Oslava neměla chybu. Někdejší obávané hudební přehrávky z hudební scény zmizely, a tak je Cecilská vlastně jedinou možností, jak se sejít s kolegy z jiných kapel, posoudit hru, utvořit si názor, jak je na tom Rakovník s muzikou vůbec. Výsledek? Především zásluhou základní umělecké školy a učitele Standy Brabce překvapivě dobře.

Už jím vytvořená první mládežnická hudební formace „GRIPPEDS“ nenechala nikoho na pochybách, že na rakovnickou populární hudební scénu přichází generace hotových hudebníků a zpěváků, s níž je třeba počítat. Převážně dívčí sekce s barykem, tenorem, altkou a flétnou si vedla víc jak zdatně, podobně jako dvoje klávesy, doprovod či skvělý zpěv. „Měli by si je přijít poslechnout a pak hodnotit,“ vyzvala ředitelka ZUŠ Líba Podaná hudební kritiky ze sešlostí Pod Václavem.

Premiéra „TAKY FANKY“, kde se rozezněl i Standův pozoun, ohromila především senzačními dechy s vynikajícím trumpetistou Petrem Jägrem. Lahoda pro uši, pro duši. Skvělý zpěv. Standa Brabec prostě umí překvapit, ať je to Květovanka nebo Taky Fanky.
Populární KAMPANUS vedený zpěvačkou Martinou Polanovou si byl vědom, že tuhle laťku už výš nepopostrčí, a začal s harmonikou a sadou lidovek. Přerovanka, Panenko modrooká, Škoda lásky poprvé roztančila parket a obecenstvo změnu přijalo upřímným potleskem. Člověk je přeci jen rád, když rozumí tomu, co se zpívá, může se přidat, potěšit známou melodií. Ovšem po lidovkách Kampanus hodně přitvrdil a nikoho nenechal na pochybách, že umí nejen na dvě a na tři.

„QR BAND“ s vůdčí postavou zpěváka Jiřího Rölla se zaměřil především na svoji krevní skupinu – rokenrol. A dobře.

Orchestr MERKUR působí v Rakovníku již 58 let, a jak připomněl kapelník Josef Černík, saxofonista Zdeněk Kos má například shodné datum narození s Elvisem Presley. Nápaditě vymyšlené vystoupení vrátilo přítomné do šedesátých let nejen melodiemi, ale také řadou hostů, někdejších rakovnických pěveckých legend. S maminkou Bohunkou Týčovou si zazpívala dcera, dvakrát vystoupil Jiří Röll, nechyběla vitální Blanka Sršňová či Věra Čermáková a její Zpívání, zabodoval kytarista, zpěvák, šoumen a dlouholetý merkurácký bubeník Jirka Šulc neboli Poklus.

Takovýhle večer nemohl skončit jinak než vystoupením populárního IDEAL BANDU a jako vždy oproti původnímu programovému rozpisu později. Nedivme se. Ona by toho každá kapela chtěla ukázat co nejvíc, zvlášť když je Cecilky jen jednou do roka.

AUTOR: IVO MIČKA