Potvrzuje to i historie vzdálená osmnáct roků. Kladenští tehdy v extralize hráli bídně a byli jasně poslední. Ale s příchodem trenéra Jaromíra Šindela se jim povedlo vyhrát právě v Litvínově 9:2 a výsledek oba týmy v poslední čtvrtině poznamenal. Středočeši najednou vyhrávali, chemici ztráceli zápas za zápasem. Před posledním kolem už měli jen tříbodový náskok a rozjeté Kladno si na ně brousilo zuby.

V hledišti se mačkalo sedm tisíc diváků, kteří sledovali úchvatné drama. Na obou stranách stáli brankáři, kteří vyzkoušeli oba dresy – Zdeněk Orct a Marek Pinc. A mladší Pinc se stal hrdinou Litvínova. Hlavně v první třetině, kdy sice inkasoval z hole Jana Kruliše, ale zbylých patnáct střel pochytal. Tomáš Horna se možná ještě teď drží za hlavu, co ten večer spálil.

Od druhé třetiny se hra srovnávala a ve třetí Litvínov kýžený gól přece jen dal. Orcta prostřelil technický obránce Vlastimil Kroupa a hosté dostali do žil krev opatřenou tunami kyslíku. Remízu už uhájili, Vojtěch Kubinčák pak potrestal do prázdné kladenskou power-play a slavili záchranu – dodnes ze soutěže nikdy nesestoupili.

Zdrcenému Kladnu nebyly platné ani talenty jako Tomáš Plekanec či Miloš Hořava, v baráži vůbec nestačilo na Liberec a z nejvyšší soutěže na rok sestoupilo.

Litvínovu vše mohlo vrátit před dvěma lety, kdy se sešly oba celky v baráži a Kladenští po třech výhrách hostili právě svého soka. Jenže klíčový domácí duel nezvládli a po dvou brankách Františka Lukeše padli 1:3.

Slavili zase Severočeši, jak to bude dnes?