VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazárek rakovnických Tyláků je doporučen na Jiráskův Hronov

Rakovník - Z Tylova divadla v Rakovníku přinášíme skvělou zprávu.

9.11.2015
SDÍLEJ:

Popelka 2015 Rakovník v Tylově divadleFoto: Jana Elznicová

Lektorský sbor Popelky Rakovník 2015 se rozhodl do programu Jiráskova Hronova 2016 doporučit také Bazárek Divadelního spolku Tyl Rakovník!

Spolu s Bazárkem pak byly doporučeny také inscenace: BIM BAM BOM Divadla Z(MATKY) Praha a Divá Bára Divadelního spolku bratří Mrštíků Boleradice.
Celostátní přehlídka amatérského činoherního divadla pro děti a mládež Popelka 2015 byla slavnostně zakončena včera. A také letos se těšila velkému zájmu veřejnosti. To Rakovnickému deníku potvrdila Simona Bezoušková, která pracuje pro Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS-ARTAMA) a na rakovnické Popelce je už řadu let tajemnicí poroty: „V Rakovníku se prostě stal zázrak. Je to v uvozovkách organizační problém, který já mám nejraději. A to je to, že jsme letos během Popelky už neměli volné vstupenky a nemohli jsme tak bohužel uspokojit všechny zájemce o ně. To je pro mě ten nejpříjemnější organizační problém, který se mohl vyskytnout."

Do Tylova divadla na hru Záhada hlavolamu souboru Nopoď z Nového Boru se vypravili také žáci ze Druhé základní školy v Rakovníku s učiteli Ladou Polákovou, Petrem Sukem a Martinou Fukárkovou. Lada Poláková uvedla: „Jsme za Popelku moc rádi. Možnost sem přijít na některé z představení využívá každoročně celý první stupeň naší školy. Dnes tu jsou děti ze třetí, čtvrté a páté třídy."

A jak se Záhada hlavolamu dětem líbila?

Daniel Amauwah:

"Ta pohádka se mi hodně líbila. Nejlepší chvíle byla ta, když se tam ta parta dětí hádala. To bylo hodně vtipné."

Andělka Červená:

"Nejvíce se mi líbilo, když jeden z kluků řekl, že by chtěl chodit se svojí kamarádkou, a další kluk se zeptal: A kam?"

Gabriela Uriková:

"Byla to moc hezká pohádka. Nejzábavnější bylo to, jak se tam ti kluci a holky mezi sebou dohadovali."

Adéla Endrštová:

"Mně se líbilo všechno a nejvíce to, jak se tam v jednom okamžiku spolu prali. To bylo pěkně udělané."

Barbora Divišová:

"Tahle pohádka byla moc pěkná, protože byla legrační. Líbila se mi, protože se stále bylo čemu smát."

Daniela Mikovcová:

"Mně se nejvíce líbil okamžik, kdy ten kluk vyndala ježka z klece. To bylo moc zajímavé."

Simony Bezouškové jsme se zeptali, zda během letošní Popelky zažila nějaký překvapující moment. „Musím říci, že pro mě osobně byl velmi hezký zážitek ze slavnostního zahájení, na které přišel starosta Rakovníka Pavel Jenšovský. Místo toho, aby měl klasický oficiální projev funkcionáře města, tak si sedl na zem k dětem a hovořil s nimi jako se sebou rovnými. To jsem ještě nikdy nezažila," odpověděla Simona Bezoušková.

Letos dostála Popelka svému názvu, a to, že je přehlídkou pro všechny věkové kategorie dětí a mládeže. „Mám velkou radost z toho, že program je rozmanitý a pestrý, jak pro mateřinky, tak pro základní a střední školy. Zkrátka i pro ty od patnácti let výše. Právě proto jsme vlastně přidali jako porotu i třetí dětskou skupinu, která je složena ze středoškoláků. Vždy byly jen dvě skupiny, první a druhý stupeň základních a škol. Letos je tedy i středoškolská porota složená ze studentů Masarykovy obchodní akademie," upozornila Simona Bezoušková s tím, že podle ní pracuje tato skupina výborně.

„Byla jsem překvapena, že většina z nich jsou chlapci. Čekala bych naopak, tak, jak to u divadla bývá, že zde bude převaha žen a kluků bude nedostatek. Je to pro mě další příjemné překvapení rakovnické Popelky stejně jako to, jak je tato skupina sdílná. Vypadá to, že je to baví a že je to chytlo. Může to být pro ně nejen z divadelního hlediska, ale celkově velmi zajímavá zkušenost, kterou mohou dále při studiu či životě využít," upozornila Simona Bezoušková.

