První zmínka o založení Jesenického spolku hasičů je ze září roku 1871. První velký zásah byl v roce 1872, kdy obrovská průtrž mračen málem protrhla hráz Velkého rybníka. Žádná spolupráce mezi občany a hasiči nebyla, ale i přesto se velkou hrozbu podařilo odvrátit. Během příštích několika let pak došlo k mnoha dalším událostem, kdy museli jeseničtí hasiči zasahovat.

V roce 1905 byli hasiči přejmenováni na Hasičskou jednotu. V tomto roce byly pořízeny dvě stříkačky. Podle kroniky působilo v roce 1985 v dobrovolném sboru devět žen.

Současnost

V současné době má Sbor dobrovolných hasičů Jesenice kolem třiceti členů, z toho patnáct aktivních. Kromě dospělých působí v Jesenici také dětské družstvo, které se každým rokem pravidelně účastní soutěže Plamen. „Vždy končí kolem pátého místa. Malí hasiči se scházejí každý pátek kromě prázdnin, trénují tak dvě hodinky. Jezdíme s nimi také na pole nebo k rybníku,“ řekl starosta hasičů Jesenice Václav Kejla.

Co se týká dospělých hasičů, ve sboru jsou celkem tři družstva po čtyřech členech. Každé družstvo slouží čtyřiadvacet hodin denně. V současné době ve sboru nepůsobí žádná žena. Co se týká cvičení, hasiči se každý rok nějakého účastní. V nedávné době to bylo cvičení v Petrohradě, kde byly jednotky z několika krajů v republice.

V lednu tohoto roku dostali hasiči terénní automobil s vyprošťovací technikou. Hasiči tak mohou vyjet k jakékoli dopravní nehodě. Co se týká hasičských vozidel, také jeseničtí hasiči by potřebovali nové auto. V blízké době se ho však zřejmě nedočkají.

Hasiči však smutnit nemusejí. V říjnu tohoto roku totiž začne veliká přestavba hasičárny. Celková cena na rekonstrukci je pět a půl milionu korun, které pocházejí z přidělené dotace. „Bude se předělávat celá střecha. Nahoře by měl být veliký sál, budeme zde mít i nová výjezdová vrata,“ uvedl Kejla. U hasičárny by měla být i nová veranda, schody a samozřejmě fasáda. Celá rekonstrukce by měla být hotova příští rok.

Sbor dobrovolných hasičů Jesenice pořádá každým rokem hasičskou zábavu.

„Co se týká vybavení, tak to máme, myslím, výborné. Máme bundy, kalhoty, přilby a rukavice. Jediné, co postrádáme, je další technika,“ svěřil se Kejla.

Hasiči jsou pyšní také na koňské stříkačky. Je to hasičská stříkačka tažená koňmi. Každým rokem před prázdninami pořádáme v Jesenici závody historické techniky. V této soutěži získal sbor už několik pohárů.

Jednotka hasičů má během celého roku kolem třiceti výjezdů. Většinou jde o požáry, povodně, dopravní nehody a vosy.