Zdeněk Lhoták už v minulosti v Rabasovy galerii vystavoval a i tehdy se jeho tvorba týkala tělesnosti. „Jeho současná výstava přináší velmi defenzivní pohled do poznávání či objevování lidského těla. Přináší intenzivní sebevyjádření, což není v současně době běžně zvykem a v tom je tato výstava velice cenná a svým způsobem i neobvyklá,“ povšiml si ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek.

Zdeněk Lhoták již po absolvování oboru umělecká fotografie na Fakultě filmové a televizní v polovině 80. let upřel svůj zájem na fotografování lidského těla, což doložil dvěma důležitými soubory fotografií – Spartakiáda a Kontakty. Druhý jmenovaný soubor, kde Lhoták pracoval s detaily mužského a ženského těla, je k vidění i v Nové síni. Když poté autor začal před třiceti lety fotit a zobrazovat svoje tělo, stalo se mu to osudným a od té doby se zaměřuje na autoportréty.

Z počátku se Lhoták věnoval výhradně černobílé fotografii, poté i barevné a v současné době se zaměřuje na detaily nitra vlastního těla snímané pomocí endoskopie a prezentované nejen formou fotografií, ale i videa. „Jsem nadšený, jak mi to tu sluší. Avšak to, co mi sluší, nejsem já, ale moje fotografie, protože já nejsem to, na co se lidé dívají, ale to, co visí na zdech. A to si myslím, že se povedlo. Není to o mém těle, ale o mojí hlavě, jak věci kolem sebe vnímám. Moje tělo je jen materiál, který k tomu využívám,“ dodal sám autor Zdeněk Lhoták, který poděkoval všem co ho podporovali a umožnili mu tuto výstavu. Ta potrvá až do 7. července.