Jak jste se vůbec dostal k rakovnickému mužstvu? Kdo vás oslovil, proč jste na nabídku kývl?
S nabídkou mě oslovil předseda klubu pan Gebhart. Při hledání dostal tip od pana Kyndla, trenéra z Kladna, se kterým se známe dlouhá léta z hokejové školy JágrTeamu. Pozval mě na trénink tehdy ještě na ZS Hvězdy Praha. Dlouho jsem se nerozmýšlel. Zhruba po dvou trénincích jsem byl rozhodnutý, že to zkusím. Měl jsem 4 roky pauzu, tak jsem zase dostal do trénování chuť. Předtím jsem trénoval 24 sezón v kuse, takže už mi to chybělo.

Jaké cíle jste si vytyčil před sezonou s ohledem na hráčský kádr?
Nevěděl jsem moc do čeho jdu. Krajskou ligu jsem nesledoval, hráčský kádr jsem neznal, takže osobně jsem si žádný cíl nestanovil. Potřeboval jsem nějaké tréninkové zkušenosti s hráči a zápasové se soutěží a cíle jsem si srovnával postupně a tak, aby jejich reálnost vnímal hlavně tým hráčů. Když si stanovíte nereálný cíl, je to stejně špatně, jako když si nestanovíte žádný. Před sezónou ale padla zmínka vedení klubu a stabilizaci hráčského kádru a účasti v play off.

Jak byste celkově zhodnotil kádr mužstva, kde má největší slabiny a naopak v čem je silný?
To je složitá otázka. Kádr je složený převážně z hráčů, kteří jsou v Rakovníku na hostování vždy jen do konce sezóny. V případě, že mají zájem v Rakovníku pokračovat, a pokud je mateřský klub uvolní, je vždy potřeba před sezónou hostování obnovit, což může být spojené i s finančními náklady klubu. Oproti loňské sezóně se kádr moc nezměnil. Před sezónou odešli Douda s Králem, skončili Hegenbart s Noskem. Pavel Hegenbart a Tomáš Král se ale v průběhu soutěže vrátili a tým výrazně posílili. Tým má vyšší věkový průměr, skoro 32 let. To na jednu stranu přináší zkušenosti starších hráčů, kteří jsou motorem týmu a rozhodovali většinu zápasů, na druhou stranu již hůře snášejí větší tréninkovou zátěž. Samozřejmě do budoucna je potřeba zařadit mladší hráče, což je úkol pro vedení takové hráče oslovit a do Rakovníka přivést. Viděl jsem problém především v úzkém kádru, hlavně útočníků. Po odchodu Martina Gebharta (studijní pobyt v zahraničí), Venci Klause (osobní důvody), dlouhodobější neúčasti Petra Kounovského v závěru základní části, pracovní vytížení Tomáše Vyskočila, chronické zranění ramene Tomáše Krále se kterým hrál poslední dva měsíce. V závěru sezóny jsme hráli některé zápasy se třinácti hráči v poli a to celkové atmosféře a sebevědomí týmu nepřidá. Navíc hráči nemají konkurenci, nikdo se na ně netlačí. V obraně byla situace lepší, výkonnostně jsou obránci vyrovnanější, někdy jsem měl problém komu zůstane pozice sedmého beka. Pozitivně vidím brankářskou dvojici.

Jak byste celkově zhodnotil základní část, byl jste spokojen s vaším umístěním?
Líbí se mi úroveň soutěže. Není v ní vyloženě slabý soupeř. Nikdo k vám nejede prohrát, nikam si nejedete pro vítězství. To je pro celkový dojem důležité. Myslím si, že třetí místo po základní části se dá hodnotit kladně, oproti loňsku je to posun o pět míst. Play off je samostatná soutěž a ta nás zastihla v sestupné fázi. Přesto vím, že kluci pro úspěch dělali maximum.