Popelka je pro ni zcela výjimečnou přehlídkou tím, že se zde sejdou lidé, kteří jsou ochotni dělat divadlo pro děti. „To je v současné době opravdovou Popelkou. Inscenací a lidí, kteří jsou ochotni zabývat se divadlem pro děti do hloubky, je málo, ale divadlo pro děti je potřeba. Je to totiž první možnost, kdy se s divadlem jako takovým a vůbec s uměním potkají. Je pak hodně důležité, aby to setkání bylo pozitivní, neboť to, jaký zážitek si děti odnesou, často rozhodne o tom, jaký pak budou mít k obojímu celoživotní vztah," vysvětlila Simona Bezoušková.

Rakovnická Popelka je také výjimečná tím, že zde pracují dětské skupiny s lektory. „Tvůrce, který se zúčastní přehlídky, dostane reflexi nejen od odborné poroty, ale hlavně od diváků, pro které tvorbu směřuje," dodala ještě Simona Bezoušková.

Ve foyeru divadla jsme zastihli diváky Vojtěcha, Kristýnu a Natálku, kteří se také shodli: "Popelka je moc fajn událost. Samozřejmě chceme vidět některá představení, někteří z nás trochu vypomůžou organizátorům. Jsme tu proto, že je tu bezvadná atmosféra. Každý rok je tu možnost setkávat se s přáteli, se kterými se známe už z uplynulých ročníků Popelky. Nebo poznáváme nové lidi v oboru, který nás všechny baví.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA:

Výsledková listina
Celostátní přehlídky amatérského činoherního divadla pro děti a mládež
POPELKA Rakovník 2015
Lektorský sbor POPELKY Rakovník 2015 se rozhodl udělit tato čestná uznání:
Divadlu Dej Si Ananas Most za kolektivní hereckou souhru v inscenaci Duhové pohádky
Ondřeji Svobodovi za herecký výkon v roli „Galátka" v inscenaci Bazárek DS Tyl Rakovník
Martinu J. Švejdovi za režii inscenace BIM BAM BOM Divadla (Z)MATKY Praha
Divadelnímu klubu mladých Kulturní šum Česká Lípa za kolektivní hereckou souhru v inscenaci Pojďte a poslyšte
Divadlu N.O.P.O.Ď Nový Bor za koncept inscenace Záhada hlavolamu
Marcele Hlávkové za herecký výkon v roli Hostinské v inscenaci Neohrožený Mikeš DS Vojan Libice nad Cidlinou
Janě Glocové za herecký výkon v roli Báry v inscenaci Divá Bára DS bratří Mrštíků Boleradice
Přemku Pelikánovi za herecký výkon v roli Ondřeje Vlčka v inscenaci Divá Bára DS bratří Mrštíků Boleradice
Divadelnímu spolku Tyl Rakovník za inscenaci Bazárek
Divadlu (Z)MATKY Praha za inscenaci BIM BAM BOM
Divadelnímu spolku bratří Mrštíků Boleradice za inscenaci Divá Bára

Lektorský sbor POPELKY Rakovník 2015 se rozhodl udělit tyto ceny:
Evě Sukové za scénář k inscenaci Bazárek DS Tyl Rakovník
Haně Pilíkové za herecký výkon v roli paní Koutné v inscenaci Bazárek DS Tyl Rakovník
Divadelnímu spolku Tyl Rakovník za scénu a kostýmy v inscenaci Bazárek
Marii Rumlenové, Petře Vondruškové a Janě Švejdové za herectví v inscenaci BIM BAM BOM Divadla (Z)MATKY Praha
Martinu Kulovi za herecký výkon v roli Čerta Florimonka v inscenaci O čertovi Divadla Prkno Veverská Bítýška
Kláře Šťastné za scénografii k inscenaci O čertovi Divadla Prkno Veverská Bítýška
Petře Severinové za režii inscenace Propadlý lístek Divadla Červiven SPgŠ Krnov
Jakubu Starému za herecký výkon v roli Mikeše v inscenaci Neohrožený Mikeš DS Vojan Libice nad Cidlinou
Zbyňku Háderovi za herecký výkon v roli Starosty v inscenaci Divá Bára DS bratří Mrštíků Boleradice
Divadlu Červiven SPgŠ Krnov za inscenaci Propadlý lístek
Lektorský sbor POPELKY Rakovník 2015 se rozhodl do programu Jiráskova Hronova 2016 doporučit tyto inscenace bez uvedení pořadí (podle abecedy):
Bazárek Divadelního spolku Tyl Rakovník
BIM BAM BOM Divadla (Z)MATKY Praha
Divá Bára Divadelního spolku bratří Mrštíků Boleradice

