To se v podobě Václav Luks - cembalo, Lenka Torgersen – housle a Libor Mašek – violoncello představilo v Nové síni pod Vysokou bránou už při slavnostní vernisáži obrazů a plastik 35 členů Středočeského sdružení výtvarníků. Jejich jména a rukopis jsou většinou známá z předchozích rakovnických výstav. Někteří z nich se zúčastnili i nedávného středočeského výtvarného bienále či v neděli skončené výstavy na radnici, dá se říct, že Rakovník vítá dobré známé, kteří se přišli pochlubit se svou nejčerstvější tvorbou. Rabasovu galerii reprezentují hned dvě jména – Václav Zoubek s rakovnickou krajinou a Dalibor Blažek se svými vizemi na PE fóliích.

Vedoucí sdružení Jaroslav Rezler ve svém krátkém projevu přivítal již 5. ročník společného vystavování – ten letošní zhlédli před námi návštěvníci v Kladně, Olomouci, částečně v polské Opole - a popřál přítomným, kteří zcela zaplnili výstavní prostoru, co nejlepší zážitky. Za hostitele promluvil ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek a seznámil přítomné se čtyřmi umělci, které sdružení ocenilo diplomy. Jsou to: František Králík, Jiří Matouš Trnka, Zdenka Fiedlerová a Jaromír Másler. Výstava bude otevřena do 4. listopadu a milovníkům umění má co nabídnout.

První koncert letošního festivalu přivítala tradičně Heroldova síň. Hlavní organizátor Heroldova Rakovníka Radek Křížanovský se zmínil především o převažujících radostech z pořádání již 4. festivalového ročníku. Tou první je, že se uskutečnil, tou druhou početná Heroldova rodina, která se na festival sjíždí dokonce z různých států. Zaznělo i poděkování za podporu Středočeskému kraji, který prezentovali zástupce hejtmana Vilém Žák a vedoucí krajské kultury Jiří Skalický, a pochopitelně městu Rakovníku zastoupenému starostou Zdeňkem Nejdlem. Vilém Žák předal pozdrav od hejtmana Bendla, který převzal nad festivalem záštitu, starosta poděkoval organizátorům festivalu.

Collegium 1704 vede rakovnický rodák Václav Luks (1970) a dnes patří v interpretaci historické hudby ke světové špičce. V Čechách bývá řídkým hostem. Soubor oproti vernisáži ještě rozšířila houslistka Jana Chytilová. Václav Luks, jemuž přišly zatleskat i jeho dvě někdejší rakovnické paní učitelky, Zdena Cónová (klavír) a Olga Radkovičová (lesní roh), se ujal i úlohy vtipného průvodce pořadem zaměřeného především na období baroka (Corelli, Poglietti, Bonporti, Biber, Vivaldi).

Skvělý koncert, odehraný brilantně a s chutí, měl tentokrát kromě nadšené atmosféry v hledišti opravdu slavnostní prostředí. Postaral se o ně restaurovaný svatostánek a busta Jiřího Herolda, která bedlivě dění ve své síni sledovala. Následující koncert se koná opět v Heroldově síni, a to již tuto středu 12. září od 19 hodin. Vystoupí Smetanovo trio. Vstup na všechny pořady Heroldova Rakovníka je bezplatný.