Kde vidíte hlavní příčiny, že se tým po několika úvodních nezdarech dostal na vítěznou vlnu?
To bych rozdělil na dvě části. K týmu jsem přišel týden před soutěží, absolvovali jsme 3 tréninky a dva přípravné zápasy a šlo se do soutěže. Navíc tým nebyl moc v psychické pohodě. Do poslední chvíle nevěděli kdo přijde trénovat. V té době v týmu nebyli čtyři výše jmenovaní hráči, kteří v předešlé sezóně tvořili hru. V prvé řadě jsme na tom byli špatně s kondicí a začínat pracovat na kondici (nepopulární část tréninku) v soutěžním období není vhodné, ale v tomto případě to bylo nutné. Ze začátku to kluci dávali celkem dobře, ale samozřejmě, když se výsledkově nedaří, tak není dobrá nálada a hůř se člověk nutí do věcí, které přináší nepříjemné pocity. Starší hráči si začali stěžovat, že jsou unavení, že tahají nohy. Pravdu měli, neměli jsme „jiskru". Ale vydrželi to dva měsíce, pak přišli s tím, abych trochu upravil skladbu tréninku. Ten moment zlomu, někdy na konci října, měl několik aspektů. Přišel Tomáš Král a začal s námi trénovat Pavel Hegenbart, který se zapojil do hry po třech zápasech vítězné série. V kombinaci s tréninkovou změnou (přechod na dynamické zatížení) tyto příchody značně zvedly sebevědomí týmu a začalo se dařit herně a s tím přicházely výsledky.

Také bylo nutné po domácím prohraném zápase s Poděbrady si společně sednout i s vedením HC a některé nepříjemné věci si vyříkat z očí do očí.

Jaký zápas se vám nejvíce povedl a na jaký byste naopak chtěl nejraději zapomenout?
Paradoxně to není zápas, kdy jsme dali nejvíce gólů, ale líbily se mi zápasy vyrovnané, třeba domácí zápas s Mělníkem (4:3), Černošicemi (6:5 np) nebo venkovní zápas v Benešově (3:5), který jsme odehráli ve třinácti lidech dobře po taktické stránce.

Nepříjemná byla domácí prohra s Poděbrady (1:2) kdy vrcholila výsledková krize a po které jsme měli hráčský mítink. Další zápas jsme sice ještě prohráli v Černošcích 9:6, ale herně už to bylo koukatelné.

Jak byste celkově ohodnotil úroveň soutěže, myslíte si že vyhrál Mělník zaslouženě?
Jak jsem již zmínil výše, úroveň mě příjemně překvapila. Soutěž hrají týmy s dlouholetou hokejovou tradicí. Vítězství Mělníka mě trochu překvapilo, ale ne zase tolik. Věřil jsem víc Černošicím. Podrobněji si hodnotit netroufám, protože přeci jen jsem měl jen dvě možnosti je vidět, a při zápase se víc jako trenér věnujete svému týmu než týmu soupeře. A na videorozbor v této soutěži nejsou podmínky. To spíš by k tomu víc řekli někteří hráči, kteří se s Mělníkem potkávají již pátou sezónu.

Trénoval jste druholigový Most, kde tedy vidíte největší rozdíly mezi druhou ligou a KL?
Mimo Mostu jsem ještě trénoval 2. ligu v Roudnici. Tady je to potřeba také rozdělit dvě věci. Herní úroveň soutěže a potřebné podmínky pro úspěšné působení ve druhé lize. Druhá liga je soutěží také veskrze amatérskou. Její úroveň je tak vysoká, že na to, aby se v ní uplatnil hráč, který skončil v juniorech, předpokládá to jeho hráčskou úroveň a kvalitu stabilního hráče juniorské extraligy. To si málokdo uvědomuje a hlavně si to neuvědomují ti hráči samotní. Oni si myslí, že přijdou do A týmu a že budou automaticky hrát. Neuvědomují si, že v této kategorii mohou hrát 15 – 20 let. Mladí hráči po juniorech nemají kde hrát. Do této soutěže chodí hrát hráči, kteří většinu kariéry trávili v profisoutěžích (1.liga, extraliga.) Mívají nějaké zaměstnání, nebo trénují v oddíle a mají třeba nějakou menší smlouvu, nebo služební auto, pokud dojíždí. Navíc v této soutěži je třeba téměř denně trénovat (volné bývá většinou jen pondělí) a na to vám už jen láska k hokeji většinou nestačí. Zase je to potřeba skloubit s prací, rodinou apod. Takže když to shrnu, tak 2. ligu hrají mladí hráči, kteří mají ještě nějaké ambice, nebo starší, ale finančně hodnocení. Abyste jako klub mohli úspěšně hrát 2.ligu, potřebujete mít finančně zajištěny tak 2,5 – 3 mil. Kč na sezonu pro A-tým, což není vůbec jednoduché dát dohromady.

