Zbečenský Advent je tradiční.

Čtyři soboty a neděle před Štědrým dnem, tak, jak velí pradávná křesťanská tradice. Také jeho náplň je v souladu s tradicí – žádné moderní santa-klausovské výstřelky, ale přehlídka krásy lidského umu a šikovnosti.


Své umění zde předvádí přímo před očima návštěvníků košíkář, řezbář, přadlena, přímo v peci se peče výborný domácí chléb a koláče. I stánky, které najdete jak uvnitř kachlovými kamny příjemně vytopených místností statku, tak na jeho zahradě, nabízejí jen vánoční krásu. Adventní věnce v nejrůznějších podobách, pletené figurky ze slámy, vyřezávané figurky, ručně tkané látky, dřevěné hračky, svíčky… Prokřehlým poutníkům se nabízí teplá medovina, hladovým chléb, vánočka, koláčky nebo cukroví.


„Kromě pečení chleba a koláčů budeme v neděli ukazovat i ruční opracování dřeva, a tak návštěvníci uvidí, jak se pod sekerou mění kmen stromu v pravidelný trám třeba na strop domu,“ pozval nás na statek za další atrakcí Luboš Vokoun, jak by se řeklo, pan otec zde.


Advent, to jsou i koledy a písničky. A také divadlo.


Do Zbečna opět zavítá Divadlo Vysmáto, které hned třikrát zahraje svůj kus Putování za Šťastnou hvězdou. A protože k Vánocům nepochybně patří i pohádky, bude i Červená Karkulka. Hrát se bude 30. listopadu a také 14. a 21. prosince vždy v 10.30 hodin.
Již svoji tradici zde má předvánoční Zpívání u kamen, kdy na statek zavítá Křivoklátský lidový soubor a z úst malých i velkých zpěváků zazní vánoční koledy i lidové písničky. U kamen by tak bylo dobré být 20. prosince v 10.30 a ve 14 hodin. Poslední adventní neděle 21. prosince bude také patřit Vánočnímu pásmu Křivoklátských hudců. Ti zahrají, a jak pevně věří, se všemi si zazpívají ve 14 hodin.


„Chtěli jsme, aby nám Křivoklátští hudci zahráli víckrát, než jen jednou, ale předvánoční čas mají tak naplněný koncerty, že jsme rádi i za jediné vystoupení. Věřím, že si lidé přijdou společně s nimi zazpívat v hojném počtu,“ svěřil se nám Luboš Vokoun.


I když je adventních akcí v okolí poměrně hodně, Hamousův statek láká. Jen během první adventní soboty sem přišlo více než dvě stě návštěvníků. To, vzhledem k prostorovým možnostem místností je příjemné číslo.
Advent v Hamousově statku je každou sobotu a neděli až do 21. prosince vždy od 9 do 16 hodin.

Videoreportáž z Hamouzova statku zde najdete v průběhu večera.