Když před sedmi lety předvedli malí herci, zpěváci a učitelé ze Základní umělecké školy v Rakovníku mini operku Budulínek, dostalo se jim od diváků velkého potlesku. Stalo se tak v rámci oslav čtyřicátin Večerníčku na prknech Tylova divadla.

Obrovskou zásluhu na tom, že se Budulínek autorů Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře dostal také mezi Rakovničany, mají především učitelé zmíněné školy Martina Polanová a Leoš Janoušek. Martina Polanová připomněla: „Rakovnická ZUŠka tenkrát připravila pořad s názvem Maxi Večerníček. Leoš do tohoto pořadu napsal i pohádkové písničky. A právě tehdy začala naše spolupráce. Já totiž potřebuji vymýšlet pro děti stále něco nového. Nebaví mě dělat jen klasické koncerty. A tak jsme pořádali třeba i karnevaly."

Letos se Martina, Leoš a především děti pustili do další mini operky již zmíněných autorů, a to do Červené Karkulky. Její premiéra se odehrála před zraky dětí z rakovnických škol a mateřských školek v Loutkovém divadle Před branou. „Secvičili jsme ji ve spolupráci s kolegyní Bárou Polánkovou. Vybrali jsme děti na sóla a o sborový zpěv se postaral pěvecký sbor Perličky. Leoš Janoušek hraje vlka a já babičku," popsala Martina Polanová s tím, že scénu vytvořila další kolegyně Eva Pelcová. „S kostýmy nám pomáhali i rodiče. Dodali nám například prostěradla na lesní stromy. Touto cestou jim moc děkujeme," poděkovala Martina Polanová. Hlavu vlka a holoubka vytvořil kolega David Suchopárek.

Pomocnou ruku podali také členové rakovnického Loutkového divadla Před branou, kde se konala premiéra operky. „Jirka Bretšnajdr pomohl dotvořit scénu, Pavel Mařík nás dozvučil a Jan Pém to celé s námi absolvoval a přežil ten mumraj," dodala Martina Polanová.

Školky a školy byly z Červené Karkulky přímo nadšené. Sama o sobě je ale krátká. Pouhých 12 minut. „Což je na samostatné představení málo. Tak jsem oslovila dramaťák, Jiřku Krtičkovou, zda tam nemají něco vhodného pro menší děti, čím by se program doplnil. A ti nám nabídli Pohádku z pekla," vysvětlila Martina Polanová. I ta se divákům usazeným v loutkovém divadle líbila. „Dávaly jsme ji dohromady s paní učitelkou Jiřinkou Krtičkovou a Naďou Mikeskovou. A samozřejmě s dětmi. Jsou moc šikovné," uvedla za zuškový dramaťák Kateřina Elznicová.

Pohádkový den v loutkovém divadle ještě doplnil krásným zpěvem sbor Základní umělecké školy v Rakovníku Perličky. 

„Oslovili jsme školy zda by měly o pořad zájem a měli. Když bylo po premiéře, která se zřejmě líbila, okamžitě se to rozkřiklo. A ozývaly se i další školy, že by chtěly Červenou karkulku vidět také. Tak jsme jim slíbili, že další představení pro ně uděláme někdy v květnu či červnu," dodala ještě Martina Polanová.