Na jeho zdárném průběhu se podílejí všichni bez rozdílu věku a nutno dodat, že se do obce vždy sjedou také příbuzní, známí místních občanů a i ti se rádi pokaždé převléknou za masku.

Masopustní oslavy

Masopustní oslavy začínají pokaždé v sobotu již brzy ráno, kdy se parta hasičů a jejich kamarádů sejdou na hasičské zbrojnici, obléknou se do masek, nalíčí a vyrazí autobusem zvát na veselici v Čisté občany z okolních vesnic.

Zábavně laškovné zvaní s muzikou na odpolední průvod masek a večerní taneční zábavu začíná v obci Bělbožice, Šípy, Milíčov, dále pak pokračuje do Zavidova, Všesulova a končí ve Břežanech.

Je to dlouhá cesta a proto je někdy v nadlidských silách se vrátit do 14 hodin, kdy začíná hlavní průvod masek obcí.

Odpolední průvod obcí, který je naprosto jedinečný je pojat jako příjezd slavného cirkusu Sarasány. Cirkusová kolona, kde nechybí zvěřinec a další pitoreskní maskované postavy zve Čistecké na večerní představení.

Hlavními postavami cirku jsou: ředitel nebo-li principál cirkusu Václav Kožíšek, jeho madam Jiří Janowski. Postavu principála a madam obvykle vykonávají několik dlouhých let vždy stejní lidé - principál cirkusu a jeho madam jedou v kočáře taženém koňmi, nyní ovšem již taženém traktorem. Nikdy nechybí medvěd a medvědář aklauni. Hlavně postava medvěda by měla zůstat zahalena tajemstvím.

Pro nalákání diváků a dobrou náladu hraje muzika najatá cirkusem, která v průvodu jede na parníku, který je rovněž tažen traktorem. Průvod se na několikrát zastaví, rozesmátí lidé tančí, všude pobíhají děti, které „špiní“ přihlížející dříve uhelným mourem, dnes již rtěnkami a různými líčidly či divadelními barvami.

Utracení medvěda

Po absolvování pouti po Čisté se cirkus vrátí zpět k hasičské zbrojnici a zjišťuje, že má málo peněz, medvěd (jako jedno z hlavních čísel cirkusu ) musí být utracen.

Principál cirkusu se s ním loučí, madam pláče, všichni se s ním loučí, kapela hraje pohřební píseň. Medvědář přivádí medvěda před principála, ten se s ním naposledy obejme a ranou deštníkem ho zabíjí. Medvěd se svalí na připravený žebřík a je odnesen do hasičské zbrojnice, aby se příští rok znovu objevil v průvodu.

AUTOŘI: BLANKA ČEBIŠOVÁ, PAVEL TINTĚRA ML.