Letos podesáté. Kdy to bylo poprvé?
V roce 2001 a 2002 při dětské středočeské přehlídce Dětská scéna Stochov (ředitelkou DS Stochov jsem byla v letech 1998 – 2012) jsem po večerech uspořádala nesoutěžní setkání středoškolských souborů. V říjnu 2002 na divadelní přehlídce Stochovská Thálie se na mne obrátili pracovníci NIPOS-Artama Praha, zda bych se svým souborem dokázala zorganizovat postupovou přehlídku pro Středočeský kraj. Slíbila jsem to a v březnu 2003 se konalo první Setkání – jednodenní a ve Stochově. O rok později jsme se přestěhovali s přehlídkou do Nového Strašecí.

Jak se soubory na přehlídku dostanou? Vybíráte je a zvete vy? A podle čeho?
V časopise pro amatérské divadlo Amatérská scéna a na dalších místech je každý rok uveřejněn seznam postupových přehlídek, mezi které patříme. Tam jsou uvedeny kontaktní údaje a termín uzávěrky přihlášek. Soubory se přihlásí, my zkontrolujeme, zda jeho přihláška odpovídá propozicím přehlídky a přijmeme ji nebo odmítneme. O přijetí na přehlídku dále rozhodují technické požadavky souborů a termín zaslání přihlášky. V některých letech jsme plně naplněni již na začátku února.

Kolik souborů postupuje na Mladou scénu?
Naše přehlídka je postupová na dvě přehlídky – Mladou scénu a Šrámkův Písek – pro obě platí stejný klíč. Do celostátního kola může lektorský sbor doporučit inscenace dle svého uvážení a bez určení pořadí. Zpravidla to bývají jedna až dvě z každé přehlídky.

Kdo zasedá v porotě, jak se jednotlivá představení hodnotí?
Lektorský sbor je tříčlenný a tvoří jej odborníci v oblasti mladého a studentského divadla. Letos je to Jiřina Lhotská, Jan Karaffa a Jan Hnilička. Snažíme se lektorský sbor obměňovat a dodržujeme pravidlo, že jeden lektor je pozván maximálně dva roky po sobě, aby se studenti seznamovali s dalšími odborníky a měli srovnání v různosti názorů na divadlo.

Jezdí sem soubory opakovaně? Vidíte na nich postup a zlepšení?
U studentského souboru je těžko definovat „opakovaně". Náš domácí soubor se účastní skoro každý rok a přesto jsou letos všichni noví. Opakovaně sem jezdí soubory se stejným názvem, ale jejich osazenstvo se hodně proměňuje. Stálicí je třeba slánská Vrtule. V loni tu byla ve třinácti lidech, letos přijeli tři…

Zlepšuje se úroveň přehlídky a jednotlivých souborů?
Právě díky proměnlivosti souborů se na to těžko odpovídá. Je spíše vidět růst vedoucího, režiséra a pak herců, kteří přijedou třeba čtyři roky po sobě. Nelze mluvit o vzestupné křivce. Jeden rok se urodí dobrého divadla více, druhý zase méně.

Je těžké zajistit souborům zázemí? Kdo přehlídku podporuje?
Rok od roku je zajištění přehlídky těžší. Stále je dost nadšenců, kteří jí dají svůj čas a práci. V posledních letech nám chybí spíše finanční podpora. Velkou pomocí pro nás je Občanské sdružení bubakov.net, Ministerstvo kultury ČR a město Nové Strašecí. Významná je i pomoc SRPDŠ při Gymnáziu J.A. Komenského. No a samozřejmě pořadatel – Spolek pro kulturní činnost, 
NoStraDivadlo,o.s.

Co je cílem přehlídky?
Setkávat se s dalšími mladými lidmi, které baví věnovat se divadlu a něco se také o divadle dozvědět.
Hra vašeho souboru je nová?
Aucassin a Nicoletta je a není nová hra. Vychází ze středověké francouzské hry se zpěvy, kterou jsme se zabývali už v roce 2000. Teď, po 13 letech, jsme ji vzali do ruky a usoudili, že nás baví a chceme to zkusit jinak. Něco jsme vyškrtali, přepsali a dopsali. Současní herci z té dávné neviděli ani fotky.

Proč jste si vybrali právě ji?
Přišlo 11 nadšených nováčků a chtěli hned na jeviště. Hodně jsem váhala s návratem k už jednou použité předloze. Ale udělala jsem dobře.