VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

17.10.2018

Spisovatelka Helena Tyburcová představila novou knihu

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Kdo by zavítal v úterý odpoledne do Knihkupectví Mezi řádky ve Vysoké ulici, měl by dojem, že se zde odehrává rodinná oslava či setkání přátel a spolužáků z dřívější doby. Knihkupectví bylo zaplněno do posledního místa a ze všech koutů bylo slyšet přátelské povídání a nadšené a radostné vítání příchozích. Autogramiádu totiž měla rakovnická rodačka a spisovatelka Helena Tyburcová, která zde předvedla svoji novou, v pořadí třetí knihu "Dokud jsme dva".

15.10.2018

Zahájení výstavy o legionářích provázela i práce v lazaretu

Nové Strašecí – Legendární strojní pušku neboli kulomet Maxim mohou nyní vedle řady dalších exponátů připomínajících éru první světové války, kdy se z prolité krve zrodily samostatné státy včetně toho našeho, obhlédnout zblízka návštěvníci novostrašeckého muzea. V rámci oslav stého výročí vzniku Československa je tam do 18. listopadu možno zhlédnout výstavu nazvanou Odkaz československých legií. Připomíná, jak se o vznik nového státu zasloužili muži bojující v řadách příslušníků legií.

14.10.2018

V kulturním centru si návštěvníci užili prvorepublikový večer

Nové Strašecí /FOTOGALERIE/ - V rámci oslav výročí založení první republiky se v Novostrašeckém kulturním centru uskutečnil v sobotu jedinečný koncert věnovaný 100. výročí Československa. Mezi prvními vystoupil orchestr Sestry Havelkovy s pořadem „100 let První republiky“.

12.10.2018

Hosty Ivy Ptáčkové byli František Novotný a Jindřich Kraus

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V sále Dr. Spalové v Muzeu T. G. Masaryka v Rakovníku se uskutečnilo první letošní setkání Iva a její hosté. Těmi tentokrát byli František Novotný – rozhlasový redaktor, scénárista, publicista, moderátor, básník, písňový textař a Jindřich Kraus, zpěvák, textař a skladatel, jenž je spoluautorem písně „Takový schody do nebe“.

12.10.2018

Umělci a grafici z Hollaru zaplnili výstavní síň Rabasovy galerie

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ve čtvrtek odpoledne byla ve výstavní síni a Heroldově sále Rabasovy galerie zahájena výstava „Kde domov můj". Své kresby zde vystavuje několik desítek autorů ze Svazu českých umělců a grafiků Hollar a výstava byla uspořádána ke stému výročí republiky.

9.10.2018

OBRAZEM: V Heroldově síni zazněly příběhy v tónině života

Rakovník – V rámci 15. ročníku Heroldova Rakovníka se v Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku konala zábavná talk show s názvem Příběhy v tónině života. V něm vystoupil moderátor a publicista Jiří Vejvoda. A jeho mluvené slovo obohatily skladby v podání klavíristy Karla Košárka. Příchozí návštěvníci se tak mohli dozvědět, jak se dostanou do Carnegie Hall, proč neumí Domingo česky, co řekl Ravel o Boleru, čím jel Pavarotti na Pražský hrad, či zda má hudba větší prostor a dopad v rozhlase nebo v televizi.

4.10.2018

V rakovnickém muzeu byla zahájena výstava fotografií Ladislava Sitenského

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Zanedlouho si připomeneme významné výročí 100 let od založení Československa, o které se výraznou měrou zasloužil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ve čtvrtek odpoledne byla zahájena výstava fotografií významného fotografa Ladislava Sitenského, který coby mladý student reálného gymnázia zachytil pohřeb a smutnou atmosféru zářijových dnů roku 1937.

2.10.2018

Festival "nepopulární" hudby Alternativa se blíží

Rakovník - Čtvrtý rozměr oponou trhl, rok se sešel s rokem a už vám zase píšeme, že je to tady. Ono to vlastně není ještě tady, ale už to vlastně není ani tam. Je to blízko přesně tak, jak je to daleko, abyste si koupili vstupenky v předprodeji, nažhavili pruhované taneční ponožky, připravili pohodlně povolené oblečení a čekali, až to vypukne.

