Akci pořádá Obec Jesenice ve spolupráci s KČT Jesenice, Horolezeckým klubem Rakovník a ISŠ Jesenice. Program začíná v pátek, kdy od 19.00 začínají v kempu Jahodový les cestovatelské přednášky. V sobotu od 10 hodin startuje tamtéž závod pro horská kola na trase dlouhé 50 km.
Kratší tratě jsou pak určeny pro děti a mládež. Současně budou probíhat turistické pochody a cyklojízdy (start od 7.30 do 10.00 v budově ISŠ). V 16.45 bude v kinosále odstartován přednáškový maratón.

Největším lákadlem bude pravděpodobně extrémní cyklista Jan Kopka se svým povídáním o závodění na Aljašce na Iditarod Trail Invitational 2007.
Po celý den bude možné pod vedením zkušených cvičitelů lézt na okolních skalách.V neděli od 10 hodin proběhnou závody v terénním běhu na různě dlouhých tratích dle věku závodníků. Hlavní závod je na 12 km, své tratě si však najdou i nejmenší.

Odpoledne vyvrcholí přelaněním zatopeného lomu v délce 50 metrů. V průběhu akce budou přístupné také tři výstavy. V muzeu to bude přehlídka fotografií Jiřího Měchury a malíře Miroslava Mottla a zároveň výstava Horská ohlédnutí, která divákům přiblíží atmosféru počátků organizované vysokohorské turistiky u nás. V předsálí kina pak budou vystavovat své práce fotografující cestovatelé a horolezci z Rakovnicka.
Obec poskytuje ubytování v autokempu Jesenice – a to jak ve stanech, tak v chatičkách – zdarma. Startovné na běhy, závody na kolech i většina aktivit je pro děti zdarma. Startovné pro dospělou kategorii Jesenického surovce je zvýhodněno při přihlášce podané předem.
Bližší informace o programu a možnostech ubytování naleznete na webu www.jesenickyfestivalek.cz .