„K panenkám jsem si vytvářela vztah od útlého dětství, kdy jsem si s nimi hrála. V devadesátých letech jsem dostala od babičky hodně starou panenku z první republiky, kterou jsem si opravdu střežila. Ale na svou první panenku si pamatuji dodnes, byla mluvící a vyráběla ji firma z nedalekých Rokycan,“ vzpomíná sběratelka.

Původní profesí elektrikářka panenky nejenže sbírá, ale díky své zručnosti je schopná je i opravit. Mnoha historickým kouskům tak vdechla nový život. „Kdysi, když jsem chystala výstavu na zámku v Blatné, tak mi jedna panenka upadla na dlažbu a rozbila se jí hlavička. Bylo mi to tak líto, že jsem se rozbrečela. Ale řekla jsem si, že ji zkusím opravit a povedlo se mi to,“ říká Jiřina Havlová.

Panenkám sama šije i šatičky. Důležité je při tom rozeznávat různá historická období. „Sháním dobové materiály a prameny a studuji encyklopedie. Je v tom i poznávání historie. Nejdál jsem se dostala do roku 1890, ze kterého je nejstarší panenka v mé sbírce,“ dodává sběratelka.

Království historických kočárků, které v malé vesničce Plinkout nedaleko Uničova vybudovala Eva Křístková, skrývá spoustu zajímavých exponátů
Království kočárků. Najdete v něm i ten, v němž vás vozili vaši rodiče

Bohatou kolekci vystavuje ve svém muzeu v Purkyňově ulici 29 v Plzni, na letní sezonu ale chystá i další výstavy v okolí. „Určitě budou moje panenky k vidění v Nepomuku, kde je Svatojánské muzeum. Jednám ještě o další výstavě na zámku Nebílovy nedaleko Plzně. A pak také představím svou sbírku na čtvrtém ročníku Festivalu panenek, který se uskuteční třetí víkend v září v KD Šeříkovka v Plzni,“ zve k návštěvě sběratelka.

Video: Festival panenek

Zdroj: Youtube

Přímo ve sběratelčině muzeu v Plzni je až do konce července k vidění výstava nazvaná Princezny a krásné panenky jako živé. Na své si zde přijdou děti i opravdoví znalci. „Pokud jde o dětské návštěvníky, tak tady uvidí Mořskou pannu, Červenou Karkulku, Sněhurku a sedm trpaslíků a podobně. A sběratelé zase ocení kousky od známých a celosvětově uznávaných autorů, jako je Thomas Becker nebo Monika Levenig,“ láká k návštěvě sběratelka.