1.10.2018

Heroldova kvarteto s Janem Machem vzdali poctu Jiřímu Heroldovi

Rakovník – V neděli vzdali poctu slavnému rakovnickému violistovi Jiřímu Heroldovi hudební soubor Heroldovo kvarteto, které letos slaví 20 let od založení, spolu s klarinetistou Janem Machem. V Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku se hrály skladby od Josepfa Haydna, Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta.

29.9.2018

OBRAZEM: Na Skrejském hudbobraní se křtila kniha o Fialovém poustevníkovi

Skryje - Skrejské hudbobraní, akce spjatá s příchodem podzimu, se v obci trilobitů stává už pomalu tradicí. A je to poznat i na návštěvnosti, když si ke kostelíku svatého Michaela Archanděla našlo cestu několik stovek návštěvníků, a to i přesto, že se na nedalekém Křivoklátě konalo 24. Křivoklání.

25.9.2018

OBRAZEM: Bratří Klánští vystoupili v Heroldově síni

Rakovník – Heroldovu síň Rabasovy galerie v Rakovníku rozezvučel v rámci Heroldova Rakovníka Pěvecký recitál. Koncert úspěšného barytonisty Daniela Klánského a jeho staršího bratra, rovněž úspěšného klavíristy Lukáše Klánského potěšil několik desítek přítomných posluchačů, když v jejich podání zazněly skladby od Ludwiga van Beethovena, jeho současníka Jana Václava Huga Voříška či našeho nejslavnějšího skladatele Antonína Dvořáka.

20.9.2018

Obrazy "malujícího muzikanta" zaplnily mansardu rakovnického muzea

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ač není rakovnickým rodákem, původem je z Moravy, v královském městě raků prožil většinu svého života a velká část obrazů se dotýkala právě jeho. František Zubalík, který začal kreslit až v pětačtyřiceti letech, zahájil ve čtvrtek odpoledne v mansardě rakovnického muzea výstavu svých obrazů, která potrvá do 14. října.

20.9.2018

Lákadlem víkendu jsou hlavně památky

Střední Čechy – Nechat si ujít byste neměli program na některém z hradů či zámků, radí před víkendem Lucie Vurbsová ze Středočeské centrály cestovního ruchu.

7.9.2018

Fotograf David Kočí a básník Jaroslav Odehnal vystavují na radnici

Rakovník – Výstavní síň rakovnické na radnici se ve čtvrtek zaplnila fotografiemi, které doplňovaly básně. Byla zde totiž zahájena výstava fotografa Davida Kočího a básníka Jaroslava Odehnala.

2.9.2018

Larisa Matejová: Jsem strašně zvědavá, neustále se něco učím

Rakovník /ROZHOVOR/ - Larisa Matejová uspořádala v sobotu 1. září v rakovnické Vinotéce Ve Vysoké vernisáž výstavy svých obrazů. Prodejní expozice má název Doteky lásky. Milovníci umění a lidé romanticky založení najdou na stěnách vše, co je jejich oku i srdci milé. Rakovnický deník při této příležitosti výtvarnici vyzpovídal.

30.8.2018

Lákadly víkendu jsou hudba z filmů i snědený koncert. A tanky

Střední Čechy – K bonbonkům, jejichž návštěvu Středočeská centrála cestovního ruchu rozhodně doporučuje, patří akce, jejíž velikost a význam se hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nerozpakuje srovnávat s karlovarským filmovým festivalem: festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady.

28.8.2018

Vydařená tečka přilákala rekordní počet diváků

Rakovník - Poslední srpnové pondělí patřila večerní rakovnická Roubenka pražskému Kašpar Divadlu a Janu Potměšilovi s Jakubem Špalkem, kteří přivezli na příjemnou letní divadelní scénu v blízkosti rakovnických hradeb legendární Audienci Václava Havla.

28.8.2018

Promítání pohádky Ať žijí duchové! na Krakovci zpestřil Dlouhý Janek

Krakovec /FOTOGALERIE/ - V noci ze soboty 25. srpna na neděli 26. srpna se uskutečnila po celé republice již podeváté Hradozámecká noc. Tato noc byla vyvrcholením letní turistické sezony ve vybraných památkách, které se představily v netradiční době a s netradičním programem. Do ní se zapojil i hrad Krakovec, který nabídl návštěvníkům v nočních hodinách promítání dětské hudební pohádky Ať žijí duchové!, která se zde natáčela v roce 1977.