Autor: Jana Elznicová

9.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 25 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Stavební a provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: Jiřího Šotky 445, 27101 Nové Strašecí, Požadavky: ŘP sk. B, Upřesňující informace: elektromontážní práce ( VN,TS, KVN,KNN,VO), Zaměstnanecké výhody: stravenky, slevy na nářadí a materiál, Kontakt: Václav Pavlík 313 574 378, e-mail: vaclav@elektromont.info. Pracoviště: Elektromont matějka, a.s., Jiřího Šotky, č.p. 445, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Václav Pavlík, +420 736 623 730.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 20 000 Kč

Mechanici a opraváři strojů a zařízení (kromě elektrických) Mechanici - opraváři zemědělských strojů a nákladních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kněževes, Požadavky: řidičský průkaz skupiny "B", "C", "T", Kontakt: p. Radek Ortcikr, životopis zašlete na e-mail: montiro@seznam.cz. Pracoviště: Radek ortcikr - pracoviště, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Radek Ortcikr, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 17 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři prodavač/ka květin, zahradník/zahradnice, florista/floristka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nové Strašecí, Okružní 733, Požadavky: vyučení v oboru nebo praxe podmínkou., Náplň práce: vazba a prodej květin, zahradnických potřeb a dekorací, doplňování zboží, úklid pracoviště., 1 x za 14 dní sobotní prodej., Kontakt: p. Tomášek tel. 606 651 328 nebo e-mail: dusantomasek@c-mail.cz. Pracoviště: Dušan tomášek - pracoviště, Okružní, č.p. 733, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Dušan Tomášek, +420 606 651 328.

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oborech příbuzných kartografii a zeměměřictví Ostatní odborní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce zařazení dle katalogu prací - 1.01.04 - Zajišťování správy majetku organizace, zabezpečení veškeré sekretářské činnosti ředitele katastrálního pracoviště., Motivační dopis společně s životopisem zasílejte v termínu do 15.3.2018 na e-mail Marcel.Franek@cuzk.cz, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek z FKSP, stravenky, 5 dnů sick days., Kontakt osobně, e-mailem Marcel.Franek@cuzk.cz nebo tel. 313521613. Pracoviště: Katastrální úřad pro středočeský kraj - pracoviště rakovník, Na Sekyře, č.p. 2123, 269 01 Rakovník 1. Informace: Marcel Franěk, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve Mšeci se uskutečnil tradiční karneval pro děti. Letos ho organizátoři připravili v indiánském stylu.
23

OBRAZEM: Kulturní zařízení ve Mšeci obsadili nejen malí indiáni

V sobotu se v Novostrašeckém kulturním centru konal velikonoční jarmark.
37

OBRAZEM: Děti vyráběly velikonoční ozdoby na jarmarku

Na Agrárním plese byla spousta zábavy a dobrého jídla

Rakovník /FOTOGALERIE/ – V pátek se v rakovnickém kulturním centru uskutečnil 1. Agrární reprezentační ples. A už nyní se dá říci, že se zapsal mezi významné kulturní akce na Rakovnicku.

Tatranští si v závěru pokazili jinak kvalitní přípravu s Královým Dvorem

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Kvůli nepřízni počasí fotbalisté rakovnického Tatranu neodehráli ani druhé jarní divizní kolo v Ostré, přesto se pořádně zapotili. Náhradním programem byl totiž přípravný duel s Královým Dvorem. Aktuálně čtvrtý tým ČFL nakonec zvítězil na Šamotce 3:2 díky povedené závěrečné čtvrthodině. Do té doby však svěřenci Pavla Koutenského předváděli velice solidní fotbal. 

Sezona byla více než dobrá, je spokojen Vejvoda

Rakovník /ROZHOVOR/ – Renomovaný trenér Otakar Vejvoda st. má za sebou druhou sezonu u rakovnického HC. Ročník to byl velice vydařený, vždyť jeho svěřenci dlouho bojovali o prvenství v základní části a v play off vypadli až po boji s pozdějším vítězem – Černošicemi, jenž při svojí cestě za prvenstvím poté neztratil jediný zápas. Sedmašedesátiletý trenér je stále plný elánu a už se těší na další sezonu. 

Za půvaby středních Čech budou výletníky vozit bardotky

Střední Čechy – Ohlédne se kdekdo – a pokud by snad oči viděly jen obyčejný vlak, nezaměnitelný dunivý zvuk dieselového motoru jasně upozorní: tady jede historie. Na středočeské koleje se v nadcházející turistické sezoně častěji vrátí lokomotivy, jejichž provoz kdysi ke kraji neodmyslitelně patřil: mašiny vyráběné ČKD v polovině šedesátých let. Sice mají v rodném listě zapsáno typové označení T478.1, avšak tehdejší železničáři měli jasno: tohle je bardotka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT