Start akce, kterou pořádá obec Krakov ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči, byl ve sportovním areálu v Krakově. Dvoučlenná družstva rozdělená do třech kategorií se vydala na hrad Krakovec a usilovala o získání co největšího počtu bodů ve 24 soutěžních disciplínách. Děti od dvou do patnácti let například kutálely pneumatiku, nabíraly vodu v potoce a stříkaly ze džberové hadice na cíl, krmily se Pribiňáky, hrály kriket, přebíraly od sebe čočku a hrách, navlékaly těstoviny, zatloukaly hřebíky, poznávaly rostliny i houby anebo se učily i zdravovědě, když na trase potkávaly spoustu trpaslíků, pana Jouzu, Černou kroniku, rytíře Brtníka i jeho dceru Leontýnku.

„Inspirovali jsme se filmem Ať žijí duchové, který se natáčel na Krakovci a soutěžní disciplíny jsou opravdu různorodé. Děti chodí zhruba čtyři kilometry údolím přes les až na palouček pod hradem. Tam je čekalo vyhlášení, děti dostaly ceny, medaile a buřta. Na Krakovci nechyběl ani skákací hrad, malování na obličej a přijeli také kynologové z Rakovníka,“ přiblížila hlavní organizátorka Pavla Staňková.

Akci, které se letos zúčastnilo 77 dětí, vymyslela právě krakovská starosta s kamarádkou a jejich manžely, když jen v loňském roce se výlet nekonal. „Původně to měla být jen šipkovaná pro naše děti a takto to nakonec přerostlo. Museli jsme dát kapacitu osmdesáti děti, aby se to dalo časově zvládnout. Na akci se nás podílí zhruba třicet lidí včetně místních hasičů a jsem moc ráda, že se takovéto akce pro děti u nás konají,“ dodala Pavla Staňková.