27.8.2018

OBRAZEM: V Senci se loučila Falešná Ozvěna

Senec – V Senci se uskutečnil již šestý ročník festivalu Senec nad Vodou a opět nabídl zajímavý program.

26.8.2018

Sváťa Šváb: Dvacátý ročník Valníku bude best off

Slaný /ROZHOVOR/ – Slánský festival Valník má za sebou devatenáctý ročník, na který si našlo cestu zhruba dva tisíce rockových nadšenců. Hlavní pořadatel a frontman Totálního nasazení Sváťa Šváb nastínil, jakým směrem se bude ubírat jubilejní dvacátý ročník, ale také zavzpomínal na začátky festivalu.

25.8.2018

Slánskė letní kino rozezněl devatenáctý Valník

Slaný /FOTOGALERIE/ – Druhá největší akce ve Slaném – open air festival Valník, v pátek zahájila svůj již devatenáctý ročník. Po krizovém ročníku před šesti lety vstal slánský Valník rychle z popela jako bájný fénix a v posledních letech si získává stále větší oblibu.

23.8.2018

Na liteňském zámku se zpívá k poctě Jarmily Novotné

Střední Čechy – Marně se těší na jedinečný hudební zážitek ten, kdo si s rezervací vstupenky nepospíšil. A spoléhal na to, že lístky na páteční koncert, jímž v parku zámku v Litni na Berounsku vyvrcholí pěvecké kurzy trvající od pondělka, obstará na poslední chvíli. Získat už je nelze; kapacita je zcela naplněna.

20.8.2018

OBRAZEM: Před Slepicí zaduněl poctivý rock

Rakovník – U Zlaté Slepice se opět po roce sešly kapely, které vyznávají rock a staré pecky, většinou z minulého století.

16.8.2018

Soundtrack má do Poděbrad přilákat 60 tisíc návštěvníků

Poděbrady /MAPA/ – Čechomor, Eric Serra, hudba ze Svěrákových filmů v podání Ondřeje Soukupa a řada dalších hudebních vystoupení doplněných o filmové projekce nebo například vizuální projekce na poděbradský zámek. Nabitý program druhého ročníku festivalu filmové hudby a multimédií jsme už v minulých dnech představili. Dnes přinášíme další zajímavosti včetně dopravních omezení a rozmístění jednotlivých scén.

15.8.2018

Soundtrack Poděbrady umožní zažít peklo i světovou premiéru

Střední Čechy – Uskuteční se potřetí, ale předchází ho pověst, jako by se konal již odjakživa. Soundtrack Poděbrady. Sklonek prázdnin bude v lázeňském městě opět patřit mezinárodnímu festivalu filmové hudby a multimédií, nabízejícího pestrou paletu zážitků pro uši i oči. 

13.8.2018

Miloslav Frýdl: Postřižiny už mají za sebou několik derniér

Zadní Třebaň – Třehusk a amatérské zadnotřebaňské ochotníky spojuje jedno jméno, a to Miloslav Frýdl. Kapelník a principál v jedné osobě. Se svými kolegy baví publikum nejen z berounského regionu, ale i z celého středočeského kraje.Jejich muzikály viděli i v zahraničí. O uplynulém víkendu si zahráli a zazpívali v zahradě zámku v Mníšku pod Brdy, kde si zahráli v muzikálu Postřižiny.

13.8.2018

Milan Kounovský oslaví pětapadesátiny výstavou kreseb

Rakovník – Známý rakovnický karikaturista Milan Kounovský oslaví polokulaté pětapadesáté narozeniny. Při té příležitosti se pro zvané a vystavené 15. srpna od 16:55 v Domově Na Zátiší (vedle Masarykovy obchodní akademie) uskuteční vernisáž výstavy jeho karikatur, chybět nebude občerstvení a hudba.

8.8.2018

Tango pro dva světy v jednom

Rakovník - Úterní večer přinesl díky městské knihovně v rakovnické Roubence další z krásných divadelních zážitků, se kterým tentokrát na útulnou scénu přijel Divadelní klub Jirásek z České Lípy, účastník amatérských přehlídek nejen našich v Hronově a Písku, ale i těch mezinárodních, např. v Jokohamě a korejském Chuncheonu.

