Elegán ledu, to byl František Pospíšil. Hrával vždycky s hlavou nahoře, proto ho zdobil přehled ve hře a dokonalá přihrávka. Navíc byl velkou osobností, proto ho trenéři jmenovali před legendárním mistrovstvím světa v Praze 1972 kapitánem národního týmu a jím pak byl až do svého odchodu v roce 1977. Během šesti roků přivedl tým ke třem zlatým medailím z mistrovství světa a získal také stříbra z olympiád v Grenoblu 1968, v Innsbrucku 1976 a bronz ze Sappora 1972.

Celkem si zahrál na 11 mistrovstvích světa a kromě zmíněných titulů si připsal ještě čtyři stříbrné a tři bronzové medaile. Startoval rovněž na památném Kanadském poháru 1976, kde Československo poprvé porazilo nejlepší hráče Kanady. Za národní tým odehrál celkem 262 zápasů a vstřelil 25 gólů.

Dalších 622 utkání a 134 branek přidal během 17 sezon v dresu Kladna, s nímž vybojoval kromě čtyř mistrovských titulů také Pohár mistrů evropských zemí. V letech 1971 a 1972 vyhrál anketu Zlatá hokejka, dvakrát byl vyhlášen nejlepším obráncem světového šampionátu (1972 a 1976) a třikrát byl vybrán do týmu hvězd MS (1971, 1976 a 1977).

Zdroj: Youtube

Za Kladno hrál rodák z Unhoště od sedmnácti let, jako jeden z posledních elitních československých hokejistů dohromady s trénováním ještě tvrdě pracoval v dolech hluboko pod kladenskou zemí. „Ráno jsem sfáral, před jedenáctou mě vyvezli nahoru a pak jsem šel trénovat. Dokonce jsem se dobrovolně hlásil na noční," popisoval později dobu, kdy už hrál za první tým Poldi SONP.

Po skončení kariéry v Kladně si František Pospíšil zahrál ještě v německém Landshutu, ale brzy se vrátil domů a převzal jako trenér svoje Kladna. Rychle s ním získal titul mistra, pak ale ani on při generační výměně nezabránil pádu týmu do nižší soutěže. Následně vedl Litvínov, reprezentační dvacítku a s Jánem Starším dospělou reprezentaci.

Po trenérských štacích v Itálii a Japonsku si vyzkoušel i roli generálního manažera - opět v Kladně. V šedesáti se s hokejem rozloučil, věnoval se zaměstnání pro zahraniční společnost jako správce realit, rodině a také oblíbenému včelařství.

Fotografie Františka Pospíšila v nadživotní velikosti je spolu s dalšími velikány vyvěšena u stropu zimního stadionu v Kladně. Právem.

Hodně zdraví, Františku Pospíšile!