Jednou z věcí, o níž se okamžitě začalo ohnivě diskutovat, byla absence Milana Gulaše. Nejproduktivnější hokejista poslední tří extraligových sezon a dlouhodobě jeden z nejlepších českých útočníků mimo NHL se totiž do nominace nevešel. Byl sice mezi třicítkou náhradníků, hned dal ale reprezentačním šéfům vědět, aby s ním v této roli nepočítali.

„Jsem přesvědčený, že by na olympiádě obstál. Já osobně bych ho určitě vzal. Byl jsem docela překvapený, jaké hráče pan Pešán nominoval,“ říká trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jaroslav Pouzar. Jeho názor rozhodně není ojedinělý a není se čemu divit. Gulaš je i v šestatřiceti letech tahounem českobudějovického Motoru a stále se drží v top 10 kanadského bodování extraligy.

„Strávili jsme nad tím hodně času,“ připustil Nedvěd, že právě o Gulašovi s reprezentačními trenéry dlouho přemýšleli. „Na konci dne nám tam Milan úplně nevyšel,“ dodal generální manažer. Na prosincovém Channel One Cupu, tedy generálce na olympiádu, přitom vousatý forvard byl jedním z mála, kteří nezklamali.

Gulašova smůla

S Janem Kovářem se podělili o všechny české góly. „Guli určitě v nominaci měl být. Vůbec nerozumím tomu, proč nejede. Je divné, že trenéři nevezmou jednoho z nejlepších hráčů extraligy, kterého si navíc vyzkoušeli na turnaji v Moskvě. Celá nominace je divná,“ vrtí hlavou bývalý reprezentant a legenda Motoru Rudolf Suchánek.

Nejen na jihu Čech je fanouškům i expertům Gulaše líto i z jiného důvodu. „V minulosti měl mnohokrát smůlu a před velkými akcemi vypadl na poslední chvíli,“ připomíná Roman Turek, šéf Motoru a brankář mistrů světa z roku 1996.

Je skutečně až neuvěřitelné, že Gulaš při veškerém svém talentu a úspěších hrál na jediné velké reprezentační akci – mistrovství světa 2019. Někdy byl na poslední chvíli vyškrtnut ze soupisky, jindy se zranil. Tak přišel i o minulou olympiádu v Pchjongčchangu. Peking pro něj mohl být zadostiučiněním, ale nebude.