Jejich autory jsou samotní cvičenci Šárka Malá, František Kratina a Ivo Mička, proto v nich možná pozorný divák sice nenalezne snímky profesionálně dokonalé, ale o to víc bezprostřední, vtahující do sletového mumraje.

Zahájení výstavy

Už samotné zahájení této výstavy bylo pro Heroldovu síň určitým překvapením. Sokolské kroje, historický prapor rakovnického Sokola, sletová znělka, která zvedla přítomné ze sedadel.

Krátký vstup ředitele Rabasovy galerie Václava Zoubka. Uvítal uspořádání výstavy a rád jí pomohl na svět i proto, že mezi účastníky sletu jsou dva galerijní kolegové. Starosta rakovnických sokolů Ladislav Štros se poté rozhovořil o Sokolu v celé historické šíři - jeho vzniku, pronásledování za okupace, zrušení po roce 1948, o sokolských sletech od prvního až po ten loňský čtrnáctý. Ale to ještě program zdaleka nevyčerpalo. Na klavír zahraje s chutí Kamila Boková a na filmovém plátně ožívá sestřih všech sletových vystoupení. „Tak jsme konečně viděli i to, co jsme sami na Strahově neviděli,“ konstatoval jeden z cvičenců Věrné gardy, která navštívila vernisáž, déšť nedéšť, téměř v kompletní sestavě.

Forma reportáže

Výstava „Sokolové měli slet“ zachycuje formou reportáže chronologicky zkoušky, secvičné, oblastní a župní slety, průvod Prahou včetně vystoupení na Strahově, a to od těch nejmenších rakovnických sokolíků po sokoly pamětníky. Díky grantu města a péči Rabasovy galerie je k výstavě vydán i originální katalog.