Sobotní oslavy Rakovnického posvícení započaly už v půl desáté, kdy došlo nad schodištěm u vchodu do vestibulu Tylova divadla k slavnostnímu odhalení bysty Josefa Kajetána Tyla.

Slavnost
Nechyběla hudba v podání svou šikovných harmonikářů, posvícenské koláčky, víno na přípitek, hosté ze slovenského Královského Chlmce, uvítání a představení autora plastiky, rakovnického rodáka a čestného občana akademického sochaře Miroslava Pangráce, kytice, slavnostní proslovy.
Starosta města Zdeněk Nejdl vyjádřil radost, že po šesti letech bude Rakovník obohacen o další Pangrácovo dílo, Jiří Polák, mluvčí radnice, poté seznámil přítomné se životem, Josefa Kajetána Tyla, tohoto významného českého buditele, jeho významem a odkazem pro českou kulturu a divadlo, a také s osobnostmi, které se na vzniku Tylovy podobizny pro Rakovník podílely.
S myšlenkou a přáním vytvořit pro Tylovo divadlo Tylův portrét se na sochaře jako prvý obrátil člen divadelního souboru Luboš Vondříček. A Miroslav Pangrác vyhověl rád.
Pak už myšlenka na plastiku, která by vítala návštěvníky stejnojmenného divadla, začala žít vlastním životem. Postupně nadchla management Kulturního centra, zastupitele a představitele města a bylo rozhodnuto - finální odlitek nebude sádrový, ale z bronzu. Tohoto úkolu se vzápětí ujali mistři kovolijci ze šeberovské dílny Petra Dvořáka a sokl pod sochu vytvořil jesenický Martin Louženský.

Pangrác
Mistr Pangrác (1924) byl před několika dny propuštěn z nemocnice a na slavnosti se ještě necítil zcela fit, přesto vystoupil a poděkoval všem, kteří soše pomohli na svět a účastní se dnes jejího odhalení: „Jsem opravdu šťasten, že jsem v závěru své tvorby mohl pro Rakovník vytvořit dílo, které mám rád a které navazuje na mou ranou práci, kdy jsem v roce 1961 vyhrál soutěž na náhrobek Františka Škroupa ve vzdáleném holandském Rotterdamu. Dnes jsem tedy mohl vyportrétovat také autora slov naší hymny Kde domov můj, Josefa Kajetána Tyla. Škoda jen, že mi nemohl sedět modelem jako kdysi česká herečka a rakovnická rodačka Otýlie Beníšková,“ posteskl si a za spontánního potlesku společně se starostou Zdeňkem Nejdlem bystu Josefa Kajetána Tyla odhalil.

AUTOR: IVO MIČKA