Na potřebu mít dobrovolné hasiče v obci poukazují většinou havárie a neštěstí. Stejně tak tomu bylo i v Rudě, když v roce 2003 začal hořet les v katastru obce, ale dobrovolní hasiči postrádali řadu potřebných věcí. Situaci „znovuvzkříšení“ sboru hasičů komlikovala nejen zastaralá technika, ale také absence prodaného vozidla. Naštěstí díky píli dobrovolníků a přispěním druhých se podařilo postavit sbor na vlastní nohy.

Historie

Sbor dobrovolných hasičů v Rudě byl založen koncem roku 1891 a v únoru 1892 byl zapsán do spolkové knihy. Bohužel se dochovalo pouze několik málo historických písemností o tehdejší činnosti sboru. Z dochovaných záznamů je známo, že prvním velitelem sboru byl zvolen Jan Pošta a z dalších členů napříkald Jánský František, Mika Antonín, Kolský František.

Roku 1968 starou motorovou stříkačku nahradila nová PPS – 12 a v roce 1950 byl za 55 000 korun zakoupen starší nákladní automobil Tatra 805 pro dopravu mužstva. V 70. a 80. letech se činnost sboru dá označit jako standardní (schůze, sběry, pořádání plesů a zábav) a figurovali jména Kožíšek Václav, který je v současné době starostou SDH, Kejla Jaroslav, Jansa Josef, Jireček Ladislav, Fejtek František, Polívka Karel, Kindl Jaromír, Kuchař Karel, Kindl Miroslav a další.

Právě koncem 80. a začátkem 90. let fungovalo u sboru družstvo dětí, které pod vedením Miloslava Jirouše sklízelo úspěchy v okresních i krajských kolech dětského požárního sportu. Děti pracovali ve složení: Soukup Jiří, Soukup Aleš, Vinčálek Roman, Šukovský Radek, Dukay Patrik, Husák Vít, Šandová Renata, Machová Monika, Machová Renata, Jiroušová Alena. Většina z těchto členů odchovaných panem Jiroušem tvoří dnes páteř sboru.

Bohužel roky 1996 – 2003 sbor fungoval jen papírově a jeho činnost stagnovala, obecním úřadem byla odprodána Tatra 805 a sbor tak zůstal bez vozidla, jen se stříkačkou PPS- 12.

Znovu aktivní činnost hasičů

V létě 2003 došlo k požáru lesa v katastru obce a zde se projevily všechny nedostatky. Proto byla v prosinci svolána členská schůze, která měla podniknout kroky k zlepšení situace. Bylo zvoleno nové vedení které mělo zajistit zlepšení stávajícího stavu. Vedení bylo zvoleno ve složení: Václav Kožíšek, Petr Jansa, Martin Kindl, Roman Vinčálek, Dušan Čermák, Radek Šukovský, Jiří Soukup. Už začátkem roku 2004 byla na stanici HZS Rakovník provedena oprava stříkačky a v dubnu byly nakoupeny nové hadice.

Další starostí vedení bylo zajištění nového automobilu za prodanou Tatru 805. To se zdařilo díky zastupitelstvu a starostovi Městského úřadu Nové Strašecí Jakubovi Kleidinstovi. Jelikož SDH Nové Strašecí získala Cas 32 Tatra 148, bylo rozhodováno o osudu jednoho vozidla Škoda 706 RTHP. Díky pochopení starostky obce Pavly Urbanové proto zastupitelstvo Obecního úřadu Ruda podalo žádost a právě díky starostovi a zastupitelstvu Nového Strašecí se rudskému hasičskému sboru převedl již zmíněný vůz.

Rok 2005 a 2006 byly roky horečné činnosti, vedením obce bylo rozhodnuto o rekonstrukci hasičské zbrojnice. Paní starostce vyšli vstříc jak na ministerstvu pro místní rozvoj, tak na krajském úřadě a poskytli dotace na rekonstrukci. Od července do prosince 2005 byly prováděny stavební práce, které v prosinci vyvrcholily kolaudací stavby. Celou stavbu realizovala firma pana Emingera z Nového Strašecí, respektive pan Eminger sám v roli odborného garanta a šéfa stavby za podpory a pomoci členů SDH. A na jaře a v létě roku 2006 se už dělala fasáda a terénní úpravy. Rovněž se postupně dokupovaly a dokupují věci a materiál, jako jsou například elektrocentrála, motorová pila, svítilny, vysílačky, pracovní a ochranné oděvy. V těchto letech sbor provedl i opravu požární nádrže před zbrojnicí při obou akcích byla velkou vítanou pomocí technika, kterou poskytla Česká zemědělská univerzita Praha, Školní zemědělský podnik Lány, Hospodářství Ruda a České lupkové závody Nové Strašecí.

Je třeba zmínit, že ředitel Pergler a ŠZP jsou sboru nakloněni dodnes. Pergler každý rokem přispívá sboru finančními, materiálními a věcnými prostředky, které putují do činnosti sboru, oprav, zřizování a zejména mezi naše nejmenší. Na celkové práci na obou akcích se podíleli členové sboru, kdy na brigádách odpracovali celkem 3500 hodin.

Současnost

Nyní již sbor má za sebou několik požárů, technických zásahů a jiných výjezdů. Mezi další aktivity patří v březnu hasičský bál, pálení čarodějnic, pořádaní dětských dnů, karnevalů a činnostech pořádaných v obci a okolí. Tyto činnosti organizují zejména ženy ze sboru. V rámci obce sbor provádí sběr nadměrného odpadu. Rovněž mnoho času zabere ročně členům sboru údržba zastaralé techniky.

V roce 2009 dostal sbor od státu zásahové obleky a obuv a v témže roce sbor obdržel od krajského ředitelství HZS terénní automobil Daihatsu Feroza.

V roce 2006 bylo opětovně utvořeno dětské družstvo pod vedením Jiřího Soukupa které navázalo na úspěchy svých předchůdců. Jelikož někteří členové družstva odrostli, nahradili a nahrazují je mladší, a tak se daří děti ve sboru zachovat.

V současné době družstvo vedou Jaromír Suchopárek, který rovněž vykonává funkci zástupce velitele jednotky a Radek Skiba.

Současný sbor dobrovolných hasičů v Rudě má kolem 45 členů, z čehož je 10 žen a 10 dětí. (sdh)