Sbor dobrovolných hasičů v Řevničově byl založen 28. října 1883. Tehdy se ukázalo, že je potřeba cvičit pro případ požáru, a proto byl sbor založen.

Nejdůležitější událostí řevničovských hasičů byly oslavy 100. výročí založení sboru. Tato akce vyžadovala spoustu příprav, a tak se na ní začalo pracovat již dva roky předem. Vše vypuklo 30. června 1983, kdy ve všech garážích Domu požárníků byla nainstalována výstava starých dokumentů, fotografií a také hasičských uniforem, přileb a nářadí.

V dalších deseti letech pokračoval sbor ve své aktivní činnosti. Nejednalo se pouze o hašení a likvidaci požárů, ale také o údržbu techniky požární zbrojnice a konaly se různé brigády pro obec. Hasiči v Řevničově se mohli pochlubit s činností mládeže, která mimochodem pokračuje dodnes. První družstvo mladých požárníků vzniklo už v roce 1967.

V současné době působí ve sboru přes sto hasičů. Výjimkou není ani družstvo malých hasičů, kde působí devatenáct dětí. Mladí hasiči se každoročně zúčastňují soutěže „Plameny“, která se koná dvakrát v roce.

„Pro děti pořádáme také branný den. Dětem ukazujeme, jak správně vázat uzly, jak běhat a samozřejmě pořádáme různé exkurze. V těchto dnech se připravujeme na tábor, na který pojedeme do Plzně,“ řekla Hana Houžvicová.

Velkým úspěchem se může pochlubit také hasičský sbor dorostu, ve kterém je v současné době patnáct dětí. V letošním roce získali právě dorostenci první místo v soutěži okrsků, která se konala v Novém Strašecí. „Byli jsme hodně překvapeni, že skončili na prvním místě. Ti kluci závodili s dospělými hasiči, kde byli hasiči z Nového Strašecí, Lužné, Třtice a Rudy. Dorostenci se snaží na soutěže cvičit, ale problém je v tom, že spousta z nich jezdí do školy, a tak na to nemají moc času,“ řekl za hasiče v Řevničově Jan Šanda.

Sbor dobrovolných hasičů Řevničov pořádá každým rokem tradiční hasičský ples. Výjimkou není ani rozloučení s prázdninami, které hasiči letos pořádají 29. srpna. Jedna z větších akcí bývá také sraz veteránů. „Řekli jsme si, že bychom mohli něco takového dělat. Lidé si mohou prohlédnout techniku auta, stříkačky nebo koňky. V tomto roce to bude už potřetí,“ uvedl Šanda.

Hasičům v Řevničově se v letošním roce podařilo získat dotaci na oblečení, plovoucí čerpadlo a další základní vybavení. Členové jednotky by si však nejvíce přáli nové auto. Vzhledem k finanční situaci obce to v nejbližší době možné není. „S obcí máme dobré vztahy. Snaží se nám vyjít co nejvíce vstříc. Problém je v tom, že má obec úvěry a dokud je nesplatí, nové auto si pořídit nemůžeme. Jediná možnost je, že se najde nějaký sponzor,“ uzavřel se smíchem Jan Šanda.

Řevničovští hasiči také nabízejí možnost prohlédnutí hasičské techniky. To bývá při oslavách hasičů, nebo na různých akcí. Pokud však někdo touží spatřit veteránská auta, může do řevničovské hasičárny kdykoli zavítat.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.