Studentem našeho gymnázia je na jeden školní rok mladík z Hongkongu.


Řekni nám něco o městě, ve kterém žiješ a o také o sobě samotném …

Žiji v rušném a velkém velkoměstě ve čtvrti s názvem Tin Shai Wai s mámou, tátou a čtrnáctiletou sestrou. Chodím na střední školu CCC Tam Lee Lai Fun Memorial Secondary school se všeobecným zaměřením. Rád chodím s přáteli nakupovat, do kina, hodně času věnuji sportu. Za školní tým hraji basketbal.

Z jakého důvodu jsi se rozhodl ke studiu v Čechách a jak jsi se vůbec o této možnosti dozvěděl?
Chtěl jsem poznat zemi s odlišnou kulturou, poznat něco nového a především se naučit ještě nějaký jiný jazyk nežli angličtinu. S hledáním možností studia v zahraničí mi pomohli rodiče. Pátrali na internetu a nakonec se zkontaktovali s agenturou AFS, která nám nabídla studium v České republice.

Splnila se tvá očekávání ohledně představ o Čechách?
Vyhledal jsem si ještě před příjezdem mnoho informací o České republice na internetu a musím říci, že nejsem ničím nijak překvapen. Je tu to přesně takové, jaké byly moje představy o vaší zemi. Snad jen.. Jsou tu moc milí lidé. Chovají se tu k sobě navzájem moc hezky.

Jak ti jde čeština?
V této chvíli byl do rozhovoru zapojen také chlapcův spolužák Matěj Koudelka z Roztok, jehož rodina mu vytvořila na několik příštích měsíců domov. „Pomáháme mu s učením, a to nejen češtiny. Každý den se mu věnujeme tak hodinu a půl. Pilujeme s ním základní česká slovíčka a často se při tom dost nasmějeme,“ prozradil Matěj Koudelka.

Jak jsi spokojen v hostitelské rodině a jak ti chutná česká kuchyně?
Cítím se v Roztokách moc dobře. Rodina Matěje je moc prima. Moje nová rodina mne vzala na procházku po okolí mého nového bydliště, které je moc krásné. Žiji uprostřed pěkné přírody. Nejvíce se mi líbil rozhled z místa, kde místní říkají Na Paraplíčku. A co se týče kuchyně všeobecně mi chutnají knedlíky. Třeba knedlíky ve vajíčku a včera jsme měli chutné nudle s cibulkou, slaninou a sýrem. Byla to taková moc dobrá, netradiční příchuť.

Do rakovnického gymnázia chodíš zatím jen krátce, je tedy ještě příliš brzy na nějaká hodnocení. Přesto se zeptám například na to, který z profesorů a předmětů tě zatím nejvíce zaujal?
Rozhodně se dobře bavím a líbí se mi hodiny němčiny. Německy vůbec nerozumím a profesorka Beulakerová na mne mluví jen německy. Musím se tedy začít učit i německy. Z profesorů mne zatím nejvíce zaujal profesor Kremer. Každá vyučovací hodina s ním je bezvadná.

Doporučil bys rakovnické gymnázium i jiným zahraničním studentům?
Mám z této školy dobrý pocit. Myslím, že se tu studenti hodně naučí, a tak bych ji doporučil. A samotný Rakovník je takové malé malebné místo. Nejvíce jsem nadšený z toho, že je tu všude krásně vidět do dálky. V našem městě je mnoho vysokých budov, a tak je tam výhled značně omezen.

Čemu by ses chtěl jednou v životě věnovat?
Mám rád auta. Rád bych jednou třeba navrhoval jejich design.

Uvažuješ o tom, že by ses ještě někdy do Čech přijel podívat?
To zcela jistě. Za rok, za dva, během prázdnin klidně na několik dnů.

A co české dívky? Jaký z nich máš dojem?
Jsou hezké, úplně stejně jako ty v Hongkongu.