Rodák z Pecínova (dnes součást Nového Strašecí) začínal s hokejem na rybníku v Rynholci. Tady zahajoval i svou oficiální hokejovou kariéru mezi muži Rynholce na přelomu 40. a 50. let minulého století. Byl hlavním tahounem rynholeckého týmu, který postoupil senzačně do tehdejší II. ligy.

Fröhlich v roce 1951 přestoupil nejprve do Kladna, ale brzy se objevil na soupisce Chomutova. Vojnu strávil jako v Křídlech vlasti Olomouc a v pražském Tankistovi. Do Kladna se vrátil v roce 1956.

O tři roky později byl jednou z opor týmu, který vybojoval pro Kladno první historický titul mistra republiky v roce 1959. Ještě před tím si ale zahrál i za československou hokejovou reprezentaci a to i na mistrovství světa 1958 v norském Oslo, kde se jedním gólem podílel na zisku bronzových medailí.

Za Kladno hrál až do roku 1963 nejvyšší soutěž. Za kladenské áčko odehrál celkem 333 utkání a vsítil 128 branek.

Následovalo angažmá v pražské Slavii a hráčskou kariéru zakončil koncem 60. let v Lánech.

Václav Fröhlich vynikal vždy především jako skvělý bruslař a ve své době patřil k nejrychlejším bruslařům u nás. Snad i proto se ještě jako aktivní hokejista dal i na dráhu rozhodčího a v této funkci působil až do roku 1980. V letech 1969-1971 pískal dokonce v nejvyšší hokejové soutěži.

Fröhlich byl po celý život sportovcem tělem i duší. Přesvědčivě to dokazuje fakt, že se hned po skončení hokejové kariéry začal věnovat zcela odlišnému sportu - jachtingu. Díky své bojovnosti a zdravé soutěživosti se dokázal prosadit i v tomto sportu. Ač v České republice měl jen omezené možnosti se mu věnovat, zařadil se hned v počátcích své kariéry mezi naše přední jachtaře. Z hokeje měl bojovné srdce a proto nikdy žádný závod na jachtě nevzdal a to ani za těch nejnepříznivějších povětrnostních podmínek.

Jeho skutečný jachtařský vrchol přišel ale až v seniorském věku v devadesátých letech. V roce 1993 získal nejprve na mistrovství světa jachtařských veteránů v Německu bronz a o dva roky později na stejném mistrovství v Itálii dokonce stříbro.

Vysoce sportovně aktivní byl až do pozdního seniorského věku. Bylo mu už přes 80 let a stále vyjížděl se svou jachtou na rybník Záplavy, a kromě toho hrával pravidelně tenis s někdejšími spoluhráči i kamarády z hokejového mládí, především Bohumilem Proškem a Antonínem Bechyněm.

Václavu Fröhlichovi k devadesátinám srdečně blahopřejeme.

Luboš HORA

Václav Fröhlich na lánských kurtech.Zdroj: Luboš Hora