V loňské sezoně zažil tým podobný začátek, jako ten letošní, ale nakonec se rychle oklepal a po sérii vítězství se dostal na přední příčky a hladce proklouzl do play off. Tentokrát to bylo jiné, kde vidíte příčiny?
Máte pravdu, začátek loňské sezony byl podobný, ale v něčem se přeci jen lišil, a to předvedenými výkony, které však bohužel nevedly k bodům. Do posledního zápasu, který jsem vedl, proti Benešovu, herní projev a výkony nebyly až tak špatné. Nedávali jsme branky, dělali individuální chyby a to nás sráželo. Snad kromě druhého utkání v Mělníku, kde jsme tahali za kratší konec. Chyběl nám koncový hráč, který vezme odpovědnost na sebe a rozhodně vyrovnané utkání.

Na absenci koncového hráče jste si ztěžoval po celý podzim, byl nějaký taký střelec před sezonou k mání?
Po skončení loňské sezony to nevypadalo, že by tento problém mohl nastat, ale v průběhu léta přišel Pavel Hegenbart (kmenový hráč Řisut), že Řisuty mají zájem o jeho služby a že by to rád zkusil s tím, že jsme měli dohodu, že případně, kdyby se mu tam z nejrůznějších důvodů nevedlo, tak se vrátí. Ten druhý scénář bohužel pro nás nenastal. O tom, že do sezony k nám nepřijde Tomáš Král, jsem do poslední chvíle nevěděl. Je to hráč Kladna a domluvil se s Královým Dvorem. A bohužel většina hráčů nemá, nevím jak to říct, snad solidnost alespoň zavolat a říct, trenére je to tak a tak. Tady bych se rád vrátil k případu Vency Klause.

Povídejte…
V minulém vydání Raportu jsem se dočetl takovou „pichlavou" poznámku, ocituji: „Pro Rakovník neperspektivním Klausovi". Samozřejmě z mého pohledu trenéra to bylo úplně jinak. Václav má svoji kvalitu, ale měl v té době celkem zdravotní problémy, moc netrénoval, přesto do zápasů naskakoval a odehrál vždy prvního nebo druhého centra. Potom kvůli nataženým tříslům vynechal asi dva zápasy a pak odletěl na soukromou dlouhodobou dovolenou zrovna v době, kdy mužstvo začalo šlapat a on prostě momentálně nechyběl.

Jak to vypadalo po jeho návratu?
Poté, co se vrátil, tak si asi představoval, že automaticky naskočí, ale mně se v té situaci nezdálo vhodné zasahovat do sestavy a vyndat někoho, kdo je v „laufu". Promluvil jsem s ním, že do nejbližšího zápasu nezasáhne, a že hned další zápas hrát bude, což se také stalo. Přesto jsem první dva útoky měl poskládané, tak šel do třetí pětky. Dodnes tomu nerozumím. Neřekl nikomu ani slovo, ani spoluhráčům, po zápase si sbalil věci, a od té doby jsem o něm neslyšel.

Oslovil jste vy sám nějaké hráče?
Sám jsem již v průběhu minulé sezóny a také letos oslovil několik hráčů, kteří by byli rozdíloví, konkrétně Lukáš Zika, Honza Divíšek, Honza Bíza, Jindra Růžek, Vlasta Salač, všichni se zkušenostmi z 1. ligy i extraligy. Všichni až na Lukáše Ziku letos hrají. Ve většině případů to nedopadlo kvůli časovým možnostem. Dojíždění přece jen zabere spoustu času, kluci mají práci, rodiny. A pokud byste je měl přesvědčit, musel byste nabídnout nějaký, v této soutěži nadstandardní, benefit. A k tomu nejsem kompetentní.

Tým si na podzim procházel psychickou krizí, kdy začala?
Napjatá situace kolem Michala Kotála a vedení HC byla již od úplného začátku mého angažmá. Je všeobecně známo, že Michal za mého působení toho moc neodehrál. Musím říci popravdě, že ze strany vedení nebyl v tomhle směru (zasahování do sestavy) nikdy učiněn byť náznak nějakého přání. Na druhou stranu platí také, že neformální lídr kabiny, Tomáš Vyskočil, vždy respektoval sestavu tak, jak jsem ji určil. Náš vztah byl oboustranně korektní. Pokud mám říct stručně, krize nezačala, krize ještě neskončila, jen vloni jsme výsledkově naskočili včas a tím jí eliminovali. Letos se to nepovedlo a vše vyvřelo na povrch.

Tušil jste během letní přípravy i s ohledem na kádr, že bude mít mužstvo v soutěži problémy a dalo se s tím něco dělat?
Já bych naše letní „schůzky" nenazval letní přípravou. Byl to z mé strany jen takový pokus, abychom zůstali pohromadě, alespoň jádro týmu, a trochu se hýbali. Chodilo nás maximálně 8 – 12, trochu si zaběhali, zahráli fotbal. V tu dobu jsem nevěděl, že nebude Tomáš Král, nebylo jasné, jak to bude s Hegenbartem. Na druhou stranu se vracel po roční pauze Ondra Nosek, začal chodit David Vopravil, na kterého jsem měl dobré reference. Ten bohužel v průběhu přípravy skončil. V létě se s tím nedalo dělat nic víc.

Když se vaše angažmá podíváte zpětně, udělal byste něco jinak?
Nemyslím si, že bych něco udělal zásadně jinak. Složitá situace nastala v rozhodování o nasazování obránců. Před sezonou přišli bratři Petráčkové, čímž v obraně nastal přetlak a nebylo snadné někoho vyřadit. Nikdo nechce jen trénovat. Na druhou stranu si dnes myslím, že jsem měl dřív dát příležitost Tomáši Burgrovi.

Myslíte, že bude mít tým na to, se v soutěži zachránit?
Ano, jednoznačně

Jak hodnotíte rakovnické fanoušky?
Rakovničtí fanoušci jsou skvělí. Ale jsou stejní, jako všude, podléhají emocím a komentují věci do kterých nejsou zasvěceni, nebo maximálně jen jednou stranou. Nelíbil se mi plakát na zápase s Královým Dvorem a hlavě jeho poslední věta, že požadují aby hráli ti, co to mají zakázané. Nikoho takového jsem v týmu neměl.

Co vám angažmá v Rakovníku přineslo?
Na rakovnické angažmá budu vzpomínat jako na jedno z nejlepších. Skvělých 13 měsíců ze čtrnácti.
Každé takové angažmá vám něco do další práce přinese. Poznáte nové lidi, kamarády i „ne kamarády", to je také důležité. Získáte nové kontakty. Takže pozitiva jednoznačně převažují.

Jak vidíte budoucnost rakovnického hokeje nyní?
K tomuto tématu jsem se již vyjadřoval na konci loňské sezony. Vidím tady celkem problém, který souvisí obecně s mládeží a je problémem všech malých měst. Ale „výkladní skříní" každého oddílu je A tým, takže se vyjádřím spíš v tomto směru. Protože oddíl nemá své vlastní odchovance pro první mužstvo, musí se spoléhat na „cizince". A ti jsou vždy na sezonu a pak se uvidí. To je z hlediska budování nějaké stability problém, a Rakovník na to doplácí i letos (Hegenbart, Král).

Je pravda, že většina rakovnických hráčů prošla kladenským hokejem…
Týmy jako Rakovník se logicky obrací na nejbližší „hokejové" město, což je v tomto případě Kladno. Jenže v KLM působí také Slaný, Králův Dvůr, a ještě ve 2.lize hrající Řisuty, které také čerpají z kladenské základny. A ta také není bezedná co do počtu, ale i co do kvality, protože kvalita KLM stoupá rok od roku. Takže obvyklý nepopulární závěr zní: je to o penězích.

Co říkáte tomu, že junioři by měli hrát krajskou soutěž (v případě sestupu meziokresní přebor)?
K juniorům a jejich působení v KS neumím zareagovat. Neviděl jsem jediný zápas krajské soutěže, takže úroveň neznám. Kvalita jednotlivců v juniorech je nedostatečná na KLM. Na druhou stranu jsou to již skoro dospělí lidé, fyzicky by teoreticky problém mít neměli, tak proč to nezkusit. Meziokresní přebor určitě ne.

Co vás čeká nyní? Dostal jste již nějaké nabídky?
Momentálně mě čeká to, co každý jiný den, práce. A protože jsem na svoji práci vázaný, tak i případné hokejové angažmá je reálné pouze v rozumné dojezdové vzdálenosti. Takže moc možností není. Navíc trenérů je opravu hodně. Nabídku jsem již dostal z druholigové Bíliny, ale byla na pozici asistenta, a nejsem člověk, který se chce za někoho schovávat. Potřebuji mít odpovědnost a důvěru.