5.8.2018

OBRAZEM: Alkehol rozbouřil luženskou Mlatu

Lužná - Na Mlatě zahrála po dvou letech skupina Alkehol, hrající pubrock tu střižený metalem a jindy třeba punkem. Alkehol patří už k pravidelným vystupujícím v areálu venkovního parketu. Předskakovala mu skupina E.O.S. ze Stochova.

4.8.2018

OBRAZEM: Na 'Tyršáku' zazněl starý dobrý jazz

Rakovník – Tyršovo koupaliště v Rakovníku se v páteční večer vrátilo do dvacátých a třicátých let. Vystoupily zde totiž dvě kapely, které mají rády jazz a rády ho hrají i svým posluchačům. Domácímu Brass Bandu předskakovala skupina, která přijela až z Holandska, a to The Charlestown Jazzband.

2.8.2018

Festival Let it Roll začíná, nabídne vesmírný příběh

Milovice – Svátek pro všechny příznivce taneční hudby, speciálně pro ty vyznávající styl drum´n´bass. To je už jedenáctý ročník festivalu Let it Roll, který začíná dnes na milovickém letišti. Očekávají se desítky tisíc fanoušků elektronické hudby z celého světa. Organizátoři nabídnou pro návštěvníky řadu novinek, festival bude mít i svůj vlastní příběh. Část lidí z okolí se však během příštích nocí obává nadměrného hluku a tedy toho, že se nevyspí.

31.7.2018

Léto ještě zdaleka nekončí, kam můžete vyrazit v kraji za zábavou a kulturou?

Střední Čechy – Léto máme všichni spojené s dovolenými, volnem, kulturními a sportovními událostmi. Třebaže polovina prázdnin je pryč, léto rozhodně nekončí. Kam můžete vyrazit příští týden v rámci středních Čech?

30.7.2018

U Špejcharu opět vystoupil Ivan Hlas

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Už tradičním hostem letních koncertů u kavárny Špejchar je Ivan Hlas se svým Triem. Oblíbený pražský písničkář potěšil několik desítek posluchačů průřezem celé svojí tvorby.

23.7.2018

Obrazem: Kresby sochařů Mánesa

Rakovník - Ve čtvrtek byla ve Výstavní síni Rabasovy galerie ve Vysoké ulici zahájena výstava s názvem Kresby sochařů Mánesa. Spolek výtvarných umělců Mánes vznikl již v roce 1887 a sdružuje ty nejlepší výtvarné umělce své doby.

23.7.2018

Festival Let it Roll chystá obří pódium

Milovice - Největší drum´n´bassový festival na světě startuje 2. srpna a čekají se desítky tisíc návštěvníků z desítek zemí.

22.7.2018

OBRAZEM: JesFest po roce znovu rozezněl Jesenici

Jesenice - Areál jesenického letního kina po roce opět hostil tradiční multižánrový hudební festival JesFest.

19.7.2018

Panenky, dravci i přízraky. To vše je k vidění na Dobříši

Střední Čechy – Stovka panenek čeká nyní na návštěvníky zámku v Dobříši. Všechny jsou to sympaťačky; nezávisle na věku. Byť některé vypadají na vkus moderní doby možná trošku oplácaně. No vážně; docela při těle. Ty nejstarší už jsou navíc pěkné pamětnice – pocházejí z roku 1910. A nechybí ani ručně šité oblečky, kočárky, a dokonce i bryčky.

18.7.2018

Hana Hindráková: Afrika je nevyčerpatelná studnice silných příběhů

Mělnicko /ROZHOVOR/ - Hanu Hindrákovou znám už od začátku jejích cest do Afriky. Během té doby začala o Africe psát, nepřestala cestovat a změnila styl pomáhání. Požádala jsem ji proto o popovídání o zkušenostech s dobrovolnictvím v tomto – pro většinu z nás – jiném světě. Po několika letech jsme si na jednom ze křtů její knihy potykaly, takže proto ten osobnější přístup.

15.7.2018

Jedenáctý ročník Coombalu opět přivábil stovky hudebních nadšenců

Lužná – Sedmnáct kapel a stovky nadšených lidí. Počet obyvatel v Lužné se v sobotu téměř zdvojnásobil. Ve fotbalovém areálu se totiž uskutečnil již jedenáctý ročník multižánrového hudebního festivalu Coombal.

