Posluchači v Rabasově galerii tentokrát zažili změnu oproti klasickému vážnému tónu koncertních večerů, ale podle sílícího potlesku zaplněné Heroldovy síně soudě, byla přijata s nadšením.

A pětice šikovných mládenců, tvořících těleso Bona Fide Tango, zahrála božsky. Zaujalo už netradiční nástrojové složení souboru - flétna (Petr Grau), housle (Jakub Janský), akordeon (Ladislav Horák), kytara (Jaroslav Novák) a kontrabas (Petr Dvorský) – virtuozita jeho členů, barva orchestru. Jedním slovem – zážitek.

Přitom, až na dvě výjimky, znělo po celou dobu, nic víc a nic méně, tango, jak ho cítili skladatelé Astor Piazzolla, Aleš Březina, Horattio Cuccaro, Pedro Laurenz a Osvaldo Pugliese či Augustin Bardi.. Tango hladivé, ohnivé, tiché i bourající Heroldovu síň, pomalé i ve svižně sekaném rytmu, žádná nuda, vysoký populár.

Skupina sklízí úspěchy doma, ale také na prestižních zahraničních soutěžích, například na milánské „Piazzolla Music Award“. Celý soubor vystupuje tu se zpěvačkou Soňou Červenou, tu se Sukovým komorním orchestrem nebo na Mezinárodním festivalu melodramat, často jsou přizváni ke spolupráci se sólisty a orchestry i jeho jednotliví členové, které v denních hodinách většinou zastihneme v roli pedagogů na Pražské konzervatoři či Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Kontrabasista Petr Dvorský je také členem Bigbandu Českého rozhlasu a spolupracuje s předními českými i zahraničními jazzmany, kytarista Jaroslav Novák je znám jako skladatel, houslista Jakub Janský pro soubor skladby báječně aranžuje, flétnista Petr Grau dal kdysi celou skupinu Bona Fide Tango dohromady. Vydávají CD, nahrávají pro rozhlas i televizi…

V Rakovníku se líbili a závěrečný odchod z pódia si museli, jak jinak, vykoupit – tentokrát argentinským – tangem.

AUTOR: IVO MIČKA