Ředitelku středočeské přehlídky studentského a experimentujícího divadla Setkání ve Strašecí Ivu Dvořákovou jsem zastihla v předsálí novostrašeckého kulturního centra. Právě vrcholily přípravy slavnostního zahájení přehlídky.

Jak je to s těmi čísly kolem Setkání?

Tady u nás v Novém Strašecí pořádáme letos 8. ročník přehlídky studentského divadla, ale celkově je to už devátý ročník neboť první byl „odehrán“ ve Stochově.

Co pro vás osobně Setkání ve Strašecí znamená?

Radost a starost současně.

Proč radost?

Je to každopádně zajímavá práce, při které se studenti i já můžeme hodně naučit. Umožňuje jim předávat zkušenosti jiného typu nežli jen ty běžné školní, učební.

Starost?

Kolem přehlídky je pochopitelně mnoho práce, a to především té administrativní. Co si budeme povídat… přehlídka stojí a padá s granty z ministerstva kultury a krajského úřadu a také samozřejmě stojí na pomoci sponzorů. Takže je kolem toho hodně papírování. Do poslední chvíle nevíme, zda finančně vyjdeme. Vzhledem k tomu, že jsem spíše humanitně zaměřená, tak naučit se pracovat s čísly a tabulkami, to byla pro mě vůbec ta nejtěžší věc. Vyvažuje to ale možnost setkávání se s mladými divadelními soubory z jiných škol. Nejen v rámci kraje, ale někdy i ze vzdálenějších oblastí.

Ve zkratce nám o Setkání ve Strašecí něco povězte…

Přehlídka je postupová pro soubory mladého a experimentálního divadla Středočeského kraje s tím, že pokud se naplní pražská přehlídka Stodůlecký píseček, tak pražské soubory, které jsou v převisu nebo raději volí přehlídku orientovanou spíše na studentské soubory, se přihlásí raději k nám. Stodůlecký píseček je totiž orientován spíše na experimentální divadlo. Takže ty studentské pražské soubory více inklinují k nám a zase ty středočeské zaměřené více na Šrámkův Písek se hlásí na Stodůlecký píseček. Ale to je prostě dohoda v rámci organizátorů přehlídek, že to takto funguje.
Pokud máme volnou kapacitu, tak je v regulích přehlídek, že pokud má soubor k tomu nějaký důvod, může se přihlásit i do přehlídky, která je mimo jeho kraj.

Vy představení, která se do Setkání přihlásí osobně, vidíte předem?

To ne. I pro nás je to pokaždé překvapení, co nás čeká. Je stanoven termín uzávěrky přihlášek, a to měsíc před jejím zahájením. Soubory nám posílají anotace na svá představení. Takže předtím spolu komunikujeme. Vidím většinou materiál v podobě scénáře, vidím fotografie z představení, ale samo představení se mi podaří vidět předem málokdy. To je také dané termínem přehlídky, že řada z nich je teprve krátce po premiéře. S tím se totiž počítá, takže ani není možné vidět představení dříve.

Přijedou všichni přihlášení?

Ne. Loni jsme měli převis o čtyři soubory. Takže jsme skutečně museli vybírat. Tam bylo kritérium dodržení podmínek přehlídky a čas dodání přihlášky. Letos se zase stalo, že jeden soubor neposlal přihlášku doporučeně. Ta přihláška tudíž vůbec nedorazila, ale podařilo se nám zařídit, že vystoupil v Plasích. Nadelegovali jsme ho na jinou přehlídku, kde ještě bylo volno. Jeden soubor nám letos odmítl. Gymnázium v Mladé Boleslavi se nám ozvalo týden před přehlídkou, že se pomýlili a že nepřijedou.

Dnes se tedy zahajuje. Hlavní představitelka hry Anděl nepřišel stochovského divadla je prý nemocná?

Tento soubor se Setkání účastní každoročně. Je velice kvalitní. To, že je nemocná myslím diváci ani nepoznají. Přijela s antibiotiky. Odehraje a pak ji její kolegové odvezou domů. Nezúčastní se tedyrozborového semináře.

Chcete ještě něco dodat?

Děkuji všem zúčastněným souborům, divákům, lektorskému sboru ve složení Jiřina Lhotská, Ivana Pernicová a Petr Váša a především sponzorům za pomoc Děkuji především nejmenované firmě, která nás skutečně zachránila po finanční stránce.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

Do programu celostátní přehlídky studentského divadla Mladá scéna v Ústí nad Orlicí 2011 byl doporučen soubor Nazabití, ZUŠ Brandýs nad Labem s inscenací Grotesky a soubor Roztočená Vrtule, Slaný s inscenací Anděl nepřišel?

Do programu celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písek bylo doporučeno Divadelní duo ToŤ Praha s inscenací Tabák aneb Rauchen TöT.

Další ocenění:

• Cena za podnětné zpracování tématu v inscenaci Jsou muži z Marsu a ženy z Venuše? Dramatickému souboru divadla Vydýcháno, ZUŠ Liberec

• Cena za všechno studentskému divadlu Mařeni a Pařeny při Gymnáziu J.A.K. Nové Strašecí