Vernisáž v současnosti nejstaršího uměleckého klubu v Rakovníku začala třemi skladbami od Leoše Janáčka v podání Jany Řehákové a v doprovodu Milady Novákové.

Podle ředitele Rabasovy galerie Václava Zoubka je Amfora rakovnickou kulturní stálicí. „Někomu se může zdát, že je to nuda, že se to neustále rock co rok opakuje, což ale není pravda. Amfora je jen struktura, která je každý rok nově naplněná. Autoři ve společenství přicházejí stále s novými nápady, novými technickými a výtvarnými řešeními. Pozorujeme tu pány fotografy, kteří si na stará kolena koupí Photoshop a začínají se trápit se s postprodukcí fotografického snímku,“ obdivuje odhodlání rakovnických amatérských fotografů Václav Zoubek, který vzpomenul i na bývalého dlouholetého vedoucího Amfory Karla Koubka. „Byl člověkem, který do poslední minuty svého života byl tak nabitý energií. Nevydržel chvíli stát, a to jak pohybem, tak i myšlením. Neustále něco vymýšlel, hledal, byl podnikavý a pro Rakovník udělal obrovské množství nezapomenutelné práce,“ řekl na jeho adresu.

Po Karlu Koubkovi převzal rakovnický fotoklub pod svá křídla Václav Hvězda, který zavzpomínal na letité začátky. „Když si vzpomenu, že nám bylo dvacet let… Začínali jsme za komunismu, kdy Československo byla rozvojová země. Pro nás to však mělo i výhodu. Posílali jsme fotky na západ prakticky jen za cenu pošty, a oni nám ze západu zase posílali nádherné katalogy, takže jsme věděli, co je ve světě za fotky. Hrozně to uteklo a říkám si, že za to nemůžeme my, ale naše rodiče, že na nás měli myslet o dvacet let později. Nemysleli, tak je nám tolik, kolik nám je,“ zavtipkoval vedoucí Amfory Václav Hvězda, který se upíná již na pětapadesáté výročí. „Měli bychom mít velkou výstavu u Václava Zoubka v galerii a zároveň v mansardě rakovnického muzea, protože z Amfory už odešlo padesát pět členů. Proto bychom udělali takovou velkou retrospektivu,“ dodal Václav Hvězda.