Asi největším tahákem, který je už zdálky viditelný, je letoun Tupolev TU-154M přezdívaný Naganský expres. Bývalý vládní speciál v roce 1998 přivezl z japonského Nagana do Prahy naše hokejisty, kteří na olympijském Turnaji století vybojovali zlaté medaile.

Legendární stroj přepravili do Kunovic před šesti lety z armádního letiště v Praze-Kbelích po silnici během akce nazvané výstižně Velký přelet. Nadšenci z kunovického muzea přitom museli před přesunem z letadla odmontovat celá křídla včetně centroplánu a motorové gondoly, což byl samo o sobě výjimečný počin. V Kunovicích pak během dvou let celé letadlo znovu smontovali dohromady.
Dnes se zde můžete podívat i do interiéru a představit si, jak cestovali Václav Havel, Václav Klaus a další politici nebo Dominik Hašek, Jaromír Jágr a zlatý český hokejový tým.

Letošní novinky

„Na vystavení nyní chystáme další letouny. Jedním z nich je klasický Zlín Z-37 Čmelák. Ten z naší sbírky sloužil v bývalé Německé demokratické republice, vyrobený byl v roce 1968 v Kunovicích. Zrestaurovali jsme ho do původní podoby, jakou měl z výroby. Slavnostní roll-out by měl být zhruba za měsíc. Dalším exponátem je MiG-23 MS, který jsme přivezli na podzim a chtěli bychom ho vystavit také do letošních prázdnin. Ten ale zatím nebude zrestaurovaný, tyto práce zahájíme až po ukončení sezony,“ přiblížil letošní novinky ředitel Leteckého muzea Kunovice Martin Hrabec

V Muzeu amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka si přijdou na své milovníci klasických "amerik" z druhé poloviny minulého století.
Americkým legendám vévodí Cadillac. Jeden zdědil i Klement Gottwald

V zastřešené expozici je vystaven elegantní lehký bitevní letoun Aero L-39 ZA Albatros, cvičná legenda a „filmová hvězda” Zlín Z-126 Trenér II registrace OK-IFG, bezpilotní letoun Sojka III TVM a řez motorem Ivčenko AI-25 TL.

Většinu exponátů na venkovní ploše, mezi něž patří například vyřazené armádní letouny MiG-15, MiG-21, Suchoje, Iljušiny či vrtulník Mi-4, ale také prototyp dopravního letadla L-410 vyráběného právě v Kunovicích, si můžete prohlédnout opravdu zblízka a ze všech stran, případně nahlédnout i do kabiny a na vlastní oči vidět, jak málo místa v ní měl třeba stíhací pilot.
Opravdovou perličkou expozice je „neviditelný letoun“. Víc ale prozrazovat nebudeme…

Pilotní průkaz pro děti

Pro malé návštěvníky letos připravili v Leteckém muzeu v Kunovicích několik novinek. Jednou z nich je edukativní a interaktivní zóna s herními prvky – dvěma letadly a vrtulníkem na hraní. „Jsou vytvořené ze skutečných torz letadel, což je na nich asi nejzajímavější. Nechybí ani interaktivní tabule, kde se děti dozvědí, z jakých všech materiálů jsou letadla vyrobená,“ zve k návštěvě ředitel muzea.

Sběratel strojů značky Simson Petr Hradecký zajímavé kousky vystavuje v Simson Muzeu v malé vesničce Žabovřesky nad Ohří.
Kdo měl motocykl Simson, byl king. Sběratel jich má padesátku, i unikáty

Další letošní novinkou jsou šlapací letadélka pro děti. V sobotu 4. června se díky tomu mohou i vaše ratolesti zúčastnit úplně první Kunovice Air Race.

„Šlapací letadélka samozřejmě nelétají, ale normálně se jim otáčí vrtule a ovládají se kniplem jako ta skutečná. Ještě před závodem závodníky proškolí instruktoři a vydají jim „pilotní průkazy“. Stejně jako v reálu budou mít „typovku“ na konkrétní typ letadla a budou moci stejně jako klasičtí piloti absolvovat i přeškolení. Malí piloti se pak po vzoru slavných leteckých závodů, jako je Red Bull Air Race, vydají na náročnou trať mezi pylony.“ popisuje Martin Hrabec. Na ty nejlepší čeká odměna.