VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Rudě po letech přežívání obnovili činnost

Ruda /FOTOGALERIE/ - Stejně jako mnoho sborů dobrovolných hasičů i ten v Rudě zastihlo „černé“ období. Tedy období, kdy sbor pouze přežíval ve formální papírové podobě.

3.2.2010
SDÍLEJ:

Na potřebu mít dobrovolné hasiče v obci poukazují většinou havárie a neštěstí. Stejně tak tomu bylo i v Rudě, když v roce 2003 začal hořet les v katastru obce, ale dobrovolní hasiči postrádali řadu potřebných věcí. Situaci „znovuvzkříšení“ sboru hasičů komlikovala nejen zastaralá technika, ale také absence prodaného vozidla. Naštěstí díky píli dobrovolníků a přispěním druhých se podařilo postavit sbor na vlastní nohy.

Historie

Sbor dobrovolných hasičů v Rudě byl založen koncem roku 1891 a v únoru 1892 byl zapsán do spolkové knihy. Bohužel se dochovalo pouze několik málo historických písemností o tehdejší činnosti sboru. Z dochovaných záznamů je známo, že prvním velitelem sboru byl zvolen Jan Pošta a z dalších členů napříkald Jánský František, Mika Antonín, Kolský František.

Roku 1968 starou motorovou stříkačku nahradila nová PPS – 12 a v roce 1950 byl za 55 000 korun zakoupen starší nákladní automobil Tatra 805 pro dopravu mužstva. V 70. a 80. letech se činnost sboru dá označit jako standardní (schůze, sběry, pořádání plesů a zábav) a figurovali jména Kožíšek Václav, který je v současné době starostou SDH, Kejla Jaroslav, Jansa Josef, Jireček Ladislav, Fejtek František, Polívka Karel, Kindl Jaromír, Kuchař Karel, Kindl Miroslav a další.

Právě koncem 80. a začátkem 90. let fungovalo u sboru družstvo dětí, které pod vedením Miloslava Jirouše sklízelo úspěchy v okresních i krajských kolech dětského požárního sportu. Děti pracovali ve složení: Soukup Jiří, Soukup Aleš, Vinčálek Roman, Šukovský Radek, Dukay Patrik, Husák Vít, Šandová Renata, Machová Monika, Machová Renata, Jiroušová Alena. Většina z těchto členů odchovaných panem Jiroušem tvoří dnes páteř sboru.

Bohužel roky 1996 – 2003 sbor fungoval jen papírově a jeho činnost stagnovala, obecním úřadem byla odprodána Tatra 805 a sbor tak zůstal bez vozidla, jen se stříkačkou PPS- 12.

Znovu aktivní činnost hasičů

V létě 2003 došlo k požáru lesa v katastru obce a zde se projevily všechny nedostatky. Proto byla v prosinci svolána členská schůze, která měla podniknout kroky k zlepšení situace. Bylo zvoleno nové vedení které mělo zajistit zlepšení stávajícího stavu. Vedení bylo zvoleno ve složení: Václav Kožíšek, Petr Jansa, Martin Kindl, Roman Vinčálek, Dušan Čermák, Radek Šukovský, Jiří Soukup. Už začátkem roku 2004 byla na stanici HZS Rakovník provedena oprava stříkačky a v dubnu byly nakoupeny nové hadice.

Další starostí vedení bylo zajištění nového automobilu za prodanou Tatru 805. To se zdařilo díky zastupitelstvu a starostovi Městského úřadu Nové Strašecí Jakubovi Kleidinstovi. Jelikož SDH Nové Strašecí získala Cas 32 Tatra 148, bylo rozhodováno o osudu jednoho vozidla Škoda 706 RTHP. Díky pochopení starostky obce Pavly Urbanové proto zastupitelstvo Obecního úřadu Ruda podalo žádost a právě díky starostovi a zastupitelstvu Nového Strašecí se rudskému hasičskému sboru převedl již zmíněný vůz.

Rok 2005 a 2006 byly roky horečné činnosti, vedením obce bylo rozhodnuto o rekonstrukci hasičské zbrojnice. Paní starostce vyšli vstříc jak na ministerstvu pro místní rozvoj, tak na krajském úřadě a poskytli dotace na rekonstrukci. Od července do prosince 2005 byly prováděny stavební práce, které v prosinci vyvrcholily kolaudací stavby. Celou stavbu realizovala firma pana Emingera z Nového Strašecí, respektive pan Eminger sám v roli odborného garanta a šéfa stavby za podpory a pomoci členů SDH. A na jaře a v létě roku 2006 se už dělala fasáda a terénní úpravy. Rovněž se postupně dokupovaly a dokupují věci a materiál, jako jsou například elektrocentrála, motorová pila, svítilny, vysílačky, pracovní a ochranné oděvy. V těchto letech sbor provedl i opravu požární nádrže před zbrojnicí při obou akcích byla velkou vítanou pomocí technika, kterou poskytla Česká zemědělská univerzita Praha, Školní zemědělský podnik Lány, Hospodářství Ruda a České lupkové závody Nové Strašecí.

