Sbor dobrovolných hasičů v Nesuchyni byl založen v roce 1874. Hlavním důvodem bylo několik velkých požárů domů roku 1873.

Starosta hasičů

Starosta sboru Stanislav Kočí zdůraznil: „Sbor dobrovolných hasičů v Nesuchyni vznikl jako druhý v Čechách.“ Kronika sboru se ale začala psát až v roce 1900.

Nesuchynští hasiči vlastní unikátní historickou ruční stříkačku, kterou ochotně zapůjčují, mimo jiné i u příležitosti oslav výročí, okolním sborům dobrovolných hasičů. „Je to rarita. Dokonce má ruční motor. Ten se k ní přidal v roce 1924,“ doplnil Stanislav Kočí.

Ještě v sedmdesátých letech sbor pilně cvičil, jezdili na soutěže, ale poté nastal útlum. Sbor měl zhruba 45 členů a nic se pořádně nedělalo. „Dnes má Sbor dobrovolných hasičů v Nesuchyni 71 členů a jsou to dva roky, co se naše činnost konečně pořádně rozjela. Přihlásilo se tehdy asi pětadvacet nových mladých členů a konečně se zase začalo jezdit i na soutěže. Velitelem družstva mladých hasičů je Petr Micura a pracuje s nimi moc dobře,“ uvedl Kočí.

Hasiči dostali od obce jako zřizovatele avii. Mají dvě stříkačky. „Spolupráce s obcí je bezvadná. Na podzim jsme ve spolupráci s obcí začali stavět cvičnou dráhu, která by měla být na jaře dokončena,“ doplnil Stanislav Kočí.

Starosta obce

Slova starosty hasičů potvrdil i starosta obce Jiří Barsa, který je rovněž členem sboru: „Je pravda, že sbor začal díky vedení Stanislava Kočího, Petra Micury, Aleny Konopáskové a mnoha dalších dobře šlapat. Chuť do práce musí být znát ode všech členů a u nás tomu tak v posledních letech skutečně je.“

V loňském roce byla v obci zrekonstruována klubovna v hasičské zbrojnici, která vyšla na 400 tisíc korun. Obec žádala o dotaci, kterou nedostala, a tak klubovnu opravila ze svého.

„Byla to nutnost. Na dotace bychom mohli čekat třeba i x let a mohlo se stát, že se nám hasiči mezitím zase rozpadnou. Takto investovat peníze má pro obec velký smysl. Pro hasiče tak bylo vytvořeno veškeré zázemí s kuchyňkou, WC s elektrickým topením, místnost pro posezení s krbovými kamny.
Takže jsme klubovnu dovybavili a hasiči nyní mají místo, kde se mohou scházet. To je motivuje a partu lidí, která táhne za jeden provaz, to sceluje,“ řekl Barsa.