Byl hlavním tahounem rynholeckého týmu, který postoupil senzačně do tehdejší II. ligy. Fröhlich v roce 1951 přestoupil nejprve do Kladna, ale brzy se objevil na soupisce Chomutova. Vojnu strávil jako hokejista v Křídlech vlasti Olomouc a v pražském Tankistovi. Do Kladna se vrátil v roce 1956. O tři roky později byl jednou z opor týmu, který vybojoval pro Kladno první historický titul mistra republiky v roce 1959.

Ještě před tím si ale zahrál i za československou reprezentaci a to i na Mistrovství světa 1958 v norském Oslo, kde se jedním gólem podílel na zisku bronzových medailí.

Za Kladno hrál až do roku 1963 nejvyšší soutěž. Za kladenské áčko odehrál celkem 333 utkání a vsítil 128 branek. Následovalo angažmá v pražské Slavii a kariéru zakončil v Lánech.

Václav Fröhlich vynikal jako skvělý bruslař. Snad i proto se ještě jako aktivní hokejista dal i na dráhu rozhodčího a v této funkci působil až do roku 1980. V letech 1969 – 1971 pískal dokonce nejvyšší hokejovou soutěž.

Fröhlich byl po celý život sportovcem tělem i duší. Hned po skončení kariéry se začal věnovat zcela odlišnému sportu – jachtingu. Díky své bojovnosti a zdravé soutěživosti se dokázal prosadit i na vodě. Ač měl v České republice jen omezené možnosti se tomuto sportu věnovat, zařadil se hned v počátcích své kariéry mezi naše přední jachtaře.

Jeho skutečný jachtařský vrchol přišel ale až v seniorském věku v devadesátých letech. V roce 1993 získal nejprve na mistrovství světa veteránů v Německu bronz a o dva roky později na stejném mistrovství veteránů v Itálii dokonce stříbro.

Sportovně aktivní byl až do pozdního seniorského věku. Bylo mu už přes osmdesát a stále vyjížděl se svou jachtou na Záplavy, a kromě toho hrával tenis s někdejšími kamarády z hokejového mládí, především Bohumilem Proškem a Antonínem Bechyněm.

Václavu Fröhlichovi k devadesátinám srdečně blahopřejeme.

Luboš Hora