Střídají se v posledním čase téměř pravidelně. Je to pár týdnů, co svoji čtvrtou básnickou sbírku pokřtila profesorka rakovnického gymnázia Karla Krátká a už se hlásí se svým rovněž čtvrtým přírůstkem do české poetiky její kolegyně. Na škole je ovšem spíše známá jako profesorka výtvarné výchovy a skvělá ilustrátorka a malířka Lenka Hejdová.
Dívčí příjmení Pokorná si ji zase pamatuje jako básnířku a spisovatelku, členku Klubu českých spisovatelů, a k němu patří už neodmyslitelně jméno Magdalena. Ona je v něm ta Lenka stejně ukrytá. Se jménem si vůbec ráda pohrává, podobně jako se slovy. Knížečku mi podepsala jako MajdaLenka a Lenku vsunula i do názvu své předchozí básnické sbírky - Hříšné MyšLenky.
„Střípky blankytu“, které Magdaleně Pokorné vyšly před Vánocemi v pražské Družstevní práci s ilustracemi Karla Peřiny, obsahují dvaatřicet básniček věnovaných lásce i tomu, co jí předchází i jaké to je, když je, a také, když je jednomu na odchodu, nebo dokonce chybí. Básničky jsou to vroucí, vtipné, zpěvavé, vybízející k recitaci. A chytré, ze života. Posuďte sami.


Zamilování
Jako bych měla
uprostřed těla
křídla


Láska manželská
Jako bych měla
uprostřed těla
křídla.


A těmi křídly
mě přišpendlili
k zahradě,
kuchyni,
k prádelně…


Nebývá mi jen nádherně.


A protože zapálit jiné může jen ten, kdo sám hoří, a hlavně má sám co předvést, říct a předat, není divu, že také primáni paní profesorky Hejdové nejen pěkně kreslí, ale vydali ve stejném čase jako ona i svůj Almanach 2007. Nazvali jej „Prýmování aneb První rýmy naší primy“. Nela, Kristýna, Tereza, Jan, Karel, Jiří, Markéta, Veronika, Anežka, Michaela, Barbora, Doubravka, Anna, Ondřej, Hana a Adéla jsou autoři. Almanach provázejí i veselé kresbičky a k mání bude jistě v gymnáziu, rozhodně aspoň k nakouknutí.
Ovšem začíst se do Střípků blankytu dá o poznání větší štrapáci, zvláště jestli si sbírku některé z rakovnických knihkupectví neobjedná. Pak jedině využít nabídky knihkupectví www.kosmas.cz, nebo se obrátit na autorku.