V úterý večer nabídl jeho program koncert rakovnické kapely Manon Meurt, které se dostalo vřelého potlesku. „Rous je sympatický letní festival, což se nám potvrdilo i dnešním koncertem," shodly se letní návštěvnice malebného Rousínova Eva a Martina, které si prý nenechaly ujít ani odpolední rukodělné kurzy. „Je sice horko, ale to nám nevadí. Vládne tu pohodová atmosféra a co si tedy přát více."

 S Ludmilou Faflíkovou, předsedkyní Občanského sdružení Rous, jsme se v teplém srpnovém večeru usadily na zahradě v sousedství stodoly, kde se právě konal koncert v rámci sedmnáctého ročníku Sympozia Rous.

Má panující horké počasí vliv na návštěvnost vašeho mini festiválku?
Ač je strašlivé vedro a my jsme si říkali, že lidé nebudou chodit a že budou raději sedět někde u vody, tak to tak není. Máme za sebou druhý den akce a zatím jsme zaznamenali návštěvnost stejnou, jakou jsme měli v tuto dobu v loňském roce. Což nás těší. Děti se tady paří a tvoří a jeto v pohodě (smích).

Je letos nějaká změna?
Jen drobné v nabídce výtvarných kurzů, které se tu konají už od pondělí až do pátku. Jsou ale víceméně podobné jako v předchozích letech, jen sem tam něco přibude nebo naopak ubude.

Máme tu sedmnáctý ročník. Předpokládám, že vaši stálí návštěvníci stárnou spolu s Rousem?
Ano. Přibývají ti, kteří sem jezdili ještě jako děti s maminkami v kočárcích. Ti už tady dnes také tvoří, nebo si večer přijdou poslechnout nějakou muziku nebo se podívat na divadlo. Je to fantastické, jak ten čas letí.

Kam jste letos sáhli při výběru hostů do nabízených kulturních vystoupení?
Máme letos méně kapel nežli obvykle, protože máme dvě divadla. Například ve středu tady bude hrát českobudějovické divadlo. V pátek většinou bývala kapela, ale letos není. Udělali jsme úplnou změnu.
V pátek večer přijede Společnost života středověkého W- Arlet a budou před kostelem předvádět šarvátky, půtky a děti si budou moci vyzkoušet zbroj, zastřílet z luku. Měla být ohňová šou, ale ta pochopitelně vzhledem k velkému suchu nebude. Bude fakírské vystoupení tady u nás na zahradě.

A pokud jde o kapely?
Dnes tu máme Manon Meurt, které jsem před tím ještě neslyšela, ale moc se po dnešním poslechu líbí. Ve čtvrtek čeká návštěvníky retro večer s revivalovými kapelami Elvis Presley a Jannis Joplin. Tak doufám, že se mezi návštěvníky najde někdo, kdo přijde stylově oblečen v duchu šedesátých let minulého století.
Myslím si, že to bude dobré. Jannis Joplin revival jsem si pustila a moc se mi líbili. Českého Elvise jsem slyšela a přišel mi báječný. Přijede k nám až z Ostravy. A myslím si, že by to mohlo být fajn. A nesmím zapomenout na rakovnickou kapelu Falešná ozvěna, která zahraje v sobotu.

Je i letos pro vás těžké sympozium utáhnout po finanční stránce?
Ano. Letos jsme žádný grant nedostali. Takže se to snažíme nějakým způsobem pokrýt jednak z vlastních peněz a také nám vždy přispívá městys Slabce pěti tisíci korunami. A chci touto cestou poděkovat všem přátelům a sympatizantům, kteří nám na pořádání sympozia také přispěli finančními dary. Nechceme sahat k tomu, dávat nějaké přemrštěné vstupné. Máme většinou dokonce jen dobrovolné vstupné. Ale na kapely se snažíme alespoň něco málo vybrat, i když jsou to malé částky.

Vždy se snažím nějak cenu u vystupujících usmlouvat. Vím, že to některé živí, takže je to těžké a nemohou přijet zadarmo. Ale musím říci, že nám vždy vyjdou vstříc. Vždy se domluvíme. Především chci ale poděkovat každému, kdo si na Sympozium Rous najde cestu. Každému, komu se u nás líbí a je tu s námi rád. Mám totiž vždy pocit, že peníze jsou až na posledním místě.