Na druhém letošním koncertu Kruhu přátel hudby se rakovnickému publiku představili dva vynikající italští umělci – klavíristka Elena Ballario a violoncellista Sergio Patria - a již první skladba, Píseň beze slov Felixe Mendelssohna-Bartholdy, nenechala nikoho na pochybách, že půjde o vrcholný hudební zážitek.
Před přestávkou zazněla od stejného autora ještě Sonáta op. 45 B dur, po pauze pak následovali další dva komponující velikáni, a to tři Sonety podle Petrarky od Franze Liszta a Gran Duo concertante E dur Frederyka Chopina. Koncert zakončila skladba Ostinato pro violoncello a klavír od samotné Eleny Ballario.
Ta se narodila v severní Itálii a vystudovala konzervatoř ve švýcarském Lucernu a hudební akademii v rodném Bielle.
V roce 2000 se začala kromě koncertní činnosti věnovat kompozici a transkripci. Její skladby dnes hraje řada sólistů a ansámblů po celém světě. Je rovněž autorkou didaktických publikací o hře na klavír. V současné době působí jako pedagog na konzervatoři v Turíně.
Také v umělecké dráze violoncellisty Sergio Patria hrají roli města Lucern a Turíno. V Lucernu působil v Stadttheatru jako koncertní mistr violoncell, a v Turíně, podobně jako Elena Ballario, po třicet let profesorem konzervatoře. Vystudoval konzervatoř v Alexandrii a Akademii Santa Cecilia v Římě.
Je lektorem hry na violoncello v řadě světových hudebních institucí. V současnosti vystupuje jako sólista a člen komorních orchestrů.
Jediným zklamáním večera byla slabší účast publika, které jindy přesvědčivě dokazuje, že na vynikající zážitky má nos.

IVO MIČKA