13.7.2018

Vyrazit mohou lidé za muzikou i historickými vozidly

Střední Čechy – Řadu rozmanitých lákadel a možností aktivního trávení volního času nabízejí víkendové dny.

12.7.2018

V Nové síni byla zahájena výstava Mezi mnou a tebou

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V Nové síni pod Vysokou bránou v Rabasově galerii v Rakovníku byla zahájena výstava pod názvem Mezi mnou a tebou – Spolek sochařů České republiky. Sdružení, které má sídlo v Praze, zastupuje autory všech generací, různého vzdělání a pocházejících z rozdílných koutů naší země.

12.7.2018

Pospíšilová: Hned první den na filmové škole jsem věděla, že jsem mezi svýma

Lubná /ROZHOVOR/ - Filmy točila už na střední, ale až na filmařské škole ve Zlíně se její vášeň pro filmařinu projevila naplno. Ve filmech jednatřicetileté režisérky a scénáristky Terezy Pospíšilové jsou hlavními hrdiny často outsideři, kteří nezapadají do mainstreamové společnosti.

10.7.2018

Tomáš Linka slaví 50 let na scéně

Střední Čechy - Legenda české country Tomáš Linka slaví 50 let na hudební scéně. Se svoji kapelou Přímá linka oslaví toto výročí už tuto sobotu 14. července. Od 19 hodin zazní známé písně ve sportovním areálu U Kolečka v Křivoklátě.

8.7.2018

Festival Rock for People tradičně míchal velké hvězdy s těmi budoucími

Hradec Králové/Kolín – Na sto kapel mnoha rockových stylů a žánrů se představilo na třídenní hudební přehlídce Rock for People, která se již po čtyřiadvacáté v termínu státních svátků uskutečnila ve Festival Parku u Hradce Králové.

7.7.2018

Milan Let: Děláme to pro radost a pro lidi, kteří z toho radost mají

Kostelík /ROZHOVOR/ – Hudební festival Skotsko v Kostelíku se každým rokem stává stále žádanějším. A to jak z hlediska příchozích návštěvníků, tak i stále vyššímu počtu kapel, když letos poprvé hrály dva dny za sebou. „Pro mě ale není důležitý počet návštěvníků, jako počet spokojených obličejů,“ říká zakladatel festivalu Milan Let.

7.7.2018

Kostelíkem se podesáté rozezněla skotská muzika

Slabec /FOTOGALERIE/ – Jubilejní desátý ročník festivalu Skotsko přilákal do Kostelíka více než tisíc nadšenců této ostrovní země a její kultury. Z původně komorní akce se vyklubal regionální fenomén a tak letos poprvé hrála Kostelíkem skotská muzika dva dny za sebou.

6.7.2018

Je možné, že to nejkrásnější je teď a tady – člověk Ota Pavel

Branov - Druhého července jsme si připomněli v letošním osmičkovém roce i 88. výročí narození spisovatele Oty Pavla, kterého zvláště my na Rakovnicku máme spojeného s řekou Berounkou, přívozem v Luhu pod Branovem a hlavně pak neobyčejně obyčejnými povídkami nejprve o sportovcích a pak o své vlastní rodině.

4.7.2018

Josef Fousek zahájil Husovy slavnosti na Krakovci

Krakovec – Pod Políčkem, tedy na louce, která se rozprostírá pod zříceninou hradu Krakovec, byly ve středu zahájeny tradiční Husovy slavnosti. Právě na vrcholně gotické památce Mistr Jan Hus před 603 lety pobýval a z Krakovce se také vydal na svoji poslední pouť – na koncil do Kostnice, kde byl upálen na hranici pro kacířství.

3.7.2018

Najponk přiváží na festival Bacha v rytmu jazzu

Praha - Světová mezzosopranistka Markéta Cukrová, uznávaný jazzman Najponk, titulární varhanice Irena Chřibková a další umělci se už zanedlouho představí v rámci festivalu Bach for All v Praze. Nejznámější díla Johanna Sebastiana Bacha se už podruhé rozezní pražskými sakrálními stavbami.  

29.6.2018

OBRAZEM: Výstava sochařských portrétů Ladislava Janoucha

Rakovník – Ve čtvrtek odpoledne se ve výstavní síni na radnici uskutečnila vernisáž výstavy sochařských portrétů Ladislava Janoucha, kterou pořádá Rabasova galerie v Rakovníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT