Ta sešlost známých i neznámých milovníků a ctitelů umění Jiřího Anderleho se v sobotu v pražské Galerii Anderle neshromáždila jen kvůli rakovnické a pavlíkovské delegaci a křtu publikace o Jiřím Anderlovi, důvody byly veskrze prozaické až existenční.
Výstavba dejvického silničního tunelu Blanka totiž nečiní problémy pouze řidičům, ale postihuje i nejrůznější instituce, ke kterým se pak lidé dostávají dosti krkolomně, takže je nakonec z okruhu svých zájmů na čas prostě vyřadí. Potkalo to i dnes obestavěnou ulici Peléovu a s ní i Peléovu vilu a v ní sídlící Galerii Anderle.


Co teď? Vzdychat nad zlomyslností osudu, nebo upozornit – jsme tady, fungujeme, přijďte – něco rozhodného udělat? Vedení Prahy 6 se všemi, kterým situace ohrožující tento významný kulturní stánek nebyla lhostejná, nečekalo a přišlo s akcí „Galerie sobě“.
V sobotu se tu všechno dalo pořídit za pětikorunu. Prohlídka galerie s malířskou expozicí Jiřího Suchého, kresbami a obrazy Jiřího Anderleho, s africkým uměním, s možností zakoupení grafických listů (ty byly pochopitelně za víc), ale také s pohlazením mlsných jazýčků. V lákavé nabídce byli utopenci, starostovy klobásy, koláče z rukou paní Milady Anderlové, pivo, nechyběl ani vynikající kulturní program, vše po pětikačce, a kdo chtěl přispět víc, meze dobrovolnosti se nekladly.


Kolem půl jedenácté se na chvíli umoudřilo počasí, pan starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa na chvíli opouští rožnící klobásky a spolu s generálním ředitelem Českého rozhlasu Václavem Kasíkem a Jiřím Anderlem se chápe mikrofonu. A právě v okamžiku, kdy oficiální úvodní část vrcholí, jsou na improvizovanou tribunu na schodišti přizváni naši - starosta Pavlíkova Miroslav Truxa a ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek, aby spolu se všemi přítomnými a ještě se sudičkami, herečkou a výtvarnicí Ivou Hütnerovou a jazzmanem Jiřím Stivínem, knížku pokřtili. Zachycuje život a dílo (1951 – 2006) dnes již světově proslulého pavlíkovského rodáka a je určena především místní Anderlově galerii.
Knížku s textem Jiřího Anderleho a opatřenou množstvím fotografií především z umělcova raného období si můžete opatřit i v rakovnické Rabasově galerii a nechat si ji podepsat 12. června na Staroměstském náměstí při příležitosti zahájení Anderlovy výstavy v galerii U Zvonu.

AUTOR: IVO MIČKA