a při chuti byl hlavně Dominik Žďánský, jehož gólový příspěvek výrazně pomohl k vítězství v soutěži o krále střelců. Redoby team zvítězil jednoznačně 9:0.

ČTVRTFINÁLE

FK Hlubany – FC Palurdo 5:2 (2:1)
Branky: Hrbík 2, Fridrich, Pešek, vlastní – Žalud 2.
Lépe do souboje o poslední čtyřku vstoupili hráči Hluban, jejichž kádr tvořili borci, kteří hráli dříve v rámci Violy za Chézu. Ve 2. minutě donutili svým napadáním Palurdo k vlastnímu gólu a zanedlouho zvýšil na 2:0 Pešek. Do hry vrátil Palurdo v poslední sekundě první půle hlavou Žalud. Stejný hráč krátce po změně stran krásnou střelou do šibenice vyrovnal, ale radost z vyrovnání trvala Palurdu jen dvě minuty. Fridrich a po něm dvakrát Hrbík nakonec rozhodli o postupu Hluban do semifinále.

FC Úlehle – SK Senomaty 2:1 (0:1)
Branky: Adam Špička, Krejčí – Kučaba.
V taktické bitvě, kde hráli prim oba brankáři Lenner a nestárnoucí Sojka, vydržel bezbrankový stav až do 10. minuty, kdy Lennera překonal senomatský Kučaba. V 14. minutě srovnal A. Špička a hrdinou koncovky se stal Krejčí. Nejprve se probil ke gólové a vítězné střele, aby o minutu později vykopl z brankové čáry střelu Máchy. FC Úlehle v dramatické bitvě postoupili do nejlepší čtyřky.

Elektro Viola – Redoby team 3:2 (2:0)
Branky: Vodrážka 2, Hanuščík – Krupička, vlastní.
V dalším souboji se střetli favorit proti týmu, který už v minulosti několikrát favority zaskočil. Tentokrát však Redoby chyběla hráčská základna, Viola byla zase oslabena o střelce Marka Hejdu, který si plnil svoje povinnosti ve velkém fotbale. Jeho absenci ještě elektrikáři ve čtvrtfinále zvládli, výrazně jim k tomu pomohly i dvě výstavní trefy Vodrážky, když se dostali až do tříbrankového vedení. Redoby team sice v závěru snížil na 2:3, více však již nestihl a loňské 2. místo tedy neobhájil.

FC Fokeful – FC Janov 5:0 (2:0)
Branky: Červený 2, Sklenka, Pucholt, Severin.
Poslední čtvrtfinále bylo v první půli hodně ještě docela vyrovnané, Janov dobře bránil a nezapomínal útočit, přesto první poločas vyhráli po brankách Červeného a Sklenky hráči Fokefulu. Ve druhém poločase se již naplno projevila větší halová zkušenost Fokefulu a ten navyšoval skóre až na konečných 5:O.

SEMIFINÁLE

Elektro Viola – FK Hlubany 1:3 (0:0)
Branky: Faigl – Fridrich, Hrbík, Kudláček.
V prvním semifinále se odehrálo největší překvapení turnaje. Viola doplatila na svůj profesorský fotbal, když sice držela balon, ale v útoku byla prakticky neškodná. Soupeř dobře bránil a trestal z rychlých brejků, když v 15. minutě udeřil Fridrich a v 16. Hrbík. Ve 23. minutě sice dokázal snížit Faigl, ale poté přišla chyba brankáře Kabeleho a pro Kudláčka nebyl problém trefit prázdnou branku a otevřít finálovou bránu.

FC Úlehle – FC Fokeful 3:10 (1:3)
Branky: Hanych 2, Krejčí – Červený 3, Sklenka 3, Petr Tvrz 2, Pucholt, Severin.
Druhé semifinále bylo relativně vyrovnané pouze v první půli. FC Úlehle sice vedl po po brance Hanycha 1:0, poté se však trefili Červený, Sklenka a opět Červený a otočili skóre na 3:1. O dobrý výsledek připravil FC Úlehle vstup do druhé části. Během tří minut třikrát inkasoval a bylo po zápase. V dalším průběhu už obě mužstva předváděla bezstarostný fotbal a potěšila diváky dalšími góly.

SOUBOJ O BRONZ

Elektro Viola – FC Úlehle 1:1, po prodloužení 3:1
Branky: Polák 2, Hanuščík – Lenner.
Utkání hrané na 1 x 15 minut v základní hrací době nabídlo dvě branky. V 6. minutě dostal do vedení elektrikáře Hanuščík, o šest minut později se ale vydal na výlet z branky Lenner a přízemní střelou vyrovnal. V následném prodloužení řádil Polák a dvě góly zajistil pro Violu bronz.

FINÁLE

FC Fokeful – FK Hlubany 4:0 (1:0)
Branky: Petr Tvrz 2, Sklenka, Červený.
První, kdo se radoval z gólu ve finále, byl Jakub Sklenka a jak se nakonec ukázalo, byla to branka vítězná. Ale nemusela být, neboť brankář Pešek spoustu šancí soupeře vychytal a jednou mu pomohla i tyč. Rozhodnutí přinesly 15. a 17. minuta, kdy se prosadil Petr Tvrz a Červený, kteří svůj tým uklidnili a posledním střelcem 19. ročníku Violy byl opět Petr Tvrz.

Vychytaná nula nakonec posunula Tomáše Peška k vítězství v individuální soutěži v počtu vychytaných nul. FC Fokeful se po roce kralování Juventusu Beer vrátil na trůn a získal druhý primát v historii. Hlubany coby nováček došly až do finále a odvážejí si z Rakovníka zasloužené stříbro.
V rámci slavnostního zakončení předal všem týmům a jednotlivcům ceny majitel generálního sponzora celé akce – firmy Elektro Viola s.r.o., pan Rudolf Kulhánek.

K turnaji se vyjádřil i jeho hlavní pořadatel a předseda TJ – TZ Rakovník Bedřich Koch. „Nový formát soutěž nabídl více mužstev a zajímavou podívanou. Uznání zaslouží oba rozhodčí turnaje Marek Titlbach a Miloslav Andrle. Dále bych rád poděkoval hlavnímu sponzorovi – Elektro Viole za přízeň a děkuji i všem mužstvům za výborné výkony a fair play chování v rámci obou dvou hracích dnů. Už se těším na jubilejní dvacátý ročník, který nabídne i Retro viola cup, tedy turnaj účastníků prvního ročníku."

Konečné pořadí:
1. FC Fokeful
2. FK Hlubany
3. Elektro Viola
4. FC Úlehle
5. FC Palurdo
6. SK Senomaty
7. Redoby team
8. FC Janov
9. Baník Lubná
10. Čistá Ducks
11. Slabce
12. Senec

Tabulka střelců:
1. Dominik Žďanský (Redoby team) 15
2-3. Jaroslav Červený (FC Fokeful) 12
Jakub Sklenka (FC Fokeful)
4-5. Marek Hejda (El. Viola) 10
Martin Krupička (Redoby team)
6-7. Milan Hrbík (FK Hlubany) 8
Petr Tvrz (FC Fokeful)
Jiří Hanych (FC Úlehle) 6
8-10. Milan Krejčí (FC Úlehle)
Milan Polák (El. Viola)
Tomáš Pucholt (FC Fokeful)

Soutěž o nejlepšího brankáře:
1. Tomáš Pešek (FC Fokeful) 4 čistá konta
2. Petr Kabele (El. Viola) 3
3. Aleš Kraus (Redoby team) 2
4. Robert Sedlák (Baník Lubná) 2

Autoři: Josef Rod, Bedřich Koch