Slavnostního zahájení se ujala skupina MP 5 a spol, která předvedla přítomným návštěvníkům několik country písní. Poté si vzal slovo ředitel Rabasovy galerie Rakovník Václav Zoubek, který ocenil, že každá z výstav Jindřicha Richtera se něčím odlišuje. „Jindřich má tématicky i zpracováním velmi rozdílné činnosti a tentokrát se rozhodl pro zásadní krok. Zakoupil si program na postprodukci fotografií, několik let si s fotkami vyhrával a nyní ukazuje výsledky své činnosti. Fotografie přechází do fotografiky a mezi rakovnickými autory se jedná o jedinečný počin,“ upozornil Václav Zoubek.

Jak přiznal sám autor, k úpravě fotek pomocí počítače ho přivedl právě ředitel Rabasovy galerie. „Počítač je dnes nezbytná věc, s fotografií klasickou se už nic moc neudělá, ale počítač má neomezené možnosti, člověk výrazně zasahuje do obrazové složky a fotografie se tak dá posunout ještě hodně daleko,“ přiznává Jindřich Richter.

Přestože se dlouholetý fotograf pustil do výrazné úpravy fotografií pomocí počítačových programů, nadále ovšem v jeho tvorbě zůstal prostor pro základní estetiku a klasickou výtvarnost. „Ta je zásadní v druhém pólu, po němž je výstava pojmenovaná, a to pohled na Berounku. Není to však obyčejný pohled na Berounku, ale spíše pohled netypický, jak řeku neznám. Je tam vidět určitá dramatičnost a to se mi líbí,“ doplnil ředitel Rabasovy galerie.