Postup do play off vám nakonec unikl o dva body. Jak sezonu hodnotíte?

My musíme sezonu hodnotit kladně. Po posledních třech sezonách, kdy se nám úplně nedařilo, jsme si před tou letošní vytyčili, jak s kluky v kabině, tak i s vedením, cíl klidné záchrany. Čekali jsme, že to bude těžké, neboť soutěž se tím, že se zmenšil počet týmů, zkvalitnila.

Především podzimní část se vám ale velice povedla a několik kol jste se pohybovali na příčkách, zaručujících play off…

Po podzimní části pro mě byly výsledky trošku nad očekávání a nad plán a nemyslel jsem si, že bychom mohli mít tolik bodů. Stále jsme byli skromní, ale s kluky jsme si řekli, že když už jsme to tak dobře rozjeli, bylo by hezké, zvlášť po těch peripetiích v minulých letech, play off udělat a tím ukázat, že nejsme jen pro srandu králíkům, jak hlasy hokejbalové veřejnosti i hlasy lidí v okolí Strašecí říkaly. Pořád ale bylo play off spíše přání a na paměti jsme měli hlavně záchranu, neboť soutěž, když se blíží ke konci je těžší, měli jsme těžký los, byly tam týmy bojující o vrchol extraligy i týmy, bojující o záchranu.

Jak moc vás mrzí, že postup nakonec nevyšel?

Že postup do play off nevyšel, to se nedá nic dělat. Moc dobře víme, kde jsme ty dva body, co nám chyběly, ztratili a já jsem klukům po posledním zápase poděkoval za odvedenou práci v sezoně, škoda ale, že ta třešnička nakonec nevyšla.

Kde jste ty dva body ztratili? Jeden bod mě napadá. V Brně jste inkasovali sekundu před koncem…

V Brně jsme sice inkasovali vteřinu před koncem, ale bylo to tam vyrovnané, stejně jako jiné zápasy na podzim, které jsem nakonec o gól prohráli. Inkasovali jsme v oslabení 4 proti 6, domácí měli obrovský tlak. Samozřejmě to zamrzí, ale podle mě jsme neztratili bod tady. Pro nás byla ztráta bodů v Berouně, kde jsme byli lepší než soupeř, ale prostě nám to tam nenapadalo a ztratili jsme bod na podzim se Svítkovem, kdy to byl vyrovnaný zápas a rozhodla jedna branka. Takový je ale sport, to se nedá nic dělat.

Naopak v Karviné jste dokázali senzačně zvítězit. Bylo to vaše nejlepší utkání?

Co se týče předvedené hry, tak určitě ne. Domácí nás přehrávali, my jsme tam jen lítali za balonkem a více než tři čtvrtiny zápasu jsme pouze bránili. Pro mě byl ten zápas neskutečný v týmovém duchu, v důvěře v sebe sama, v chtíči a v tom, že jsme tam padali po hubě. Bylo vidět, že když jsme tam jeli tak daleko a navíc v zdecimované sestavě, nechceme si odvézt výprask a po vyrovnaném průběhu zápasu tam chceme dát něco navíc, ať už je to ta píle či chtíč, abychom tam body získali. Herně to ale nebyl nejlepší zápas, což mohlo být i asfaltem, na který nejsme tolik zvyklí, ale hlavně domácí tým byl jeden z nejlepších, proti jakému jsme kdy hráli.

Favorizujete tedy Karvinou na zisk titulu v první lize?

Bezprostředně po zápase bych řekl že ano. Když ale nad tím teď přemýšlím, tak v první osmičce může každý porazit každého. Příklad za všechny je suverén základní části Opava, která první zápase play off prohrála v Teplicích. Přesto je Karviná jeden z hlavních favoritů, a to vedle Poličky, ale i Opavy.

Jaké je pro vás největší překvapení soutěže? Co třeba nepostup loňského semifinalisty Jihlavy do play off?

Mě to ani tolik nepřekvapilo. Soutěž je obrovsky vyrovnaná a třeba konkrétně Jihlava prochází nějakou generační obměnou. Trochu překvapení je pro mě účast Svítkova v play off. Svítkov na podzim neměl nějak moc dobré výsledky, ale jaro měl neskutečné a může to být překvapení zrovna na úkor Jihlavy, ale celkové složení osmičky moc překvapivé není.

Zeptám se opět směrem k vám. Jaký duel považujete za váš nejpovedenější?

Výkonově určitě zápas s Berounem na domácím hřišti, i v Liticích jsme v posledním kole odehráli dobrý zápas.

Na který zápas byste chtěl naopak zapomenout?

Já mám pořád na paměti utkání v Berouně, ale nechci říci, že byl od nás herně nejhorší, spíš výsledkově i vzhledem k soupeři. Že bychom odehráli vyloženě špatné utkání, to se mi ani nechce tvrdit. Třeba teď jaře s Dobřany jsme také neodehráli tak špatné utkání, aby si z nás soupeř dělal dobrý den. Ale ten tým byl o tolik lepší oproti nám, že nás prostě porazil. Náš nejhorší zápas byl asi na podzim s Poličkou a s Boleslaví.

Už jste zmínil, že hrajete hodně jako tým. V první třicítce kanadského bodování nemáte nikoho, vyplývá to z vašeho způsobu hry?

Zaprvé nás není tolik a nikdy jsme nebyl tým, který by vyloženě přehrával soupeře a mohl si statistiky nějak vylepšovat. Ty kanadské body můžou přijít prakticky od každého hráče. My jsme měli celkem dvanáct stabilních hráčů, které se doplňovali mladíky nebo kluky z extraligy, kteří vypomohli a pro mě to není div, že na prvních příčkách nemáme nikoho. Body se rozmělnily po šíři kádru a my jsme nějak mnoho gólů nikdy nestříleli. Když se podíváte na statistiky, zjistíte, že v popředí se pohybuje spousta zkušených starších hráčů, kteří mají mnoho asistencí a my žádné takové starší kluky, kteří dokáží přihrát před prázdnou bránu nemáme, takže to může být i proto.

Jaká vaše nejslabší stránka?

Trochu mě mrzí tréninková docházka. Je nás dvanáct stálých členů a dva gólmani a chápu, že někdo má školu, práci, někdo trénuje třeba na Kovu. Já nechci nikoho kontrolovat, zda je v práci, nebo šel na pivo. Je to na každém, děláme to pro sebe. Pak když vypadne pár hráčů a gólman, máte připravený nějaký trénink, je to průšvih. Když nejsou dva gólmani, je to velký průšvih, ale vždy jsme to nějak zvládli.

A slabá stránka v herním pojetí?

Co se týče hry, máme občas problém s taktickým pojetím hry, všechno hned hrneme dopředu. Je to, jak jsem již mluvil, hodně o zkušenosti, chybí mám klid si počkat na soupeřovu chybu. Občas, když nám soupeř zamotá hlavu vysokým presinkem, děláme zbytečné chyby v rozehrávce a na ni se chceme do příští sezony zaměřit, protože jsou z toho zbytečné góly.

Ve statistice vyloučených jste na 14. místě. Je to i nedisciplinovaností?

Já bych ani neřekl, že nedisciplinovaností, spíš je to tím, že hrajeme hodně bojovně a nemáme individuality. Nemáme hráče, kteří by, kromě Honzy Čížka, nakukovali do extraligy, spíš máme bojovníky a někdy bojujeme až za hranou. Asi je naší slabou stránkou, že děláme spoustu zbytečných faulů v útočné pásmu, kdy chceme získat balonek, ale už z mého pohledu ze střídačky je vidět, že ho získat nemůžeme, ale hráč si to v tu chvíli neuvědomí. Je to ale spíš bojovností, než nedisciplinovaností.

Na začátku podzimu k vám přišel Jakub Sýkora z Rakovníka, který brzy skončil, dále se vrátil Vojtěch Pechanec. Byly ještě nějaké další pohyby během sezony?

Kromě Vojty Pechance, který měl střídavý start v Rakovníku, jsme měli na střídavý start ještě Martina Kryštofa z extraligového Kova, který nám také v pár zápasech pomohl a pomáhal nám také Jirka Bárta z Českých Budějovic, ale ten už s námi hrál i vloni. Ono je sice kde brát, ale ti, co jsem oslovil třeba z kladenské ligy, neměli zájem a nechtěli cestovat. My zase nechceme dávat někomu úlevy, že bude chodit jen na domácí zápasy. Druhou věcí je, že spoustu hráčů, kteří by se mi líbili, stáhl Jungle. Museli jsme si tedy vystačit s tím, co jsme měli ve Strašecí.

Máte vyhlídnuté nějaké posily na další sezonu?

To je složitá otázka, zatím jsem nad tím moc nepřemýšlel. Víme o jednom hráči, který by měl zájem, je to hráč s extraligovými zkušenostmi, ale nebudu ho zatím jmenovat. Měl zájem u nás hrát ke konci sezony, ale z důvodu přestupních řádů nemohl. Když se najde hráč, který za nás bude chtít hrát, my ho uvítáme, ať už bude mít jakoukoli výkonnost. Může to být hráč, jenž rozhoduje zápasy, tak i ten, který bude nastupovat ve třetím útoku. My nejsme v pozici, že bychom si mohli vybírat hráče, které bychom chtěli.

Jak hodnotíte spolupráci s béčkem, které hraje oblastní kladenskou ligu?

My ho máme primárně z důvodu, aby kluci, kteří jsou starší a na áčko výkonnostně nestačí, mohli hrát. V současnosti bojujeme s Rakovníkem o místo, zaručující sestup do okresní ligy. Nemáme rezervu jako výkonnostní tým, ale spíš kvůli tomu, aby si kluci zahráli a když můžou kluci z áčka, tak aby si šli také zahrát, neboť máme dost mladý tým, který zkušenosti sbírá mnohem více zápasy, než tréninky.

Během sezony jste si několikrát pochvaloval fanoušky. S nimi tedy můžete být spokojen…

Ve Strašecí máme úžasné fanoušky a co slýchávám, tak když nám někdo přijede, tak je strašně překvapený, ať už areálem, jaké máme pěkné zázemí, tak i právě fanoušky. My všechny fanoušky známe a podporujeme se vzájemně. Oni nás podporují na zápasech, my se snažíme různými akcemi jim poděkovat za jejich přízeň. Jsou úžasní, žijí s námi, když se potkáváme na ulici, tak se vyptávají a zajímají se o chod v týmu. Je to hezké, že v našem městě mají o hokejbal zájem. Jsme rádi a moc jim děkujeme za to, že chodí v takovém počtu a vytvářejí nám bouřlivou kulisu. Jsou takovým naším šestým hráčem.

Formát hokejbalových soutěží se každým rokem mění. Už máte informace, jak bude první liga vypadat v příštím ročníku?

Už jsem zaregistroval schůzi týmů, na které by se mělo debatovat o formátu ligy na příští sezonu. Co mi hlava nebere, že před minulým ročníkem byl jasně daný formát na tři soutěžní ročníky a podle tohoto formátu by nyní mělo být 16 týmů, které by byly rozděleny do dvou skupin. Dva zápasy by sehrály týmy ve skupině mezi sebou a jeden náhodně doma, venku s týmy druhé skupiny. Já si ale myslím, že chytré hlavy na svazu, které mají na starosti národní ligu sami neví, co s tím, protože většina týmů je proti tomuto formátu, který je krajně neregulérní a nesportovní.

Vím, že je to předčasné, ale jaké máte cíle do příští sezony? Třeba zkusit konečně postup do play off?

Těžko říci. My se budeme chtít hokejbalem bavit, uvidíme, jak formát soutěže bude vypadat a kolik hráčů budu mít k dispozici. Cílem pro nás bude opět záchrana. Nechceme říkat prohlášení, že chceme skončit třeba v první pětce, to asi ani nemůžeme a ani nám to nepřísluší. Když bude záchrana tak klidná, jako v právě skončeném ročníku, tak to bude dobré. Ale samozřejmě bychom se chtěli podívat i do play off. Shodou okolností byla tato sezona nejlepší z posledních tří, ale poprvé jsme v první národce nepostoupili do play off.

V srpnu vás čeká další ročník kvalitně obsazeného turnaje O pohár města Nové Strašecí. Na koho se můžou diváci těšit letos?

Turnaj bude i letos kvalitně obsazený, znovu bude se slovenskou účastí. Ještě nemáme vyřešeny všechny otazníky, co se týče obsazení, ale určitě mohu pozvat fanoušky hokejbalu na kvalitní turnaj s účastí české reprezentace do 20 let či Alpiqu Kladno. Opět bude připraven také doprovodný program a myslím si, že všichni si přijdou na své.