Po Liboru Šulákovi a Rudolfu Červeném se stal Dmitrij Jaškin třetím českým hokejistou, který přestoupil do ruské KHL. Syn bývalého vsetínského obránce Alexeje Jaškina podepsal roční smlouvu s Petrohradem.

V české společnosti se najde řada kritiků, kteří přestup do Ruska neschvalují. Asi nejvýraznějším je bývalý legendární brankář Dominik Hašek „Mrzí mě to moc. Práce českého občana v Ruské federaci je podporou ruského režimu, války na Ukrajině, a tedy nebezpečí pro naši zemi a její občany. Neviním však toho kluka ani jeho agenta, ale vládu a Parlament ČR, že doposud nepřijal zákon, který toto zakazuje.“

Jaškin v Rusku exceloval

Jaškin ale po přestupu do Ruska našel i vlnu nečekaného zastání. „Každý ví, jaký je to hráč, jak se před pár lety ukázal v Kontinentální hokejové lize. Dej bůh, aby se mu dařilo,“ vyjádřil se hvězdný ruský útočník Alexandr Ovečkin pro server allhockey.ru.

Jaškin nejde do neznámého. V roce 2020 se stal jako první český hokejista nejužitečnějším hráčem základní části (Jaškin nasbíral 31 branek a 32 asistencí), o rok později se stal se 38 góly nejlepším střelcem ligy. Rodák z Omsku se poté vydal hledat štěstí do NHL, v dresu Arizony Coyotes se ale i vinou zranění výrazněji neprosadil.