Nebylo to ale tak, že by snad došlo už na kopání základů – a bylo zapotřebí brigádníků. Od pondělí do středy toto místo posloužilo ke každoročně opakovanému výcviku zaměřenému na zajišťování a pažení výkopů. Pokud je totiž třeba někoho zachraňovat z nestabilní jámy hrozící sesuvem zeminy, bývá to zásah nejen náročný, ale mohl by být i nebezpečný; jak pro zachraňovanou osobu, tak pro samotné zachránce. Proto je třeba trénovat samotnou akci i používání speciálního vybavení.

V rámci třídenního výcviku, který vedl lektor územního odboru Kolín David Krejcárek, se největší pozornost soustředila hlavně na nováčky, připomněl ve čtvrtek mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. „Hlavní úkolem odborné přípravy bylo seznámení nových příslušníků s vybavením technického kontejneru, který je určen na stabilizaci budov a výkopů,“ odkázal na velké kontejnery, které jsou plné speciálního vybavení pro použití při malérech tohoto typu. Ve své výbavě je mají jen některé stanice profesionálních hasičů v kraji – jsou ale rozmístěny tak, aby se v případě potřeby dalo s nimi rychle dojet prakticky kamkoli.

Ve výkopech, které pro cvičné účely vyhloubili za pomoci těžké techniky zástupci Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR, si hasiči procvičili všechny dovednosti, jež by se jim při ostré akci mohly hodit. „Hlavní částí byl praktický nácvik stavby různých variant stabilizace výkopů s důrazem na zajištění vlastní bezpečnosti v případě reálného zásahu,“ konstatoval Svoboda.