Je třeba zmínit, že ředitel Pergler a ŠZP jsou sboru nakloněni dodnes. Pergler každý rokem přispívá sboru finančními, materiálními a věcnými prostředky, které putují do činnosti sboru, oprav, zřizování a zejména mezi naše nejmenší. Na celkové práci na obou akcích se podíleli členové sboru, kdy na brigádách odpracovali celkem 3500 hodin.

Současnost

Nyní již sbor má za sebou několik požárů, technických zásahů a jiných výjezdů. Mezi další aktivity patří v březnu hasičský bál, pálení čarodějnic, pořádaní dětských dnů, karnevalů a činnostech pořádaných v obci a okolí. Tyto činnosti organizují zejména ženy ze sboru. V rámci obce sbor provádí sběr nadměrného odpadu. Rovněž mnoho času zabere ročně členům sboru údržba zastaralé techniky.

V roce 2009 dostal sbor od státu zásahové obleky a obuv a v témže roce sbor obdržel od krajského ředitelství HZS terénní automobil Daihatsu Feroza.

V roce 2006 bylo opětovně utvořeno dětské družstvo pod vedením Jiřího Soukupa které navázalo na úspěchy svých předchůdců. Jelikož někteří členové družstva odrostli, nahradili a nahrazují je mladší, a tak se daří děti ve sboru zachovat.

V současné době družstvo vedou Jaromír Suchopárek, který rovněž vykonává funkci zástupce velitele jednotky a Radek Skiba.

Současný sbor dobrovolných hasičů v Rudě má kolem 45 členů, z čehož je 10 žen a 10 dětí. (sdh)

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství(18 000 Kč)

Pomocní pracovníci v živočišné výrobě Pomocné práce v živočišné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba od 3:00 do 8:00 - od 13:00 - 18:00., Požadujeme dovednost dojení., Nabízíme: zajištění závodního stravování, po zapracování možnost přidělení služebního bytu. , Kontakt: tel. 603873981 (denně od 8:00 do 16:00) nebo e-mailem skolnistatekrakovnik@seznam.cz. Pracoviště: Školní statek středočeského kraje - středisko rakovník, Bulovna, č.p. 173, 269 01 Rakovník 1. Informace: Jana Urbanová, +420 603 873 981.

2448 - Obsluha pojízdných zařízení Obsluha zemních strojů(150 Kč)

Obsluha pojízdných zařízení Obsluha zemních strojů, obsluha bagru kolového a pasového. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Česká republika, Požadujeme: řidičský průkaz sk. B,C, strojní průkaz na pasové a kolové stroje., Nabízíme: 150 Kč,- čistého na hodinu, služební auto., Kontakt: telefonicky 603809410.. Pracoviště: Hultom spol. s r.o., Smetanova, č.p. 322, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Lukáš Hula, +420 603 809 410.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu(17 000 Kč)

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme znalost AJ, práce na PC a komunikativnost., Strava zdarma., Kontakt: e-mailem tapo.holecek@seznam.cz. Pracoviště: Lions - školící středisko nesuchyně, s.r.o. - pracoviště, 270 07 Mutějovice. Informace: Václav Holeček, +420 775 393 939.

2465 - Pracovníci pro ruční praní a žehlení. Požadované(12 200 Kč)

Pracovníci pro ruční praní a žehlení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek od 11:00 do 13:00).. Pracoviště: Družstvo zlahoda - triton spol. s r.o., S. K. Neumanna, č.p. 2229, 269 01 Rakovník 1. Informace: Šeiner, +420 777 038 145.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Učte se od profesionálů! Tak zní název kurzů první pomoci včetně neodkladné resuscitace, které středočeští záchranáři nabízejí veřejnosti.
4

Záchranáři naučí zájemce pomáhat zraněným. Tentokrát se zaměřením na silnici

Videosouhrn Deníku – úterý 20. února 2018

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté porazili USA a zahrají si na OH o medaili. Francouz vychytal nájezdy

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uf, to bylo drama! Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje, když porazili tým USA 3:2 po samostatných nájezdech. Američané ale byli tuhé sousto, i když národní tým byl po většinu zápasu lepší. O finále se svěřenci trenéra Josefa Jandače utkají s Ruskem.

Nepropásněte! Děti z MŠ Vinohrady Rakovník ve středu v Deníku

Rakovnicko - Na stránkách tištěných novin postupně představíme děti z mateřských škol našeho regionu.

Hlasujte pro Sympaťáka 7. týdne 2018

Rakovník - Vážení čtenáři, díky vstřícnosti rakovnické porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Rakovnicka. Přivítejte s námi na světě další miminka, narozená ve 7. týdnu 2018.

Cestování veřejnou dopravou mají zpříjemnit aktuální informace

Střední Čechy – Stamiliony korun pomohou upravit po celých středních Čechách významné dopravní uzly, aby cestující netápali, ale mohli pohodlně šupajdit pěkně rovnou za svým cílem. Pomohou jim v tom přehledné ukazatele. Takové, která nejen budou respektovat potřeby pasažérů, ale také dokážou pružně reagovat na aktuální vývoj dopravní situace. A ještě budou stavěné dostatečně odolně proti útokům vandalů, aby dokázaly sloužit dlouhodobě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT