Klání s názvem Fůs Cup si za léta svého zdařilého působení vydobyl mezi ledními hokejisty vážené postavení i když někteří, patrně pod dojmem znalostí kvality hry či znalosti německého jazyka říkají, že je to turnaj pro pěší hokejisty (z německého zu Fuss - pěšky - pozn. autora).

Turnaj ale byl, dle našich zaručených informací, takto pojmenován podle nestora hokeje neregistrovaných, hráče a také rozhodčího, populárního beka týmu Piváti Průhon Jiřího Fůse, který jako první s nápadem zorganizovat turnaj přišel. Také jeho zásluhou tato akce přetrvala již téměř desetiletí.

Pořadatelský tým Piváti Průhon, který hraje v dlouhodobé soutěži neregistrovaných BNB-Arborea Cup na špici druhé výkonnostní skupiny, si odvážně do „svého“ turnaje vybral soupeře z výkonnostně silnější první skupiny, aby tak mohl skutečně porovnat své hokejové umění. Také proto byla většina utkání, která se hrála na 2x15 minut čistého času, velice vyrovnaná a o pořadí prvních tří rozhodlo často štěstí nebo možná pověstné „srdíčko“ v pravou chvíli.

Možná nejdramatičtějším duelem bylo vůbec první utkání turnaje, ve kterém se střetli Piváti s Rakonou.

Piváti Průhon - Rakona 3:2

Piváti měli proti sobě soupeře, v jehož kádru dominovali výborní hokejisté David Zilcher a Milan Sýkora, ale ani to proti nadšenému výkonu domácího týmu nestačilo. Piváti vedli již 2:0, ale Sýkora dvěma tvrdými střelami vyrovnal na 2:2.

Minutu před koncem dramatického zápasu se ale trefil Beneš a rozhodl tak o vítězství. „Měli jsme dobrou obranu a dokázali jsme tak eliminovat útočné snahy Milana Sýkory. K tomu přidal výborný výkon brankář Tvarůžek a to rozhodlo o našem vítězství,“ řekl skromně k zápasu organizátor turnaje Jiří Fůs, který vytvořil společně s dalším nestorem týmu Josefem Pospíchalem a Martinem Jakoubkem nejstarší útočnou trojici.

Pelikán - Piváti 1:3

Tým Pelikán, ve kterém hráli velký zápas bratři Opavové, se nechal zaskočit již zpočátku zápasu dobrou kombinací Pivátů a prohrával již 0:3.

Ve druhé polovině utkání se brzy podařilo právě jednomu z Opavů snížit a výsledek byl tak na vážkách. Dobrá obrana Pivátů ale všechny snahy o zdramatizování zápasu vyřešila a pořadatelskému týmu se tak velmi výrazně otevřela vrátka k celkovému vítězství.

Piváti - Šanov 5:0

Šanovský tým neměl v turnaji ve svém kádru výrazné individuality a také nehýřil příliš velkým počtem hráčů. Na jeho projevu se tato fakta projevila a Piváti neměli příliš těžkou úlohu učinit poslední krok k celkovému vítězství v turnaji.

Rakona - Pelikán 3:4

Velice dramatický duel svedli dva adepti na celkové druhé místo v turnaji. Přítomných asi třicet diváků spíše sázelo na Rakonu s čele se střelcem Sýkorou, ale trpělivá kombinační hra Pelikánů slavila dlouho úspěch. Podobně jako v zápase s Piváty hráči Rakony dokázali vedení Pelikánu srovnat na 3:3, ale konečný úspěch a druhé místo v turnaji pro sebe rozhodl vyrovnanější celek.

Piváti Průhon tak i v letošní silné konkurenci své prvenství z minulého ročníku obhájili a kapitán týmu Josef Pospíchal mladší mohl převzít vítězný pohár.
Pořadatelé také vyhodnotili nejlepší hráče turnaje. Nejlepším brankářem se stal Ondřej Tvarůžek (Piváti), obráncem David Zilcher (Rakona), útočníkem Manders Pesla (Šanov) a v soutěži o nejúžasnější branku (novinka hodnocení turnaje) vyhrál Dalibor Opava (Pelikán).

Krásnou tečkou za tímto hokejovým setkáním bylo také překvapení, kterého se při vyhodnocení dostalo více než šedesátiletému Josefu Veselému. Pořadatelé jej vyhodnotili s humorem jim vlastním jako trenéra roku (patrně pivátského) a předali mu dres s tímto nápisem a číslem 66, které na reprezentačním pivátském triku v minulých letech Pepík Veselý nosil.

K tomuto aktu a také k průběhu turnaje nám několik postřehů řekl hlavní organizátor celé této ledněhokejové akce Jiří „Mario“ Fůs z týmu Pivátů Průhon: „Josef si poctu trenéra roku zaslouží. Hrával za nás dlouho v obraně, i když mu bylo už šedesát, a chodí s námi na každý zápas, kde nám své zkušenosti předává. Vlastní turnaj dopadl výborně.“

Ve zbývajících dvou zápasech turnaje podlehl Šanov Pelikánovi 1:6 a Rakoně dokonce 0:6.

1. Piváti Průhon 3 3 0 0 11:3 6
2. Pelikán 3 2 0 1 11:7 4
3. Rakona 3 1 0 2 11:7 2
4. Šanov 3 0 0 3 1:17 0

SLÁVA PILÍK