Oproti tomu KL je čistě ryze amatérská soutěž. Hrají ji i týmy, kde hráči jezdí na zápasy svými auty, a v některých oddílech nedostávají ani cestovné na PHM, nebo dokonce měsíčně platí klubu příspěvky. Tady mladíci z juniorské extraligy by problém mít neměli (což neplatí o juniorské lize a už vůbec ne o přeboru juniorů). Kvalitu hry tvoří opět zkušení starší hráči z vyšších soutěžích, kteří to hrají proto, že mají rádi atmosféru týmu, hru jako takovou a hokej by jim prostě chyběl. Na druhou stranu ale logicky mají jiné priority.

Jak byste zhodnotil výkony v play-off? Myslíte si, že mužstvo předvedlo svoje maximum?
Již jsem naznačil, že ke konci ledna a v únoru přišel pokles formy týmu jako celku, který ale souvisí s poklesem formy hráčů. Je těžké právě kvůli podmínkám, ve kterých trénujete, udržet stabilní výkonnost a formu po dlouhou dobu. Nám se to povedlo 3 měsíce, což považuji za úspěch. Souviselo to s důvody, které jsem již zmínil. Zranění, nemoci, pracovní vytížení hráčů, odchody hráčů. Potom máte 10 – 13 hráčů na tréninku, musíte improvizovat, cvičení tzv. neběží atd. V době kdy jsme byli herně nahoře byla běžná účast na dvou trénincích 20 hráčů, což je optimální. Vlastní play off se svým podle mě nešťastným systémem nás nezastihlo v herní pohodě. Vůle a chuť byla, ale trápili jsme se v koncovce i v obranném pásmu. Vlašim po obou prohraných zápasech se na nás dobře připravila a rozhodli jsme až v prodloužení druhého utkání. S Černošicemi jsme odehráli hlavně první utkání vyrovnané a celkově rozhodla větší vyrovnanost týmu a lepší aktuální forma soupeře.

Sledoval jste také mládež a má někdo z juniorského týmu na to, zahrát si v krajské lize?
Mládež jsem sledoval okrajově. Mívali trénink před námi, tak jsem chvíli pozoroval hráče. Zápas jsem neviděl ani jeden. Tady vidím jeden veliký problém. Úroveň KL dospělých je tak vysoká, že místní junioři až na pár výjimek nemají šanci na bezproblémový přechod do A-týmu. Bezproblémovým rozumím na okamžité zařazení a hlavně vytížení hráčů v zápasech. A bohužel jsem nabyl dojmu, že nemají ani moc zájem. V současném kádru A-týmu není ani jeden hráč, který by prošel mládežnickými kategoriemi v Rakovníku. I hráči, kteří jsou dnes tzv. Rakovničtí (bratři Gebhartové, P. Bauer, J.Grill, M.Kotál, P.Kounovský, T. Vyskočil) vyrostli hokejově na Kladně, nebo v jiných oddílech. V tomto jsem poměrně skeptický, a není to samozřejmě dobře. Už s ohledem na to, že třeba Mělník (dle vyjádření trenéra) vyhrál letos KL s většinou odchovanců.

Jakou budoucnost má tedy rakovnický hokej?
Jedná se o dlouhodobý systematický proces práce s mládeží. Je to ale cesta správná a nutná. Že budou nadanější děti odcházet je nasnadě, ale většinou se zase vracejí. V momentálním stavu je KLM pro Rakovník ideální soutěž, i když si myslím, že městu významu a velikosti Rakovníka by 2. liga slušela. Stálo by to ale podstatně víc finančních prostředků.

Budete s týmem pokračovat i v příštím sezoně?
Osobně se mi práce v Rakovníku líbila. Jestli budu pokračovat nezáleží jen na mě. Nabídku bych určitě zvažoval. Důležitým prvkem by bylo jaký tým po sezóně zůstane, případně jak se ho podaří doplnit. Rád bych s týmem hrál o titul KL.