Jaké to je účastnit se mistrovství republiky mládeže jako rozhodčí? Na otázky odpovídal Vlastimil Schuh, který mistrovství dozoruje už šest let.

Co vás přivedlo k práci rozhodčího mládeže?

U hasičů jsem od šesti let, kdy jsem se starší sestrou chodil na schůzky při sboru Kosova Hora. Pokračoval jsem až do dorostu, kdy jsem třeba jezdil jako praktikant na letní tábory. Pak přišla povinná vojenská služba a po ní stěhování za prací. V Čisté jsem se zařadil do soutěžního družstva dospělých. V roce 2004 mě oslovil tehdejší náměstek starosty Okresního sdružení hasičů Rakovník Josef Kessler s tím, jestli nechceme založit kolektiv u našeho sboru.

A tak jste ho založili…

Slovo dalo slovo a začátkem dubna se u hasičárny sešlo přes třicet dětí. Dobrý vedoucí musí znát směrnice, disciplíny a další pravidla práce s mládeží. Jako vedoucí jsem tedy měl nastudované směrnice. Proč si nerozšířit odbornost o rozhodčího mládeže?

Od kdy jezdíte na krajská kola a Mistrovství ČR?

Na první krajskou soutěž jsem se jel podívat jako divák právě, když jsme u nás začínali s mládeží. Na další pak v letech 2008 a 2009 s naším družstvem, které postoupilo. Od roku 2010 jezdím na všechny krajské soutěže. V roce 2012 jsem si kvalifikaci rozhodčího zvýšil na I. kvalifikační stupeň potřebný k účasti na mistrovství.

Kdy jste se poprvé zúčastnil jako rozhodčí?

Na mistrovství České republiky (MČR) jsem byl poprvé nominován v roce 2014 a od toho roku jsem nevynechal jediný mistrák.

Jak jste prožil MČR Hry Plamen ve Vlašimi?

Nejvíce pro mě byl stresující první den, protože jsem byl rozhodčím první disciplíny, závodu požárnické všestrannosti. Může se pokazit spousta věcí. Od počasí, přes nefungující vysílačky, nefunkční terče, špatně vyznačenou trať. Naštěstí celá disciplína proběhla poměrně v klidu a tak, jak měla.

Čím je MČR specifické pro rozhodčího?

Nevím, jak to cítí ostatní, ale pro mne je nominace na MČR něco jako odměna za dosavadní práci rozhodčího. A opakovaná nominace znamená, že rozhoduji správně a fairplay.


Jaroslava Čečrdlová