Na Rakovnicku našli sudí několik příkladů chválihodných činů, když dvakrát se jednalo o samotnou záchranu lidského života, i když v hlavní roli nebyl ani jednou fotbalista.

„Jediné, co mě napadá je oživování diváka v Janově. Tehdy při utkání druhé třídy mezi domácími a Lužnou jeden z fanoušků zkolaboval a druhý mu poskytl první pomoc s tím, že mu snad zachránil i život,“ vzpomíná jeden ze sudích.

Muž, který tehdy oživoval, byl masér SK Rakovník Josef Škultéty. Ten poskytl první pomoc fanouškovi ze Žatce Petru Ježkovi, když mu prováděl masáž srdce. Po deseti minutách se Ježek probral z bezvědomí a Škultéty o něj pečoval až do příjezdu záchranné služby. Za tento čin si bývalý masér rakovnického SK odnesl cenu fair play od OFS Rakovník.

Druhý soudce si vybavil podobnou událost v Zavidově. „Byl jsem tam i přítomen. Nebylo to ve hře, ale mimo dění. Zkolaboval tam asistent Kněževsi a paní Žďánská, maminka fotbalisty Dominika Žďánského, mu poskytovala první pomoc.“

Trenér zavidovského Béčka Jiří Plincner nebyl tehdy přímo u události, ale potvrdil, že se nejedná o jediný případ, kdy paní Žďánská zasahovala. „Ona je taková naše spasitelka, když se něco semele. Slyšel jsem o tom, a nebylo to poprvé, co takto pomáhala.“

Kromě zmíněných dramatických události si dotazovaní arbitři nevybavují žádné další konkrétní činy, jako spíše rytířské chování některých hráčů. „Napadá mě Péťa Šnídl a další hráči Městečka. Ti by si zasloužili cenu fair play jako tým,“ uvedl muž s píšťalkou.

Kanonýra Ohnivců a výborného futsalistu Petra Šnídla si vybavili i další. „Bezpochyby bych to dal jemu. Pokud se jedná o spornou situaci, vždy se přizná. Je to hráč, který už něco dokázal, je reprezentant ve futsale a vždy se zachová čestně,“ ocenil chování Šnídla další soudce.

Jeden jeho kolega pochválil i hráče Lišan. „Tihle kluci jsou úplně v pohodě a i když dostanou červenou kartu, tak se chovají slušně. Je jim jedno, zda vyhrávají či prohrávají a pokud bych měl dát cenu fair play týmu, byli by to určitě oni.“

Poslední odpovídající rozhodčí si vzpomněl hned na několik konkrétních jmen. „Mám rád rytíře fotbalu, kterými jsou podle mě třeba Venca Eck z Olympie, Jarda Kovář z Kolešovic, Aleš Hlavsa z Olešné, Radek Vachtl z Oráčova, Pepík Pfejfer z Jesenice či Venca Kratochvíl z Čisté. Jsou skvělými fotbalisty, mají obrovskou autoritu a vždycky rozhodčímu pomohou zklidnit situaci, když je potřeba. Jeden z nich mi dokonce jednou poděkoval za poskytnutou výhodu, po které jeho tým dosáhl branky.“

Více takových Šnídlů na fotbalové trávníky. Třeba by se zlepšilo negativní vnímání fotbalistů, coby simulantů a zákeřňáků.