Po vítězství Lokomotivy Rakovník v letech 1972 – 1973 se rakovničtí hokejisté začali připravovat na novou sezonu 1973 – 1974 jako nováček I. A třídy. Přípravu odstartovaly tréninky na zimním stadionu v Lounech začátkem listopadu a zde bylo sehráno i několik přátelských zápasů.

První z nich sehrála Lokomotiva s hokejisty Sokola Zbrašín, kteří hráli okresní přebor Lounska. Naši hokejisté zvítězili 10:2 a 10:1. Dále se utkali s účastníkem I. A třídy Severočeského kraje – Postoloprty. A prohráli 8:5 a 4:3. Poslední přípravný zápas v Lounech byl sehrán s účastníkem krajského přeboru Severočeského kraje. Opočno – Rakovník 10:5.

Další přátelský zápas byl sehrán v Berouně, kde se právě v roce 1973 otvíral nový zimní stadion. Beroun – Rakovník 5:3. Těsně před Vánoci začalo mrznout, že i na rakovnické sokolovně se dal udělat přírodní led. Zde hráči Lokomotivy odehráli dva přátelské zápasy. Porazili v nich Křivoklát 9:0 a Všetaty 7:1.

Všichni se těšili na mistrovské zápasy, ale příroda byla k hokejistům neúprosná a přírodní led uplaval. Takže mistrovská utkání se začala hrát až po více jak měsíci, ale všechny zápasy musely být odehrány na umělém ledě na ZS v Berouně.

Řídící komise středních Čech nařídila, že soutěž se bude hrát jen jednokolově. Před sezonou bylo známo, že z každé skupiny budou postupovat první dva celky, neboť se rozšiřoval krajský přebor na dvě skupiny.

Rakovničtí měli z našeho okresu za soupeře Baník Rynholec a dále čtyři mužstva z Podbrdska. Týmy z Podbrdska hrály v té době velmi dobrý hokej díky své poloze ve vyšší nadmořské výšce, což umožnovalo delší přírodní led.

To kdysi trefně napsal populární sportovní redaktor Václav Sameš ze Žebráku, když v deníku Svoboda napsal, že v okolí Hořovic se rodí kluci s bruslemi na nohou. Lokomotiva Rakovník tak vstoupila do silné A třídy v sobotu 26. ledna odpoledne a po výborném výkonu porazila Hořovice 4:1.

V dalším zápase pak prohrála s Baníkem Rynholec 2:6. Rynholec měl v té době velice kvalitní a sehraný celek. Další výsledky byly následující: Rakovník – Záluží 5:3, Felbabka – Rakovník 4:4. V posledním utkání čekalo rakovnické hokejisty mužstvo Slavoje Obecnice. Před tímto utkáním měla Obecnice 6 bodů a Rakovník 5. V případě vítězství by se Rakovničtí dostali na druhé postupové místo.

Utkání se hrálo v sobotu 9. února 1974 na ZS v Berouně, bohužel pro náš tým se nepodařilo zvítězit a Obecnice výsledkem 4:2 společně s Baníkem Rynholec postoupila do krajského přeboru.

Konečná tabulka:
1. Baník Rynholec⋌ 8
2. Slavoj Obecnice ⋌ 8
3. Loko Rakovník ⋌5
4. Sokol Felbabka ⋌ 5
5. Spartak Hořovice ⋌ 4
6. Sokol Záluží ⋌ 0

V mužstvu hráli v té době hráči: Černý, Hák, Pavlíček, Tuček, Franěk, Zachariáš, Váňa, O. Polcar, Vl. Polcar, Urik, Liprt, Lukavský, Soukup, Kraft, Pazák, Smrž, Nachtigal, Razím, Palkoska. Trenérem týmu byl V. Hrachovina.

Oddíl hokeje měl ještě družstvo dorostu a dva týmy žáků. Oddíl měl také velice pracovitý dobrovolný funkcionářský a trenérský tým, bez kterého nelze provozovat žádný sport. Předsedou byl Zdeněk Zuzka, dále to byli pánové Krobloch, Beneš, Štefan, Vaněk, Topinka, Pošta, Řenč, Kůrka, Sajner, Janoušek, Hamouz, Ruprecht a řada dalších obětavých pracovníků.

Když jsme se pustili do minulých let hokejistů, ohlédneme se také za fotbalem do roku 1975. V současné době máme na rakovnickém okrese 49 mužských oddílů kopané. V letech 1975 jich bylo 37. Abychom vám situaci trochu přiblížili, nahlédneme tedy o 36 let zpátky.

V republikových soutěžích jsme měli v divizi jediného zástupce, SK Rakovník. Tento klub hrál v divizi čtvrtou sezonu po postupu z krajského přeboru a umístil se na pěkném 3. místě za ligovými rezervami Dukly a Slavie.

V krajském přeboru jsme neměli žádného zástupce. V 1.A třídě, která se v té době hrála ve třech skupinách, jsme ve skupině A měli z okresu dva zástupce, a to SK Rakovník B a Sokol Jesenice. Jesenice se jako nováček umístila na čtvrtém místě.

V 1.B třídě, která se tehdy hrála v šesti skupinách, měl náš okres jediného zástupce, a to Sokol Mšec, který se také jako nováček umístil na bramborovém místě. Jen tři body mu chyběly na první Družec.

Druhou třídu vedl Tn. RKZ Rakovník, který na jaře sestoupil z 1.B třídy. Tabulka byla velmi vyrovnaná, to napoví i fakt, že desátý Šanov ztrácel na první místo pouhé čtyři body. Třetí třídu vedl Pavlíkov.

V nejnižší soutěži kralovala Kroučová, ta se hrála pouze o devíti účastnících, dále zde startovaly ještě Oráčov, Slabce, Pustověty, Janov, Lašovice, Třtice, Kněževes a Rynholec B.