V sobotu 18. listopadu 1989 se ČTK znovu vrátila k událostem z předešlého dne, tedy zejména ke studentské demonstraci v Praze, která vyvrcholila surovým zásahem bezpečnostních složek na pražské Národní třídě.

Monika MacDonagh-Pajerová
Dav lidí na Albertově nás šokoval, vzpomíná Monika MacDonagh Pajerová

Na základě informací tehdejšího Ministerstva vnitra a životního prostředí ČSR oficiální československá tisková agentura uvedla: „Již v průběhu akce byly snahy učinit z ní demonstrativní vystoupení proti socialistickému společenskému zřízení, KSČ a vládě. To se pak plně projevilo v dalším vývoji, kdy dav z podnětů různých lidí se ve večerních hodinách vydal do centra hlavního města. Došlo k narušení klidu a veřejného pořádku zejména v prostoru Národní třídy a Perštýna… K obnovení pořádku a klidu zakročily pořádkové jednotky Veřejné bezpečnosti. Při vytlačování demonstrantů z prostoru bylo zraněno 17 osob. Při zákroku došlo ke zranění sedmi příslušníků VB. Na místní oddělení VB bylo předvedeno 143 osob, z nichž devět bylo zadrženo pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu a 70 osob bylo zajištěno pro přečin. Pořádková pokuta byla uložena 21 osobám.“

V sobotu dopoledne vznikl na pražské DAMU první stávkový výbor vysokoškoláků. Během dne se v pražském Realistickém divadle (dnešní Švandovo divadlo) sešli ředitelé pražských divadel a dohodli se, že jejich soubory večer nebudou hrát. Přijali také Prohlášení českých divadelníků s výzvou k protestní stávce a k tomu, aby se hlediště otevřela pro veřejné dialogy.

Stávka herců

Student DAMU Martin Mejstřík ohlásil v 16:30 od sochy svatého Václava rozhodnutí herců a posluchačů DAMU, že vstupují do stávky. Na pražských kolejích se rodí studentský stávkový výbor, jenž začíná připravovat program a seznam požadavků.

Bývalý disident, český premiér a dlouholetý senátor Petr Pithart.
Petr Pithart: Moc se vzdávala dřív, než jsme čekali

Večer přinesly západní tiskové agentury zprávu, že při potlačení páteční demonstrace zemřel vinou brutálního zákroku příslušníků SNB student matematicko-fyzikální fakulty UK Martin Šmíd.

Západoněmecká televize ZDF oznamuje zprávu agentury AFP o čtyřech mrtvých, později ji ale dementuje. „Není nesnadné uvěřit, že pátek přinesl mrtvé,“ končí později svůj popis tohoto dne časopis Mladý svět ve speciálním monočísle věnovaném revoluci.

Zdroje: Kronika sametové revoluce ČTK, Mladý svět 51/1989