AREÁLY

Obecně se dá říci, že areály na okrese jsou na poměrně dobré úrovni. Některé areály co jsem dříve zažil třeba v krajských soutěžích, některým nesahají ani po kotníky. Nicméně z našeho pohledu jsou i v některých dobře vypadajících areálech závady. Na podzim jsme se zaměřili především na zdravotní bezpečnost na hřištích. Pro upřesnění se to týká například vzdáleností předmětů od čar ohraničujících hrací plochu. Zaměření se však týkalo i kabin pro rozhodčí, hostující mužstvo a jejich hygienického vybavení.

Po tom, co bylo před začátkem podzimu rozhodnuto o poskytnutí dotace ze strany MŠMT a FAČR, která pokryje přímé náklady na rozhodčí a delegáty, jsme se rozhodli, že budeme delegáty průběžně na utkání posílat a budou to tak z naší strany dvě mouchy jednou ranou. Dodají nám informace o areálech, které potřebujeme, dohlédnou nad utkáním jako takovým, zhodnotí rozhodčí a kluby ani nás to nebude stát ani korunu. To mi přijde, že si někteří, ačkoliv jsem tuto informaci několikrát předával, stále neuvědomili.

Samozřejmě nemáme kapacity a ani jsme nechtěli delegáty vysílat každé kolo na všechna utkání, aby nedošlo k zásadnímu navýšení nákladů celkově za organizační jednotku. Byly však nakonec zkontrolovány všechny stadiony a přes zimu přijme STK na základě dodaných podkladů příslušná opatření, na která dostanou kluby příslušné lhůty. V případě, že je nesplní, nebudou pravděpodobně moci na stadionu v příštím soutěžním ročníku naše soutěže hrát. Nechceme, aby se stávaly zranění např. jako ke konci v Lužné, kde kdyby vzdálenost tribuny byla alespoň předepsané dva metry od pomezní čáry, tak nemuselo ke zranění dojít. Samozřejmě tomu nemusí někdy zabránit ani pět metrů, ale to minimum by mělo být splněno v zájmu zdraví hráčů, ale i klubu a svazu naprosto všude a bez výjimky. Teoreticky by totiž v takovýchto případech neměl mít úplně čisté svědomí příslušný klub, který tyto základní bezpečnostní normy nesplňuje a také svaz, který sehrání utkání na takovém stadionu umožní.

To, jestli nás za toto bude mít někdo rád nebo ne, je mně osobně upřímně jedno. Sice o tom nerozhoduji, ale naprosto souhlasím s tím, že zdraví hráčů je na prvním místě a v některých případech je okolí hřiště skutečně nebezpečné a jen se tam čeká na to, až se něco stane, a to čekání právě skončilo.

MLÁDEŽ

Bohužel nemáme v tomto soutěžním ročníku soutěže starších žáků a dorostu, což je velmi alarmující, ale snad se blýská na lepší časy. Spousta družstev v mladších žácích a starší přípravce značí, že by možná už příští rok mohla soutěž starších žáků vzniknout.

Přes zimu bude OFS pořádat halový turnaj, po vzoru minulého roku, pro každou kategorii, pro kterou existuje okresní soutěž. Naše turnaje jsou plně na náklady OFS Rakovník a jeho partnerů a vstupné je stejně jako startovné zdarma. Budeme rádi, když se čtenáři přijdou podívat.

PLÁNOVANÉ NOVINKY

V podzimní části tohoto ročníku, ale i dříve, došlo k situacím, kdy některé kluby rozporovaly tvrzení uvedená v zápisech o utkání a nebyly relevantní důkazy pro to, aby mohly svá tvrzení dokázat. Chtěl bych říci, ačkoliv samozřejmě nic nezaručuji, že v současné době jednáme se společností, která poskytuje mobilní aplikaci k tvoření sportovních záznamů, ze kterých lze pak údajně jednoduše mj. dělat velmi snadno sestřihy. Aplikace je zdarma a k jejímu využití stačí mobilní telefon s kvalitnějším fotoaparátem, což už jsou dnes téměř všechny telefony od pár tisíc korun. Samozřejmě je zapotřebí připojení k internetu, které ale z principu v dnešní době již je na každém stadionu s ohledem na nutnost využití informačního systému fotbalové asociace. Smartphone vždy v klubu někdo má a může poskytnout.

Budeme jednat například i o tom, že bychom klubům následně poskytli stativ, do kterého by mohli mobil umístit, a pak už by bylo pouze na klubech, aby někomu z jejich pravidelných diváků nebo pořadatelů dali třeba klobásu za to, že utkání natočí. Očekávám v případě schválení argumenty, že z toho děláme nějakou ligu a přidáváme klubům další práci. Měli bychom si všichni ale uvědomit, že by to bylo obecně prospěšné propagaci fotbalu, může to posloužit jako důkazní materiál a kdokoli by se mohl podívat na utkání svého oblíbeného klubu i bez toho, aby na utkání byl. Proč ne, nic to nestojí.

Miloslav Doležal