Mystery of the Dance – Tajemství tance, jak se osmdesátiminutová show plná dokonalosti, rytmů a harmonie pohybů irských tanců jmenovala a se kterou zde hostoval slovenský taneční soubor Merlin, během několika dní naprosto vyprodala celý velký sál a jediné místečko tak nezůstalo volné. Rakovník se stal jednou z třiatřiceti zastávek souboru při turné po České republice.

Pořadatelé v Rakovníku museli přidat několik řad navíc a ještě to bylo málo. To byl obrázek hlediště rakovnického kulturního centra při středeční taneční show Mystery of the Dance

Taneční soubor Merlin, který do Rakovníka s pořadem Mystery of the Dance – Tajemství tance přijel z východoslovenského města Snina, patří už několik let mezi velké pojmy v oboru národních a stepových tanců. Už premiéra pořadu před dvěma roky zvedla velký zájem o irské tancování a podnítila vznik nových souborů věnujících se irskému stepu. Ale jak to bývá, něco vznikne a po čase zanikne. Naštěstí Merlin vydržel a na svém jarním turné po České republice se ve středu představil i v Rakovníku.


Před prostorovou zkouškou nám věnoval chvíli svého času vedoucí souboru Peter Barančik a prozradil nám něco ze zákulisí Merlinu.


Můžete nám taneční soubor Merlin představit?
Taneční soubor Merlin tvoří dvě desítky aktivních tanečníků a padesát dětí v tanečních přípravkách. Specifikem našeho souboru je vlastní taneční škola, kde si sami připravujeme děti od malička s tím, že když vyrostou a získají potřebné taneční návyky, tak je využíváme v našich tanečních programech. Všichni tanečníci, kteří dnes v Rakovníku vystoupí, jsou tedy naši odchovanci, kteří mají za sebou průměrně deset let aktivní taneční přípravy. V pořadu Mystery of the Dance – Tajemství tance vystupuje celkem deset tanečníků, přesněji devět tančících a jeden v roli průvodce.


Jak dlouho Merlin tančí?
Začínali jsme před patnácti lety jako školní soubor, tedy z čistého nadšení a pro radost. O tom nadšení a radosti je to i dnes, i když, řekněme, hrajeme trochu jinou ligu. Postupně jsme procházeli érou cloggingu, buckdancingu, canadien a vlastně všech těchto technik a většina z tanečníků, kteří dnes vystupují, to všechno zažili s námi. Jezdili jsme po různých country akcích a přehlídkách, svého času jsme měli ze slovenských souborů největší sbírku trofejí ze soutěží, ale poté jsme se dali trochu jinou cestou, začali se profesionalizovat a dnes naši tanečníci fungují jako profi tanečníci.


Čemu se Merlin věnuje?
Merlin je taneční soubor, který se věnuje různým tanečním technikám, ale hlavně stepu. Step v různých formách je jakýmsi základem a všichni tanečníci procházejí komplexní stepovou přípravou. Děláme především různá stepová show v různých tanečních stylech, ale také se věnujeme muzikálovému tanci, historickému tanci a podobně. Nejsou to tedy jen irské tance, čemu se věnujeme. Mohu říci, že všichni naši tanečníci jsou jakýmisi stylově univerzálními tanečníky. Ale irský step a irské taneční techniky vůbec jsou jednou z našich priorit.


Taneční soubor Merlin má jen toto představení, nebo současně vystupuje s vícero pořady?
Tak v současné době máme české turné s pořadem Mystery of the Dance, které uvidí i diváci tady v Rakovníku. Na Slovensku pak přibližně půl roku jezdíme s programem Celtic Energy, který bychom chtěli někdy na podzim přivézt i do Čech. V současné době toto turné plánujeme. Znamená to, že Merlin a jeho tanečníci mají na repertoáru současně dva programy. Před deseti dny jsme zakončili slovenské turné s Celtic Energy a dnes už tančíme tady v Čechách. Pokud to odhaduji správně, ročně vystupujeme s těmito show přibližně na sto třiceti místech a nejezdíme tak tisíce kilometrů.


Kde kromě Slovenska a České republiky už váš pořad viděli?
S programem Mystery of the Dance jsme už absolvovali také maďarské turné a polské turné. Během českého turné budeme mít dvoustou reprízu pořadu. Dá se říci, že co se týká střední Evropy, dosáhli jsme v rámci irského tancování všeho, čeho jsme chtěli. Naše show jsou vyprodané a jsme opravdu potěšeni, že nás lidé mají rádi a naše pořady navštěvují.


A co třeba Irsko nebo Skotsko?
I když jsme v těchto zemích zatím nevystupovali přímo, naše choreografka působila v Londýně, kde spolupracovala se spoustou špičkových odborníků a dodnes jsme s nimi v kontaktu. To nám pomáhá být stále lepší a kvalitnější tanečníci. A jestli tam budeme vystupovat? Třeba někdy ano.


Tyto celovečerní show ale nejsou jedinými aktivitami Merlinu?
Ne, kromě nich máme ještě další kratší pořady. jak jsem již řekl, jsou to různá stepová show, ukázky muzikálů nebo historických tanců, se kterými vystupujeme na různých plesech, podnikových nebo společenských akcích.


Toto je vaše první cesta po České republice, nebo už zde Merlin vystupoval dříve?
Už loni v září začalo první turné po Čechách a Moravě, kdy jsme vystupovali v pětadvaceti městech. Turné mělo veliký úspěch, všechna vystoupení byla vyprodaná, a tak jsme na jaře vyrazili znovu k vám do Česka. Přes léto si dáme pauzu a předpokládáme, že na podzim přivezeme už zmíněný nový program Celtic Energy.


Je tedy možné, že se objevíte znovu v Rakovníku?
Ano, proč ne. Rádi jezdíme tam, kde nás lidé chtějí, kam nás pozvou. A pokud se bude dnešní vystoupení líbit, rádi přijedeme do Rakovníka na podzim znovu.


Už přemýšlíte o dalším pořadu? Prozradíte, na co se diváci mohou těšit?

Přiznám se, že v hlavě už máme další projekt. Ten však bude o hodně přiblížený ke slovenskému folklóru a k propojení slovanského ducha a keltského ducha. Myslím si, že když už na našich územích kdysi Keltové žili, že v každém z nás trošička té krve koluje, ale samozřejmě jsme Slované.
Na novém pořadu spolupracujeme se špičkovou slovenskou skupinou, která specificky zpracovává slovenský a vlastně i slovanský folklór a celé to chceme obléknout do podobného šatu jako například Mystery of the Dance. Tedy světla, využití možností techniky a vše zkombinovat s uměním a taneční technikou našich tanečníků. Věřím, že budeme mít s tímto propojením slovenského a keltského ducha úspěch. A pevně věřím, že to bude třetí náš program, který přivezeme sem do Rakovníka.