Přišli i příbuzní, sousedé a známí, prostor zaplnila přátelská sešlost lidí, co se znají.

Všechny jménem pořádajícího Muzea TGM uvítala Magda Elznicová-Mikesková, a jak to u ní bývá zvykem, spolu s další klarinetistkou Lucií Krobovou statečně zastoupily původně avizované Modré raky.

Akademický malíř Václav Zoubek připomněl 35 let přátelství, které ho s Václavem Vágnerem pojí, přátelství dělné, započaté kdysi v Šamotce, ve výtvarném kroužku SSM. Václav Vágner, absolvent keramické průmyslové školy v Karlových Varech a v Šamotce uznávaný odborník oddělení umělecké keramiky, kroužek nejen založil, vedl a staral se, aby byl. Jeho členové měli k dispozici materiál, glazury, mohli tvořit, vypalovat a také vystavovat, objevovat se na veřejnosti. A ten dávno rozpuštěný kroužek, jak teď jednotlivá jména Václav Zoubek vyvolává, je tu přítomen skoro celý a vyslechnuté s úsměvem potvrzuje.

Pobaví vzpomínka, jak „Vágnera honili, že je líný“, jenže ten s klidem, vynalézavostí a pečlivostí sobě vlastní dál tvořil a tvoří svoje poetické keramické reliéfy, vázy, misky a mísy, návrhy obkladů, monumenty. Řada domů nese stopy Vágnerových uměleckých rukou, v Rakovníku například vstup do bazénu, dělící stěna v České chalupě…

Václav Zoubek připomene, jak spolu s Václavem vytvářeli mozaiku pro stěnu vstupní části Kulturního centra a jak právě o svátek Václava se připití a rozjásaní pecaři ještě nevypálenou mozaikou prošli. Vágnerova výstava nenabízí retrospektivu, ale pohled do současné tvůrčí kuchyně, všechno je čerstvé, skvělé, na úrovni. Jako úplnou novinku přináší kombinaci keramiky a skla. Václav Zoubek s úsměvem dodává, že věří, že Vašek neusne na vavřínech a bude tvořit ještě víc.

„Mám radost ze zastoupení na výstavě a věřím, že neodejdete s pocitem ztraceného času,“ řekl na závěr autor a pozval na přípitek a přichystané dobroty. On Václav Vágner v pondělí oslavil šedesátku, a tak nezbývá než popřát „mnoga ljeta!“ vyplněná podobnými nás všechny obohacujícími výtvarnými počiny.

AUTOR: Ivo Mička