Někde připraví tombolu, pohoštění i odměny pro děti a pozvou si skupinu s programem. Většinou už je vyzkoušená a osvědčená. Někde se do programu pouštějí zcela sami a připraví tak dětem i dospělým originální zážitek. Například karneval v Janově připravuje Sbor dobrovolných hasičů. Letos se tančilo v nově opraveném divadelním klubu. A nejen tančilo.

Děti si zacvičily a plnily různé úkoly při soutěžích. Na sále to zkrátka žilo. A to vše v režii místních, jak potvrdila Bohunka Raisová: „Máme svého diskžokeje, je také hasič, takže ten nám pouští hudbu. Táňa Štafová už několik let skvěle moderuje. A my ostatní to dáme nějak dohromady.

Také čtěte: Věra Špinarová má ráda nízké pódium

"Do zábavy i soutěží se pustí i ty nejmenší děti a program má pěkný spád. Hlavním postavám Táně Štafové a Bohunce Raisové jsou totiž ještě k ruce další pomocnice, které pomáhají hlavně nejmenším dětem zařadit se na správné místo a podobně. „To už je všechno zkušenost. Vždyť už to děláme léta a víme, že takhle je to nejlepší," zkonstatovala Táňa Štafová.

Hry a soutěže přizpůsobují dětem. Občas nějakou přidají, nebo vynechají, to podle věku tanečníků, kteří se sejdou na parketu. Takže na posledním karnevalu zvládli malí návštěvníci soutěž papírkovou, lentilkovou nebo společné cvičení podle projekce na velkém plátně. Všechny protagonistky se také pokaždé pořádně namaskují.

„Chceme být veselé, proto se převlékáme za šašky, piráty a podobně. Někdy nám dá trochu přemýšlení, co nového udělat. Ale máme kam sáhnout. Vždyť jsme divadelníci z Malé divadelní společnosti MADIS," zkonstatovala Táňa Štafová. Duší karnevalu je Bohunka Raisová. Ta určí datum karnevalu dlouho dopředu. Kromě toho se organizátoři scházejí den před karnevalem. Připraví a vyzdobí sál, udělají tombolu. Pomáhají všichni hasiči a také, kdo má ruce a nohy.

„Tombolu máme drobnou, spíše dětem pro radost. Kupujeme ji a každý člen také něco přinese," popisovala Bohunka Raisová.

V Kolešovicích karneval pro děti pořádá Český svaz žen. Ten letošní se uskuteční 19. března v deset hodin dopoledne. Ženy akci připravují asi tak dva až tři měsíce dopředu. Začínají s nákupem cen do tomboly a odměn za soutěže. Dříve vyhrával každý lístek, ale děti to nebavilo, chtěly nějaké překvapení, takže se tam přimíchaly i ty nevýherní.

„Děti se nejvíce smějí něčemu úplně jednoduché věci. Doslova hlouposti. V jednoduchosti je pro ně největší kouzlo."

„Zveme si Honzu Ladru. Ten nám program pro děti udělá. Je nás málo, takže bychom nestačily obsloužit vše. Program se osvědčil, i když je dražší, ale dětem se líbí a pokaždé se na něj těší," uváděla Miroslava Brabcová. Vystoupení ženy dětem zvou ještě na Mikuláše. Čarodějnice a dětský den pořádají samy ve spolupráci s hasiči a rybáři.

Program na dětském karnevalu v Hořesedlích zajišťuje skupina Attomy. Protagonisté se pokaždé převléknou za klauny a v programu se střídají hudební bloky se soutěžemi. Karneval pořádá obecní úřad. S přípravami se začíná dva až tři měsíce před akcí. Účinkující si zamlouvají hned po skončení karnevalu na rok dopředu. „Dříve jsme vyhlašovali soutěž o nejhezčí masku, ale to nesetkalo s úspěchem, tak jsme od toho upustili. Loni jsme dětem rozkrájeli veliký dort. Každé dítě dostane občerstvení a odměny při soutěžích," řekla starostka Jiřina Milerová.

Ansámbl BezeVšeho z Postoloprt je už stálým hostem karnevalu pro děti v Kněževsi. I tady ho pořádá Český svaz žen ve spolupráci s úřadem městyse. „Divadlo BezeVšeho pokaždé připraví nějakou pohádku, do které zapojí děti i dospělé. Společně si tak hrají a soutěží babičky a děti i rodiče a to je moc pěkné," informovala Zdena Malafová.

Jeden z hodně známých programů pro děti zajišťuje Diskotačení s Bárou Ladrovou. Je to vlastně rodinná firma, která děti baví deset let. Každý rok představí nový program. Musí mít nějaké téma, trochu divadelní, aby to nebylo jen pouštění hudby a tanec. V dnešní době, plné technických vymožeností určitě není jednoduché děti zabavit.

Nepřehlédněte: Za opravu koupališť a bazénů utratí města miliony

Co děti nejvíce zaujme, prozradila hlavní aktérka Barbora Ladrová: „Děti se nejvíce smějí něčemu úplně jednoduché věci. Doslova hlouposti. V jednoduchosti je pro ně největší kouzlo. Tím nás velmi překvapí. Kolikrát jsme ani nevěděli, že jsme vytvořili vtip. A nejtěžší právě je, ho vytvořit. Například jednou se k nim Myšák Eda otočil zadečkem a oni se strašně smáli. Používáme to dodnes." Děti mají rády moderní pohádky, ale Ladrovi zařazují i klasiku, takže vedle víly Amálky se tu objevuje třeba i královna Elsa.